Jak zahamować proces wypadania włosów?

Jedzenie niezdrowych pokarmów, szczególnie typu fast food, niedobory witamin i minerałów, przyjmowanie niektórych leków, stres, genetyka i częste zabiegi fryzjerskie, w tym zwłaszcza farbowanie i rozjaśnianie - to najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Jak skutecznie zapobiec tak niekorzystnemu dla nas procesowi? Oto kilka sprawdzonych porad, które uratowały wiele osób przed łysieniem:

article cover
©123RF/PICSEL

Ogranicz pewne nawyki

©123RF/PICSEL

Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest zbyt częste używanie suszarki. Unikaj tego zgubnego nawyku i jeśli jest to tylko możliwe umyj włosy dzień wcześniej i wysusz je miękkim ręcznikiem. Nie należy też przesadzać z nadmiernym używaniem innych urządzeń przeznaczonych do stylizacji włosów, w tym przede wszystkim prostownicy i lokówki. Zbyt wysoka temperatura powoduje uszkodzenie struktury włosa, co sprawia, że stają się suche i łamliwe.

Unikaj niektórych fryzur

Kucyki, warkocze, ciasne plecionki czy wysokie upięcia powodują znaczne obciążenie mieszków włosowych i skóry głowy. Niepotrzebne uszkodzenia mogą też być spowodowanie nakładaniem na kosmyki wałków. Nie oznacza to, że w ogóle nie powinno się upinać włosów, ale znaczne lepiej będzie robić to okazjonalnie. Jeśli po około godzinie czujesz, że boli cię skóra głowy, oznacza to, że twoja fryzura jest upięta zbyt ciasno.

Używaj kosmetyków do pielęgnacji osłabionych włosów

©123RF/PICSEL

Niektóre szampony przeznaczone są wyłącznie do włosów, które są osłabione i nadmiernie wypadają. Staraj się wybierać kosmetyki, które zawierają trzy procent olejku miętowego. Pomaga on chronić włosy oraz zahamować proces ich wypadania.

Innym skutecznym składnikiem jest ketokonazol, który działa jako środek przeciwzapalny, skutecznie wspomagający porost włosów.

Zdrowo się odżywiaj

Zdrowe odżywianie nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie i figurę, ale także na nasze włosy. Warto włączyć do swojej diety produkty takie jak łosoś, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, pozytywnie wpływające na kondycję kosmyków. Należy też sięgnąć po warzywa i owoce, a szczególnie marchewki, które są bogate w witaminę A, wspierającą produkcję naturalnego sebum. Równie skuteczne są jaja bogate w proteiny, witaminę B12, żelazo oraz cynk.

Żelazo zapobiega łysieniu

©123RF/PICSEL

Żelazo jest niezbędnym minerałem, który pomaga twojemu organizmowi przeżyć. Jego zbyt niski poziom może prowadzić to do anemii. Niedokrwistość przeszkadza w dostawie składników pokarmowych do zdrowych cebulek włosów, co z kolei prowadzi do utraty włosów. Na szczęście, istnieje wiele źródeł żelaza. Znajdziemy go między innymi w czerwonym mięsie, kurczaku, jarmużu, brokułach, rybach oraz szpinaku.

Białko może powstrzymać wypadanie włosów

Białko jest niezbędne dla utrzymania zdrowych włosów. Jego niedobory sprawiają, że nadmiernie gubimy kosmyki. Dlatego warto sięgać po produkty, takie jak owoce morza, drób, sery, jogurty, fasolka, wieprzowina, tofu, masło orzechowe oraz komosa ryżowa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas