Domowe sposoby na opuchnięte oczy
Zbyt mała ilość snu, zła i mało różnorodna dieta oparta o niezdrowe przekąski oraz wysokoprzetworzoną żywność czy częste spożywanie alkoholu nie tylko wpływają na nasze marne samopoczucie i kiepski stan zdrowia, ale też na wygląd. Wszystkie zaniedbania bardzo szybko można zobaczyć poprzez skupienie się na okolicach oczu. Do zredukowania opuchlizny w tym rejonie korektor i inne kosmetyki nie zawsze wystarczają. Zresztą to tylko maskujące działania doraźne. Dużo lepsze efekty przynoszą tradycyjne metody, których celem jest zredukowanie szpecącej opuchlizny.
Opuchnięte oczy - przyczyny
O kilku powodach już wspomnieliśmy we wstępie. Ogromne znaczenie ma dieta. Zasada jest prosta: jeśli kiepsko się odżywiamy, kiepsko wyglądamy. Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i spożywanie od półtora do dwóch litrów wody każdego dnia. Alkohol nie tylko prowadzi do odwodnienia, ale działa też bardzo obciążająco na organizm. Siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna oraz spędzanie dużej ilości czasu przy ekranie komputera, smarftona albo telewizora również odbijają się na kondycji cery, zwłaszcza delikatnej skóry wokół oczu.
Jeśli domowe sposoby na opuchnięte oczy nie podziałają, a stan ten będzie utrzymywać się przez wiele dni lub tygodni mimo zdrowych nawyków, warto zrobić podstawowe badania i skonsultować się z lekarzem. Podpuchnięte oczy mogą być objawem alergii i sygnałem, że z organizmem nie dzieje się dobrze. Zdarza się, że świadczą o cukrzycy, problemach z sercem, nerkami i wątrobą oraz chorobach tarczycy.
Herbata na opuchnięte oczy
Do zrobienia herbacianych okładów wybieraj odmianę czarną lub zieloną. Zwróć uwagę na skład: powinien być jak najkrótszy. Nie stosuj herbat aromatyzowanych, które mogłyby podrażniać oczy. Jak przygotować dobroczynny napar? Filiżankę z dwiema torebkami herbaty zalej gorącą wodą. Poczekaj, aż całość ostygnie. Torebki połóż na oczy. Niech domowy zabieg potrwa 20 minut. W międzyczasie możesz kilka razy ponownie zamoczyć torebki w naparze.
Zioła lekarstwem dla spuchniętych powiek
Analogicznie możesz postępować z torebkami z rumiankiem pospolitym. Nie tylko pomoże pozbyć się nieestetycznych śladów po nieprzespanej nocy, ale przyniesie też upragnione orzeźwienie dla skóry. Jego kojący zapach wprowadzi cię w przyjemny nastrój.
Do zrobienia ziołowych kompresów nadają się też kwiaty:
- Lipy,
- Arniki górskiej,
- Chabra bławatka,
- Czarnego bzu.
Przyjmij to na chłodno!
Nie warto panikować, gdy zobaczysz w lustrze cienie oraz opuchnięte powieki. Zadbaj jednak o to, by zawsze mieć w zamrażarce kilka kostek lodu na wszelki wypadek. Owiń je gazikiem i wykonuj masaż kolistymi ruchami w kierunku od nosa do zewnętrznych kącików oczu. Ulgę poczujesz natychmiast.
Do zamrażalnika możesz schować też kilka... łyżek! Przykładanie ich do zmęczonej skóry wokół oczu działa podobnie jak lód. Pamiętaj, by wymieniać je, gdy przestaną być zimne.
Polecamy:
Pięć sposobów na suchą cerę