Jesteś po trzydziestce? Zacznij ćwiczyć!

To dobry moment na rozpoczęcie ćwiczeń! Możesz wydłużyć swoje życie i sprawić, że przeżyjesz je w zdrowiu i dobrej formie, aż do samego końca.

trening
trening123RF/PICSEL
Taki trening będzie procentował na lata
Taki trening będzie procentował na lata123RF/PICSEL

Regularna aktywność fizyczna między 30 a 50 rokiem życia zwiększa szansę nie tylko na dłuższe życie, ale i na zdrową, wolną od chorób przewlekłych starość.

Od dawna wiadomo, że utrzymywanie układu krążeniowo-oddechowego w dobrej formie obniża ryzyko nagłej śmierci, ale dotąd nie było wiadomo, ile ruchu wpływa na ryzyko pojawienia się chorób serca w wieku zaawansowanym.

Autor badań, profesor medycyny, dr Jarret Berry: - Okazuje się, że bycie fit nie tyle odwleka nieuchronne, co obniża ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób typowych dla zaawansowanego wieku.

Na przestrzeni 40 lat przebadano 18670 pacjentów i zebrano 250 tysięcy medycznych rekordów. Ich analiza wykazała, że zwiększenie aktywności fizycznej o 20% w wieku średnim (30-50 lat) o 20% zmniejsza ryzyko chorób serca, choroby Alzheimera, raka jelita grubego na dwie dekady w przód, czyli gdy osoba ćwicząca będzie miała 70-85 lat.

Osoby regularnie ćwiczące w wieku średnim starzeją się zdrowiej, rzadziej zapadają na chroniczne choroby a ich jakość życia jest wyższa niż osób niećwiczących. Efekt ten utrzymuje się aż do śmierci. Ten pozytywny wpływ ruchu na zdrowie dotyczy obu płci.

Zatem ruch taki jak spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie, przekłada się nie tylko na dłuższe życie ale i na życie w lepszej formie.

Aby móc liczyć na takie efekty, trzeba zacząć się ruszać (albo kontynuować ćwiczenia) po trzydziestce, czterdziestce, a najpóźniej po pięćdziesiątce i przeznaczać na wysiłek fizyczny o średniej lub wysokiej intensywności 2,5 godziny tygodniowo. To naprawdę niewiele, bo nieco ponad 20 minut każdego dnia. Można ten czas podzielić na krótsze odcinki, czyli np. dwa razy po 10 minut dziennie. To da się przecież zrobić!

Badania przeprowadzono w UT Southwestern Medical Center i The Cooper Institute, a ich wyniki opublikowano właśnie Archives of Internal Medicine.

Lionfitness.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas