Jak prawidłowo używać płynów do zmiękczania tkanin?
Stosowanie płynu do zmiękczania tkanin ma wiele zalet, ale pod warunkiem, że detergentu używa się właściwie. Świeży, przyjemny zapach i miękki, delikatny dla skóry materiał – taki efekt chcemy osiągnąć. Okazuje się jednak, że nieumiejętne obchodzenie się z płynem do zmiękczania może zniszczyć nasze ulubione ubrania, a jego nadmierna ilość zamieni przyjemny aromat w nieznośną woń. Używasz pralki automatycznej czy może pierzesz ręcznie? Każda czynność rządzi się swoimi prawami, więc sprawdź, jak przeprowadzić to bezbłędnie od początku do końca.
Dlaczego warto używać płynu do płukania?
Zdania na temat jego działania bywają podzielone. Wiele osób trzyma się stanowiska, że proszek lub płyn do prania w zupełności wystarczają. Owszem, usuwają zabrudzenia, lecz płyn do zmiękczania ma bardziej wszechstronne właściwości. Jakie?
- Przyjemny zapach, który utrzymuje się zdecydowanie dłużej, niż jest to w przypadku samych produktów piorących, sprawia, że założenie ubrania to duża przyjemność. Nie musimy martwić się już tym, że części garderoby wyjęte po dłuższym czasie z szafy będą wydawać się nieświeże.
- Płyn sprawia, że tkaniny stają się bardziej miękkie i milsze w dotyku. Ubrania nie elektryzują się, nie ulegają niepożądanym deformacjom, ograniczone zostaje też ich mechacenie. Wszystko to wpływa na przedłużenie ich trwałości.
- Przez to, że płyn do zmiękczania wnika głęboko we włókna materiałów i wypiera wodę, skraca się czas suszenia prania. Dzięki stosowaniu tego produktu ułatwimy sobie także prasowanie, które dla wielu osób pozostaje prawdziwą zmorą.
Jak wybrać płyn do zmiękczania?
Producenci prześcigają się w opracowywaniu kolejnych wariantów zapachowych. Możemy do woli wybierać wśród artykułów o aromacie kwiatowym, owocowym czy nawet morskiej bryzy. Zmysł węchu jest bardzo istotny podczas zakupu płynu, ponieważ wybrany aromat długo pozostanie na ubraniach. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Osoby o bardzo wrażliwej skórze lub ze skłonnościami do alergii powinny stawiać na produkty hipoalergiczne. Ich zapach i właściwości nie są aż tak skoncentrowane, ale dzięki temu są zdecydowanie łagodniejsze.
Polecamy: Jak szybko wysuszyć ubrania?
Płyn do zmiękczania tkanin: Jak go używać?
To, jak używać płynu do zmiękczania tkanin, zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki pierzemy ubrania. Omówimy najpopularniejsze metody, lecz trzeba pamiętać o tym, by zapoznać się z zaleceniami producenta zarówno odzieży, jak i samego płynu. Na etykiecie zawsze widoczne są wytyczne związane z optymalną ilością potrzebną do wypłukania konkretnej ilości ubrań i innych tkanin.
Jak używać płynu do zmiękczania tkanin w pralce automatycznej?
Oto najwygodniejszy rodzaj prania. Wystarczy wybrać jeden z programów, który najbardziej pasuje do rzeczy, którym chcemy przywrócić czystość, wlać lub wsypać detergent, uruchomić sprzęt, a cała reszta dzieje się sama.
O ile proszek wsypujemy zazwyczaj odruchowo, o tyle zdarza się, że nie jesteśmy pewni, gdzie wlać płyn do zmiękczania. Dozownik detergentów w każdej marce sprzętów może wyglądać inaczej, dlatego należy szukać szuflady oznaczonej uniwersalnym symbolem kwiatka.
Wlewać płyn trzeba jeszcze przed uruchomieniem pralki. Urządzenie automatycznie zdecyduje o tym, kiedy zaaplikuje produkt. Pamiętajmy, by nie przedobrzyć i nie wlać ilości, która przekracza maksymalną pojemność dozownika.
Zobacz też: Ekologicznie: Daty ważności produktów
Kiedy wlać płyn do zmiękczania tkanin w pralce półautomatycznej?
W tym przypadku trzeba zachować większą czujność. Pralki wirnikowe nie są wyposażone w automatyczny system dozowania detergentów. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z używania płynu do płukania. Korzystając z nakrętki jako dość precyzyjnej miarki, należy dodać go bezpośrednio do prania podczas ostatniego płukania.
Płyn do zmiękczania podczas prania ręcznego
Bardzo delikatne materiały wymagają wyprania w rękach, ponieważ gwałtowne wirowanie mogłoby trwale je uszkodzić. Również w takim przypadku możemy pozwolić sobie na użycie płynu. Nigdy jednak nie wylewajmy go bezpośrednio na tkaninę - mogłoby to spowodować zniszczenie lub odbarwienie materiału. Do miednicy z czystą wodą wlewamy odpowiednią ilość płynu i dopiero wtedy umieszczamy w niej praną rzecz. Dla optymalnych efektów pozostawmy ją w wodzie z detergentem na 10 minut. Następnie należy wycisnąć ją delikatnie (chyba że producent odzieży wskazał na matce inaczej) i wysuszyć.
Reguły prania są po to, by ich przestrzegać
Instrukcje związane z tym, jak poprawnie używać płynu do zmiękczania tkanin nie są skomplikowane, lecz nie należy ich ignorować czy bagatelizować. Użycie zbyt dużej ilości produktu może spowodować, że zapach odzieży będzie dla nas drażniący i nie do zniesienia. W ten sposób możemy doprowadzić również do problemów skórnych: swędzenia oraz wysypki, co jest szczególnie niekomfortowe dla alergików i dzieci.