Reklama

Reklama

Jak walczyć ze stresem

Kiedy człowiek jest przemęczony i przytłoczony zbyt dużą ilością obowiązków, kiedy ma poczucie, że to wszystko go po prostu przerasta - zaczyna odczuwać bardzo nieprzyjemne i destrukcyjne napięcie stresowe.

Świadomość, że nie mamy czasu dla siebie, że życie jest tylko niekończącym się pasmem obowiązków i powinności - wpływa na nas bardzo deprymująco.

Ale tak naprawdę to nie te obowiązki i powinności są stresujące, ale sposób, w jaki o nich myślimy. Kiedy zaczynamy spostrzegać nasze życie jako zagrożone, nasz organizm reaguje tak, jak na prawdziwe zewnętrzne zagrożenie. Problem polega na tym, że nasze ciała i nasze reakcje fizjologiczne ewoluują wolniej niż rozwój cywilizacji. Nasz organizm na wysoki rachunek za prąd reaguje tak samo, jak organizm naszego przodka na widok rozwścieczonego tygrysa. Tyle tylko, że tygrys mógłby zabić dosłownie, a rachunek za prąd nie. "Zabija" nas sposób, w jaki myślimy o tym rachunku.

Reklama

Pomedytuj na zdrowie

Nikt nie jest w stanie uniknąć stresów, jakie niesie współczesny świat, ale możemy nauczyć się je neutralizować i nie dopuszczać, aby nas zniszczyły.

Jest wiele sposobów radzenia sobie z napięciami stresowymi a jednym z nich jest medytacja. Warto poświęcić dla siebie codziennie 20-30 minut na medytację. Medytacja ma dobroczynne działanie, ponieważ oczyszcza świadomość z problemów (w domu, pracy itp.) i kieruje myśli na inne tematy. Pozwala zdystansować się do codziennych spraw i kłopotów i uruchomić te części mózgu, które odpowiedzialne są za podświadomość. Prowadzi to do odprężenia i psychicznego odpoczynku, pozwala spojrzeć na własne życie z innej niż dotychczas perspektywy. Pozwala także pozbyć się osaczenia i przytłoczenia, zrozumieć, że tak naprawdę każdy człowiek jest wolny wewnętrznie.

Kilka wskazówek praktycznych

• Aby medytacja była terapią skuteczną, musi być praktykowana systematycznie tzn. codziennie (przynajmniej raz dziennie). Takie regularne praktykowanie medytacji neuralizuje zmęczenie, zmniejsza napięcie, bezsenność, przeciwdziała depresji, pozwala zlikwidować negatywne skutki stresów. Medytację każdy może uprawiać sam, bez profesjonalnego nadzoru.

• Najlepsze pozycje do medytacji: siedzenie na krześle w pozycji faraonów (plecy wyprostowane, nogi złączone razem, stopy oparte na podłodze, dłonie ułożone na udach), siedzenie skrzyżne na podłodze, leżenie na podłodze na wznak (kręgosłup prosty).

• Podczas medytacji trzeba mieć spokój. Medytować należy w ciszy lub przy relaksującej i wyciszającej muzyce.

Przykład medytacji

Przyjmij jedną z pozycji medytacyjnych, zamknij oczy. Przy zamkniętych oczach skieruj wzrok na nasadę nosa, rozluźniając mięśnie twarzy. Takie ustawienie oczu pozwala pozbyć się niepotrzebnych myśli. Skoncentruj się na oddychaniu, aby wyeliminować pracę umysłu, staraj się nie myśleć o niczym. Oddech powinien być swobodny, trochę wolniejszy i głębszy niż zwykle. Oddychaj brzuchem. Powietrze wdychaj przez nos, a wydychaj ustami. Licz oddechy i staraj się nie myśleć o niczym innym. Jeśli mimo to pojawią się jakieś myśli, nie walcz z nimi, ale staraj się je łagodnie usuwać i powrócić do koncentracji na oddechu i liczeniu wydechów. Podczas liczenia wyobraź sobie, że kolejne cyfry pojawią się w ośrodku brzucha. Pozbądź się wszelkich myśli, a także uczuć. Celem medytacji jest wytworzenie w swoim umyśle stanu wewnętrznej pustki.

(LID)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje