Bądź fit

Wiosna to idealny czas, by ruszyć się z fotela i poprawić kondycję. Zobacz, jakie formy aktywności mogą sprawić, że twoje ciało będzie bardziej wysportowane. Wybierz coś dla siebie i zacznij ćwiczyć!

Ruch na świeżym powietrzu to jedna z wielu możliwości
Ruch na świeżym powietrzu to jedna z wielu możliwościINTERIA.PL

To jedna z odmian aerobiku, przeznaczona dla tych, którzy chcą wzmocnić wszystkie partie mięśni (ramion, grzbietu, brzucha, mięśni obręczy barkowej, nóg i pośladków). Dla urozmaicenia podczas zajęć wykorzystywane są dodatkowe przybory takie jak gumowe taśmy, ekspandery, ciężarki i małe sztangi fitness. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są pod czujnym okiem instruktora, który sprawdza, czy trening wykonywany jest prawidłowo. Przed rozpoczęciem głównej części uczestnicy wykonują odpowiednią rozgrzewkę. Dzięki tym zajęciom można zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśniową. Systematyczne ćwiczenia na pewno pomogą w modelowaniu sylwetki.

Pływanie

Jeśli chcesz szybko poprawić kondycję i rozwinąć wszystkie partie mięśni, koniecznie poszukaj basenu w twojej okolicy. Jeśli zaczynasz pływać po dłuższej przerwie, zanim wejdziesz do wody, chwilę się porozgrzewaj - rozciągnij mięśnie, zrób kilka ćwiczeń. Na początku się nie forsuj, inaczej szybko złapie cię zadyszka i będziesz mieć tzw. zakwasy. Zamiast szaleć, przepłyń kilkanaście metrów powoli, spokojnie oddychając. Regularne pływanie pozwoli ci wzmocnić mięśnie, a także spalić niepotrzebny tłuszczyk. Najlepsze efekty przyniesie, gdy będziesz chodzić na basen co najmniej 2 - 3 razy w tygodniu.

BBS - Biodra Brzuch Stretching

Ćwiczenia nazywane bywają również ABT. To zajęcia niezbyt intensywne, skoncentrowane na wzmocnieniu dolnych partii ciała. Ich zadaniem jest kształtowanie brzucha, pośladków, bioder i ud. Polecane zwłaszcza dla osób pragnących pozbyć się cellulitu. Głównie polegają na wykonywaniu różnego rodzaju brzuszków, ze zmiennym ustawieniem ciała, rozciąganiu i licznych ćwiczeniach rzeźbiących pośladki i uda. Precyzyjnie i systematycznie wykonywane ćwiczenia skutecznie poprawiają kształt sylwetki.

Jazda na rowerze

Na rowerze można jeździć prawie wszędzie. Są specjalne trasy w miastach, ale można też wybrać się np. do parku, lasu i tam cieszyć się ruchem i świeżym powietrzem. Jazda na rowerze polecana jest szczególnie dla osób, które chcą poprawić kondycję oraz kształt ud, łydek, a także brzucha. Długotrwała jazda pozwala bowiem spalać podskórną tkankę tłuszczową. Na początku trening nie może być wyczerpujący. Najlepiej zacząć od prędkości 15 km/h i nie jeździć dłużej niż 20 - 30 minut dziennie. Potem wysiłek można stopniowo zwiększać.

Dance

Zajęcia będące odmianą klasycznego aerobiku. Mają bardzo zróżnicowaną intensywność. Głównym punktem programu jest nauka i powtarzanie w rytmie muzyki poszczególnych elementów układu choreograficznego. Prowadzący pokazuje ruchy, a ćwiczący powtarzają po nim tak, aby na koniec zajęć móc odtworzyć całość z pamięci, bez pomocy instruktora. Zajęcia są przeznaczone dla osób lubiących taniec i niezniechęcających się potknięciami na parkiecie. Opanowanie kroków nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości i zaangażowania. Te ćwiczenia wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, rozwijają koordynację ruchową i wytrzymałość oraz budują kondycję fizyczną.

Jogging

To najłatwiej dostępny sport - do jego uprawiania nie potrzebujesz żadnego sprzętu. Przydadzą ci się jedynie wygodne, lekkie buty, przewiewne ubranie, butelka wody mineralnej, no i jakieś fajne miejsce, z dala od pełnej spalin ulicy. Jogging poprawia ogólną sprawność fizyczną i zapobiega chorobom układu krążenia i serca. Jest niemal nieodłącznym dodatkiem do każdej diety odchudzającej. Dobrze jest zaczynać od tzw. marszobiegu, trwającego 20 - 30 minut. Systematyczne marsze przygotowują nasze nogi do prawdziwego joggingu. Po okresie wstępnym należy wprowadzić dwuminutowy bieg na zmianę z czterominutowym marszem. Dopiero po jakimś czasie można wydłużyć czas samego biegu.

Circuit Training

To zestaw ćwiczeń o charakterze siłowo-wytrzymałościowym. Wpływają one na rozwój poszczególnych grup mięśniowych oraz na poprawę wydolności tlenowej organizmu. Standardowo trening rozpoczyna się rozgrzewką. W części głównej zajęć zmienia się tempo i charakter ćwiczeń. Np. przez 10 minut wykonuje się proste i dynamicznie kroki (często z użyciem stepu), po czym przechodzi do statycznych ćwiczeń siłowych, obejmującymi wszystkie partie mięśniowe (często z użyciem hantli, ciężarów i taśm).

Aqua-aerobik

Czyli aerobik wodny. Świetny sport dla tych, którzy lubią wodę, ale niekoniecznie pływanie. Zajęcia odbywają się w basenie pod okiem instruktora, który pokazuje ćwiczenia i pilnuje, by były wykonywane poprawnie. Przed ćwiczeniami zakłada się specjalną piankową obręcz, która pomaga utrzymać się na wodzie. Ćwiczenia mają na celu rozwinąć mięśnie dolnych partii ciała, przede wszystkim brzucha, pośladków i nóg.

Matirial Arts

Ćwiczenia są też nazywane Aeroboxingiem. Jest to program treningowy, który łączy elementy karate, kick-boxingu i boksu z tradycyjnymi elementami treningu fitness. Zajęcia polegają na wykonywaniu ruchów przeniesionych wprost z bokserskiego ringu - sierpowe czy kopnięcia, z tym że nie używasz żadnych akcesoriów takich jak worek treningowy. Po prostu wyżywasz się na... powietrzu. Ćwiczenia wpływają na rozwój i poprawę wydolności, wytrzymałości mięśniowej, szybkości, zwinności i równowagi.

Body Ball

Świetne, niezbyt intensywne zajęcia, pozwalające wzmocnić mięśnie posturalne, odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy. Bardzo bezpieczne dla kręgosłupa. Ćwiczenia polecane szczególnie dla osób po urazach i z bólami kręgosłupa. W czasie zajęć używa się specjalnych wielkich dmuchanych piłek, na których się skacze albo rozciąga kręgosłup. Podczas tych zajęć raczej nie spala się tłuszczu, lecz kształtuje prawidłową postawę ciała.

Tenis

Można go uprawiać także zimą, na kortach krytych, ale najprzyjemniejszy jest właśnie na wiosnę i latem - wtedy gra się pod gołym niebem. Tenis dobroczynnie wpływa na mięśnie rąk i nóg, poprawia także kondycję. Żeby grać, potrzebujesz odpowiedniego stroju, wygodnych butów i rakiety. Choć rakiety nie są tanie, nie warto na ich zakupie oszczędzać. Jeśli dopiero zaczynasz grać, uważaj na kontuzje, o które wbrew pozorom w tym sporcie łatwo. Dlatego przed grą koniecznie rozgrzej organizm, zacznij od biegu, podskoków, krążenia ramion i nadgarstków.

Flexible Strength

Inaczej yoga fitness. W czasie trwania zajęć kształtowane są przede wszystkim siła i gibkość. Program zawiera elementy jogi, stretchingu oraz TBC. Instruktor osobiście dobiera poziom trudności w zależności od umiejętności uczestnika. Zajęcia zaczynają się aerobikową rozgrzewką, potem wykonuje się ćwiczenia rozciągające w stylu jogi. Wszystkie wykonywane ćwiczenia są bezpieczne, a ćwiczący wzajemnie się asekurują.

Iga Nyc, Kalina Kawalec

Tekst pochodzi z magazynu

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas