Domowy „botoks” za kilka złotych? To możliwe z popularnym kuchennym produktem
Chwilę wolnego czasu warto poświęcić na przygotowanie domowego SPA. Relaksującą kąpiel oraz pielęgnację włosów i skóry głowy warto wzbogacić o własnoręcznie przygotowaną maseczkę do twarzy. Warto zdecydować się zwłaszcza na te, których głównym składnikiem jest mąka ziemniaczana. To właśnie ona pomaga pozbyć się przebarwień, mocno nawilża i rozprasowuje zmarszczki mimiczne. Który patent na jej wykorzystanie dziś wybierzesz?
Spis treści:
Działanie mąki ziemniaczanej na cerę
Przyglądając się składowi chemicznemu mąki ziemniaczanej, dostrzeżemy, że zawiera on m.in. niacynę, cholinę, krzem, kwas foliowy, kwas pantotenowy, ryboflawinę, żelazo oraz witaminę C i E. Takie połączenie sprawia, że otrzymujemy prawdziwy koktajl składników odżywczych. Z powodzeniem zastosujemy go w codziennej pielęgnacji cery. Dzięki temu stanie się bardziej jędrna i promienna, a także odzyska zdrowy koloryt. Skrobia szybko wygładzi powstałe zmarszczki, tworząc na skórze chroniącą ją przed powstawaniem nowych.
Domowe maseczki
Maseczki wykonane w zaciszu domowym na bazie mąki ziemniaczanej to tani i ekspresowy sposób na polepszenie stanu cery. Warto pamiętać, żeby przed pierwszym zastosowaniem wykonać próbę uczuleniową, najlepiej w mniej widocznym miejscu. Jeśli na skórze nie pojawi się wysypka, możemy spokojnie wypróbować jeden ze sprawdzonych przepisów.
- Naturalny "botoks"
Do przygotowania napinającej skórę maseczki wykorzystasz tylko trzy składniki:
- 1 białko jajka
- 1 łyżkę kefiru
- 1 łyżkę mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
W niewielkiej misce połącz ze sobą skrobię i kefir. Mieszaj dokładnie, by pozbyć się ewentualnych grudek. Białko ubij na sztywną pianę i dodaj do pozostałych składników. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz na minimum 15 minut, a następnie zmyj cerę chłodną wodą. Po wszystkim uzyskasz efekt napiętej skóry, który wiele miłośniczek medycyny estetycznej porównuje do działania naturalnego botoksu.
- Maseczka wygładzająca
Na liście składników tej prostej maseczki znalazły się wyłącznie:
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 szklanka naparu ze skrzypu polnego
Przygotowanie:
Zaczynamy od zaparzenia skrzypu polnego w wysokiej szklance. Kiedy napar będzie już gotowy, poczekajmy do jego ostygnięcia. Do miski wsyp jedną łyżkę mąki ziemniaczanej i stopniowo wlewaj napój, do momentu uzyskania gęstej masy. Gotową maseczkę nałóż na twarz i trzymaj przez 20 minut. Po wszystkim zmyj ją letnią wodą, osusz twarz i nałóż codzienną pielęgnację.
- Ekspresowy kosmetyk na przebarwienia
Do jej przygotowania potrzebujemy:
- 4 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 4 łyżeczki gęstego jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczkę soku z cytryny
Przygotowanie:
Mąkę, jogurt oraz sok z cytryny przekładamy do miseczki, a następnie dokładnie mieszamy. Kiedy wszystkie składniki się połączą, nakładamy dość grubą warstwę na twarz, szyję oraz dekolt. Pielęgnację trzymamy przez ok. 15-20 minut. Po upływie wyznaczonego czasu zmywamy ciepłą wodą, delikatnie osuszamy twarz ręcznikiem papierowym i wklepujemy w skórę ulubiony krem.
Kojąca kąpiel w krochmalu z mąki ziemniaczanej
Własnoręcznie przygotowany krochmal na bazie skrobi ziemniaczanej oraz zimnej wody używano nie tylko do prania firanek, obrusów czy koszul. Nasi dziadkowie stosowali go także do codziennej pielęgnacji. Kąpiel w krochmalu zapewniała nie tylko jedwabiście gładką skórę, ale także niwelowała liczne zmiany skórne wywołane przez alergię lub podrażnienie.
Jak przygotować kąpiel z dodatkiem krochmalu? Zaczynamy od napełnienia wanny wodą, a następnie wlewamy do niej ciepły krochmal i całość dokładnie mieszamy. Zaleca się, by taka kąpiel nie trwała dłużej niż 10-15 minut. Po jej skończeniu nie opłukujemy dodatkowo ciała, tylko bardzo delikatnie osuszamy je miękkim ręcznikiem.
Sprawdź również: