Kontrolują finanse, kontakty i czas wolny. Związek zaczyna się niewinnie
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Na toksycznych ludzi trafić możemy wszędzie – w rodzinie, w szkole, wśród znajomych, w pracy. Niektórych typów toksyków należy się jednak wystrzegać szczególnie, bo skutecznie potrafią zniszczyć komuś życie w bardzo krótkim czasie. Do takich ludzi należą despoci i tyrani. Jak ich szybko rozpoznać i co zrobić, gdy na nich trafimy?
Spis treści:
Toksycy są wśród nas
Każdy człowiek przejawia niekiedy zachowania, które są niemiłe w odbiorze dla innych, są krzywdzące, wprawiające innych w dyskomfort. Jednak u większości tych osób następuje chwila refleksji, pojawia się zmiana zachowania i często padają przeprosiny za nieadekwatne, krzywdzące, jednorazowe zachowania.
Zobacz również:
- Pięć zwrotów, które cementują związek. Mówisz tak do swojego partnera?
- Potrafi uprzykrzyć życie każdej kobiecie. Po tych 6 cechach rozpoznasz Piotrusia Pana
- Te techniki ratują przed awanturą. 3 sposoby na uniknięcie kłótni w związku
- Czy chodzenie na randki w związku jest ważne? "Podtrzymują romantyczność"
Toksyczni ludzie "karmią się" wpędzaniem innych w kompleksy i w uczucie stresu i niekiedy wywołują konkretne samopoczucie i zachowania u swoich ofiar specyficznymi gestami, czy słowami.
Do takich toksycznych ludzi należą despoci i tyrani, którzy przejawiają szereg zachowań, z których korzystają regularnie. Obecność tyrana, czy despoty potrafi zniszczyć komuś życie, więc należy wystrzegać się takich osób i kontaktów z nimi. Nie zawsze jest to tak łatwe do zauważenia, a potem nie zawsze jest możliwe odcięcie się od tej osoby. Pierwszym jednak krokiem do zminimalizowania napięć wywołanych przez toksyka jest jego rozpoznanie i sklasyfikowanie jego zachowań. Jak to zrobić?
Jak rozpoznać despotę i tyrana?
Tyran czy despota może pojawić się w naszym życiu wszędzie. Może to być ktoś z naszej rodziny, kto latami nami manipulował i wpędzał nas w poczucie dyskomfortu, ograniczając naszą wolność w różny sposób, może być to kontrolujący nas partner, mąż, albo szef w pracy, czy koleżanka.
W różnych rolach despoci i tyranii będą przejawiać jednak podobne schematy zachowań, dzięki którym można ich zidentyfikować.
Tyran i despota zawsze będą kontrolować. Kontrolują znajomości, czas wolny, pracę oraz finanse swojej ofiary.
Ich pytania "co?", "gdzie?", "kiedy?", "z kim?", "dlaczego?" nie są wynikiem zainteresowania, czy chęcią prowadzenia rozmowy, a chęcią sprawowania władzy i kontroli.
Ich zachowania będą pasywno-agresywne, czyli chociażby stosowanie manipulacji, stosowanie ironii, uszczypliwości, wyśmiewania i lekceważenia.
Może pojawić się także karanie za dane zachowanie swojej ofiary milczeniem. Wszystkie te zachowania są stosowaniem psychicznej przemocy.
Może także pojawić się krzyk, grożenie, wyzwiska, a niekiedy nawet przemoc fizyczna.
Cechy charakteru despoty i tyrana. Na nie zwróć uwagę
Zanim toksyczna osoba zacznie stosować wobec nas pewne taktyki, już po jego cechach charakteru, powtarzającym się zachowaniu, możemy wysnuć pewne wnioski i ustrzec się przed uwikłaniem w toksyczną relację.
Cechy charakteru, zachowania i postawy, które często posiadają tyranii i despoci to:
- Egoizm
- Brak empatii
- Upór
- Oszczędność w okazywaniu emocji
- Przywódczość
- Krytyczność
- Bezkompromisowość
Najczęściej cechy te, zachowania i postawy występują zbiorowo u osób toksycznych. Pierwsze sytuacje, w których odczuwamy dyskomfort w towarzystwie takiej osoby, powinny sprawić, że rozważymy tę znajomość, a przynajmniej zachowamy zdrowy dystans i przyjrzymy się lepiej podobnym sytuacjom i temu, jak się w nich czujemy.