Kontrolują finanse, kontakty i czas wolny. Związek zaczyna się niewinnie

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Na toksycznych ludzi trafić możemy wszędzie – w rodzinie, w szkole, wśród znajomych, w pracy. Niektórych typów toksyków należy się jednak wystrzegać szczególnie, bo skutecznie potrafią zniszczyć komuś życie w bardzo krótkim czasie. Do takich ludzi należą despoci i tyrani. Jak ich szybko rozpoznać i co zrobić, gdy na nich trafimy?

Toksycy będą wprawiać w poczucie dyskomfortu rozmaitymi zabiegami
Toksycy będą wprawiać w poczucie dyskomfortu rozmaitymi zabiegami Getty Images

Toksycy są wśród nas

Każdy człowiek przejawia niekiedy zachowania, które są niemiłe w odbiorze dla innych, są krzywdzące, wprawiające innych w dyskomfort. Jednak u większości tych osób następuje chwila refleksji, pojawia się zmiana zachowania i często padają przeprosiny za nieadekwatne, krzywdzące, jednorazowe zachowania.

Toksyczni ludzie "karmią się" wpędzaniem innych w kompleksy i w uczucie stresu i niekiedy wywołują konkretne samopoczucie i zachowania u swoich ofiar specyficznymi gestami, czy słowami.

Do takich toksycznych ludzi należą despoci i tyrani, którzy przejawiają szereg zachowań, z których korzystają regularnie. Obecność tyrana, czy despoty potrafi zniszczyć komuś życie, więc należy wystrzegać się takich osób i kontaktów z nimi. Nie zawsze jest to tak łatwe do zauważenia, a potem nie zawsze jest możliwe odcięcie się od tej osoby. Pierwszym jednak krokiem do zminimalizowania napięć wywołanych przez toksyka jest jego rozpoznanie i sklasyfikowanie jego zachowań. Jak to zrobić?

Jak rozpoznać despotę i tyrana?

Tyran czy despota może pojawić się w naszym życiu wszędzie. Może to być ktoś z naszej rodziny, kto latami nami manipulował i wpędzał nas w poczucie dyskomfortu, ograniczając naszą wolność w różny sposób, może być to kontrolujący nas partner, mąż, albo szef w pracy, czy koleżanka.

W różnych rolach despoci i tyranii będą przejawiać jednak podobne schematy zachowań, dzięki którym można ich zidentyfikować.

Tyran i despota zawsze będą kontrolować. Kontrolują znajomości, czas wolny, pracę oraz finanse swojej ofiary.

Ich pytania "co?", "gdzie?", "kiedy?", "z kim?", "dlaczego?" nie są wynikiem zainteresowania, czy chęcią prowadzenia rozmowy, a chęcią sprawowania władzy i kontroli.

Ich zachowania będą pasywno-agresywne, czyli chociażby stosowanie manipulacji, stosowanie ironii, uszczypliwości, wyśmiewania i lekceważenia.

Może pojawić się także karanie za dane zachowanie swojej ofiary milczeniem. Wszystkie te zachowania są stosowaniem psychicznej przemocy.

Może także pojawić się krzyk, grożenie, wyzwiska, a niekiedy nawet przemoc fizyczna.

Cechy charakteru despoty i tyrana. Na nie zwróć uwagę

Toksyczne osoby potrafią skutecznie zniszczyć swojej ofiarze życie
Toksyczne osoby potrafią skutecznie zniszczyć swojej ofiarze życie 123RF/PICSEL

Zanim toksyczna osoba zacznie stosować wobec nas pewne taktyki, już po jego cechach charakteru, powtarzającym się zachowaniu, możemy wysnuć pewne wnioski i ustrzec się przed uwikłaniem w toksyczną relację.

Cechy charakteru, zachowania i postawy, które często posiadają tyranii i despoci to:

  • Egoizm
  • Brak empatii
  • Upór
  • Oszczędność w okazywaniu emocji
  • Przywódczość
  • Krytyczność
  • Bezkompromisowość

Najczęściej cechy te, zachowania i postawy występują zbiorowo u osób toksycznych. Pierwsze sytuacje, w których odczuwamy dyskomfort w towarzystwie takiej osoby, powinny sprawić, że rozważymy tę znajomość, a przynajmniej zachowamy zdrowy dystans i przyjrzymy się lepiej podobnym sytuacjom i temu, jak się w nich czujemy.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 59: Ewa MingeINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas