8 rzeczy, których osoba inteligentna emocjonalnie nigdy nie zrobiłaby w związku

Inteligencja emocjonalna to umiejętność poruszania się po tajemniczym świecie emocji. Ludzie, którzy mają ją dobrze rozwiniętą, potrafią panować nad emocjami i umiejętnie nimi zarządzać. Inteligencja emocjonalna jest czymś, co jest bezcenne i w życiu zawodowym i tym prywatnym. Trwające 15 lat badanie wykazało, że inteligencja emocjonalna (EQ) była jednym z najistotniejszych czynników predykcyjnych satysfakcji ze związku, a także jego długości.

8 rzeczy, których osoba inteligentna emocjonalnie nigdy nie zrobiłaby w związku
8 rzeczy, których osoba inteligentna emocjonalnie nigdy nie zrobiłaby w związku123RF/PICSEL

Nigdy, przenigdy, osoba inteligenta emocjonalnie:

1. Nie unieważnia swojego partnera

Inteligencję emocjonalną definiuje się jako "umiejętność rozpoznawania własnych emocji i emocji innych osób oraz zarządzania nimi". Jednym ze sposobów zrozumienia uczuć drugiej osoby i uwzględnienia jej jest walidacja. Osoby inteligentne emocjonalnie rozumieją znaczenie walidacji emocji i doświadczeń drugiej osoby. Docenianie drugiej osoby pomaga jej poczuć się wysłuchaną, zrozumianą i docenioną. Wzajemna walidacja jest podstawą każdego zdrowego związku, romantycznego lub innego.

2. Nie prowadzi listy rankingowej wzajemnych uprzejmości

Osoba inteligentna emocjonalnie nie śledzi błędów swojego partnera. Nie sumuje wszystkich "miłych" rzeczy, które robi dla swojego partnera, aby mieć pewność, że on w 100% odwzajemnia te uprzejmości. Inteligentny emocjonalnie człowiek wie, że w sprawach sercowych nie powinno być poczucia rywalizacji.

3. Nie wymaga doskonałości

Osoba inteligentna emocjonalnie nie wymaga doskonałości od swojego partnera, od siebie ani od związku jako całości, ponieważ rozumie, że połączenie dwojga ludzi nigdy nie będzie pozbawione komplikacji. Wszyscy ludzie są istotami wieloaspektowymi, o własnych uczuciach, wyjątkowej historii i sprzecznych potrzebach. Posiadanie inteligencji emocjonalnej oznacza zaakceptowanie tego faktu.

4. Nie zatraca się w związku

Osoby inteligentne emocjonalnie nadal inwestują w siebie i swój własny rozwój osobisty, ponieważ zdają sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie własnej tożsamości poza związkiem partnerskim. Nie chcą, aby ich partner był dla nich wszystkim ani nie chcą być wszystkim dla swojego partnera.

5. Nie unika odpowiedzialności i przepraszania

Ponieważ emocjonalnie inteligentny partner nie oczekuje doskonałości, rozumie potknięcia i błędy. A kiedy przeprasza, naprawdę to robi i zmienia wszelkie zachowania, które wymagają zmiany. Osoba inteligentna emocjonalnie ma głęboką świadomość, że przeprosiny bez zmian są jedynie manipulacją.

Kto jest twoją bratnią duszą?
Kto jest twoją bratnią duszą?123RF/PICSEL

6. Nie angażuje się w pasywno-agresywną komunikację

Ludzie inteligentni emocjonalnie komunikują się otwarcie, szczerze i bezpośrednio. Inicjują trudne rozmowy, kiedy to konieczne, zamiast rzucać subtelne sugestie, że są zdenerwowani i trwać w nadziei, że partner czyta w myślach i sam porusza tę kwestię.

7. Nie wykorzystuje niepewności swojego partnera jako broni

W związkach bardzo się otwieramy, wyznajemy wiele, opowiadamy drugiemu człowiekowi wiele o sobie, w tym o swojej niepewności. Osoba posiadająca inteligencję emocjonalną nigdy nie wykorzystałaby przeciwko partnerowi jego najgłębszego bólu i lęku, największej słabości. Zamiast tego jest dla swojego partnera "bezpieczną przystanią", w której ten może dzielić się swoimi najskrytszymi myślami, obawami i sekretami.

8. Nie próbuje "naprawiać" ani zmieniać swojej osoby

Wreszcie, osoba inteligentna emocjonalnie nigdy nie podjęłaby próby zmiany lub naprawienia swojego partnera. Rozumieją, że to nie zależy od nich i nie jest ich rolą odgrywanie roli zbawiciela. Osoba inteligentna emocjonalnie traktuje swojego partnera takim, jakim jest i kocha go za tę osobę. Nie jakaś ich potencjalna wersja, nie jakaś przyszła możliwość. I

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886920302026#!

W jaki sposób okazujemy miłość? Doskonałe ćwiczenie dla par INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas