Dzień po walentynkach swoje święto mają single. Faustynki 2022

Walentynki 2022 już za nami. Dla osób bez pary ten dzień może być smutny, a z drugiej strony denerwujący. Jednak 15 lutego wypada z kolei ich święto - Dzień Singla, inaczej znany jako "antywalentynki" lub Faustynki. Jaka jest jego geneza?

Dzień Singla to okazja do świętowania dla osób, które nie są w związkach
Dzień Singla to okazja do świętowania dla osób, które nie są w związkach123RF/PICSEL

Dzień Singla 2022. Geneza i inne nazwy

Dzień Singla jest obchodzony od 2005 roku. Jego inicjatorem jest Trevor Mcwanda. Święto ma być oczywiście odpowiedzią na obchodzone dzień wcześniej walentynki. Celebruje się wtedy życie w pojedynkę, nie samotne, ale wolne. Z tego względu bywa nazywane "antywalentynkami".

Inną nazwą tego święta, obchodzonego 15 lutego, są Faustynki. Określenie to wzięło się od św. Faustyna, który jest patronem samotnych serc. Jest to zatem sytuacja analogiczna do walentynek, których nazwa pochodzi od św. Walentego - patrona zakochanych.

Dzień Singla 2022. Święto w Chinach

Co ciekawe, najbardziej rozwinięta tradycja obchodzenia Dnia Singla jest w Chinach. Tam jednak święto to obchodzi się 11 listopada. Pomysłodawcami byli studenci z uczelni w Nanjung. Tradycja szybko z uniwersyteckiego kampusu rozprzestrzeniła się na cały kraj.

Skąd wzięła się data 11.11.? Jedynka jest uważana za najbardziej "samotną" wśród wszystkich liczb. Twórcom chińskiego odpowiednika Faustynek dzień, w którym spotykają się aż cztery jedynki wydał się odpowiedni. W Chinach święto singli jest bardzo komercyjne i celebruje się je licznymi wyprzedażami.

***

Zobacz również:

Oto najbardziej romantyczny dzień w roku. To nie walentynki!

„Instrukcja kochania”Czwórka
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas