Błędy w higienie osobistej, które prawdopodobnie popełniasz

Wiele osób wpada w rutynę dbając o higienę osobistą. Najgorsze jest to, że większość z nas robi to w niewłaściwy sposób. Może ci się wydawać, że wiesz, jak się o siebie troszczyć, podczas gdy w rzeczywistości robisz sobie krzywdę. Ta oto lista, która otworzy ci oczy i pokaże jak lepiej zadbać o zdrowie.

Codzienna higiena osobista
Codzienna higiena osobista© Photogenica

Nadmierne mycie się

Nadmierne mycie rąk
© Photogenica

Oczywistą korzyścią mycia się jest usuwanie brudu, zanieczyszczeń, bakterii i innych czynników środowiskowych, które mogą wywoływać choroby i pogorszenie się stanu zdrowia. Dodatkowo w tym procesie usuwamy stary naskórek i odmładzamy pory.

Pamiętaj jednak, że zbyt częste mycie się może prowadzić do podrażnienia skóry i infekcji - przez przesuszone przez detergenty miejsca do ciała mogą dostać się bakterie.

Ocieranie potu dłonią

Ocieranie potu ręką
© Photogenica

To przydatna informacja dla wszystkich fanatyków ćwiczeń fizycznych, którzy często odwiedzają siłownię. Złym nawykiem jest ocieranie spoconych miejsc, szczególnie twarzy, rękoma, które dopiero co dotykały sprzętu, na którym żyją miliony bakterii. Zamiast rąk, użyj małego ręcznika. Nawet otarcie się koszulką, w której ćwiczyłeś będzie zdrowsze i nie narazi cię na infekcję.

Odkurzanie

Regularne odkurzanie
© Photogenica

Dywany w naszych domach są siedliskiem prawdziwej armii mikroorganizmów. Niestety regularne odkurzanie zwykłym odkurzaczem nie doprowadzi do ich zniszczenia. Wirus Norwalk wywołujący grypę żołądkową, znany też jako noro wirus, może przetrwać na nieodkurzanym dywanie miesiąc lub nawet dłużej. Jak zapewnić sobie zdrowe środowisko domowe? Co jakiś czas zleć czyszczenie dywanu profesjonalnej firmie sprzątającej lub użyj odkurzacza parowego.

Używanie cudzych cążek do paznokci

Używanie cudzych cążek do paznokci
© Photogenica

To zalecenie wydaje się oczywiste, jednak większość rodzin, czy przyjaciół pożycza sobie cążki bez zastanowienia się nad negatywnymi skutkami takiej praktyki. Podczas ścinania paznokci skóra pęka lub przecina się, co otwiera drzwi do zakażenia bakteriami czy wdarcia się szkodliwego brudu.

Zacięta walka z zarazkami

Nadmierne detergenty
© Photogenica

Badania przeprowadzone na populacji ponad 11 tysięcy dzieci wykazały, że nadmiernie czyste środowisko życia zwiększa ryzyko zachorowania na astmę czy powstania egzemy. Podobnie jak nadmierne mycie się, zacięta walka z zarazkami i nieustanne stosowanie detergentów powoduje wysuszenie i pękanie skóry pozostawiając organizm otwartym na infekcje.

Mocz jest dobry, ale…

Mycie rąk po toalecie
© Photogenica

Mocznik, kluczowy składnik moczu, znany jest ze swoich właściwości grzybo- i bakteriobójczych. Ale niech nie będzie to wymówka do zapominania o umyciu rąk po wizycie w toalecie.

Używanie pilota

Pilot źródłem zarazków
© Photogenica

Badacze z Uniwersytetu Arizony odkryli, że w piloty telewizyjne, szczególnie używane prze pacjentów szpitali, są najgorszym siedliskiem bakterii, gorszym nawet od desek klozetowych. Przenoszą odporną na antybiotyki bakterię gronkowca, której w USA przypisuje się spowodowanie około 90 tysiącach zgonów każdego roku. Zarażenie tą bakterią najczęściej następuje właśnie w szpitalach.

Sikanie do pisuaru

Korzystanie z pisuaru
© Photogenica

Jeśli oddając mocz do pisuaru pryskasz na siebie lub na ziemię dookoła, robisz to źle. Eksperci doradzają - jeśli korzystasz z pisuaru stań blisko i celuj nisko. Nie stresuj się wodą płynącą ze spłuczki, po to właśnie jest, aby oczyścić muszlę.

Używanie materiałowych pieluch

Pieluchy materiałowe
© Photogenica

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Arizony dowiodły, że upranie jednej zmiany bielizny osobistej w pralce może doprowadzić do transmisji 100 milionów bakterii E Coli do wody, która może zanieczyścić nie tylko bieżące pranie, ale także następne. Wielu rodziców wybierając materiałowe pieluchy dla swoich dzieci kieruje się rozmaitymi przesłankami, jednak robiąc to, naraża na niebezpieczeństwo ich zdrowie, szczególnie, jeśli pieluchy nie są wyprane dostatecznie starannie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas