Dlaczego nie można trzymać ręczników w łazience?

Gdzie trzymać ręczniki, jeśli nie w łazience? Sprawa wydaje się oczywista, lecz jednocześnie stanowi jeden z najpopularniejszych błędów w domach i mieszkaniach. Ze względu na specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu, ręczniki kąpielowe zamieniają się w idealne środowisko do rozwoju grzybów i bakterii. Ta wizja sprawia, że korzystanie z nich przestaje być przyjemne. Co istotniejsze, przechowywanie ręczników w łazience może być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Przechowywanie ręczników w łazience to powszechny błąd
Przechowywanie ręczników w łazience to powszechny błąd123RF/PICSEL

Trzymanie ręczników w łazience to błąd

Oczywiście, jest to zdecydowanie najwygodniejsza opcja. Przecież miejsce ręczników jest w łazience, by były pod ręką po skończonej kąpieli. Okazuje się, że konieczne będzie wprowadzenie do swoich przyzwyczajeń nowego nawyku. Niestety, łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wilgoć i często dochodzi do zmian temperatury. Nie zawsze jest odpowiednio wentylowana lub przez brak okna nie ma możliwości jej porządnego wietrzenia.

Właśnie takie warunki zamieniają się w raj dla grzybów, pleśni i bakterii, które błyskawicznie rozwijają się także na wilgotnych ręcznikach. Ich używanie to krótka droga do pojawienia się uczulenia na skórze, wysypki i trądziku. Jeśli już wcześniej zmagaliśmy się z tym problemem, objawy mogą jeszcze bardziej się nasilić.

Gdzie trzymać ręczniki?

Po skończonej kąpieli ręczniki należy wynieść z parnego i wilgotnego pomieszczenia. Najlepiej jest suszyć je w ciepłym i przewiewnym miejscu z dostępem do światła słonecznego. Jeśli tylko masz taką możliwość, rozwieś je w ogrodzie lub na balkonie. Wiemy, że przy złej pogodzie lub w sezonie jesienno-zimowym jest to niewykonalne. Dlatego postaraj się przenieść mokre ręczniki do suchego pokoju, oddalonego od łazienki.

Jak suszyć ręczniki? Pod żadnym pozorem nie zwijaj ich i nie rzucaj w kąt czy na meble, np. kanapę albo łóżko. Zadbaj o to, by były rozwieszone - wtedy cała powierzchnia wyschnie równomiernie w najkrótszym czasie. Możesz zaopatrzyć się w specjalną drabinkę, wykonaną z drewna lub bambusa, która przy okazji stanie się ciekawym wypełnieniem przestrzeni w mieszkaniu.

Staraj się, by ręczniki należące do różnych osób, nie stykały się ze sobą na wieszaku
Staraj się, by ręczniki należące do różnych osób, nie stykały się ze sobą na wieszaku123RF/PICSEL

Jak dbać o czystość ręczników?

Nie można zapominać też o tym, że choć wycieramy czystą skórę, na ręczniku pozostają resztki martwego naskórka. Być może nie widać tego gołym okiem, ale to również jeden z powodów, przez który dbanie o higienę ręczników jest kluczowe dla zdrowia.

Jak często prać ręczniki? Przy codziennych kąpielach zaleca się wymianę ręczników raz lub dwa razy w tygodniu. Z kolei ręcznik do rąk poleca się prać nie rzadziej niż co trzy dni. Jeśli jednak nie mieszkamy w pojedynkę, warto wziąć pod uwagę codzienną wymianę.

W jakiej temperaturze prać ręczniki? Najlepiej kierować się zaleceniami producenta, które znajdują się na metce. Przyjmuje się jednak, że optymalna temperatura mieści się w przedziale 40-60°C. Pranie w wyższych wartościach może skutkować szybkim zniszczeniem materiału i spowodowaniem, że ręczniki będą twarde i szorstkie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas