Łatwa lekcja pedikiuru

Latem, gdy tak często odkrywamy stopy, warto poświęcić im trochę czasu i troski. Zadbane, poprawią nam samopoczucie i staną się ozdobą każdych sandałków.

Zadbane stopy? Nic łatwiejszego!
Zadbane stopy? Nic łatwiejszego!123RF/PICSEL

I. Likwidujemy zgrubienia

Miejsca, gdzie skóra jest najgrubsza, najpierw przecieramy na sucho grubą stroną tarki (niemetalowej). Następnie przygotowujemy kąpiel z dodatkiem zmiękczających soli. Po 10 minutach drobną stroną tarki wygładzamy podeszwy stóp. Na koniec masujemy stopy pilingiem (najlepiej w rękawicy) około 5 minut.

Nasza rada: Wybierz piling chemiczno-mechaniczny. Dzięki obecności kwasów nawilży skórę i wygładzi ją na dłużej.

II. Usuwamy skórki

Na dokładnie osuszoną skórę nakładamy żel zmiękczający skórki.  Po 2 minutach odsuwamy je załączonym drewnianym patyczkiem i delikatnie wycinamy cążkami tylko te, które odstają. Płuczemy stopy.

Nasza rada: Jeśli masz pogrubione i suche płytki paznokci, obetnij je teraz, póki są nawilżone i elastyczne. Ważne, by nie zaokrąglać brzegów, co może spowodować wrastanie. Dlatego najbezpieczniej jest użyć specjalnego obcinacza.

III. Nakładamy krem

W starannie wytartą skórę wmasowujemy warstwę kremu. Najlepszy jest ten z dużą ilością mocznika, który sprawia, że naskórek staje się elastyczny i odporny na pękanie. Następnie na stopy nakładamy drugą warstwę.

Nasza rada: Efekty robionego raz w tygodniu pedikiuru najlepiej podtrzyma smarowanie stóp kremem codziennie na noc. Jego działanie wzmocnisz, zakładając bawełniane skarpetki.

IV. Piłujemy i malujemy płytki

Zaczynamy od przetarcia paznokci zmywaczem, żeby je dobrze odtłuścić. Następnie opiłowujemy je, najlepiej szklanym pilniczkiem, kierując go wyłącznie z góry na dół, a nie na boki. Dzięki temu brzegi będą równe i gładkie. Między palce zakładamy separatorki. Płytki malujemy kolejno warstwą bazy, dwiema warstwami lakieru i warstwą utwardzacza.

Nasza rada: Zamiast separatorków możesz użyć papierowego ręcznika. Nie będzie ci wypadał spomiędzy palców, jeśli przepleciesz je jednym długim paskiem.

Najlepsze metody na częste problemy

- Modzele Tych nieestetycznych zgrubień skóry skutecznie i bezboleśnie pozbędziemy się dzięki skarpetkom z kwasami. Zakładamy je na 1,5 godziny, a po 3 dniach skóra zaczyna się mocno złuszczać. Po tygodniu jest jak nowa!

Domowy sposób: Codziennie na noc przyklejamy wacik z roztworu rozpuszczongo w soku z cytryny kwasu askorbinowego.  Po ok. 5 dniach zgrubienie usuwamy tarką.

- Odciski Zlikwidujemy je dzięki specjalnemu płynowi zmiękczającemu. Odrobinę wmasowujemy codziennie w bolące miejsce, a gdy skóra zmięknie, podważamy i usuwamy odcisk po ciepłej kąpieli.

Domowy sposób: W odcisk możemy wcierać olejek rycynowy, a dodatkowo na noc przyklejać na niego gruby plasterek czosnku.

Małgorzata Święczkowska, konsultacja Hanna Woźniak, pedikiurzystka

Kiedy lepiej wybrać się na pedikiur leczniczy?

Nie ze wszystkimi dolegliwościami poradzimy sobie same w domu. W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u doświadczonej pedikiurzystki, a gdy stwierdzimy zakażenie (bakteryjne, grzybicze) - nawet u lekarza.

Wrastający paznokieć

Leczenie polega na założeniu klamry ortonyksyjnej, która powoduje zmianę kierunku wzrostu płytki. Dodatkowo nakłada się preparat zmiękczający zarówno wał paznokciowy jak i sam paznokieć. Dzięki temu szybciej odzyskuje on prawidłowy kształt. Leczenie trwa minimum 3-4 tygodnie i wymaga przynajmniej 2-3 wizyt.

Głęboko pęknięte pięty

Najpierw usuwa się suchą i zrogowaciałą skórę, a następnie zakłada opatrunek z preparatem aktywnym, który przyspiesza gojenie się pięt. Zlecana jest też indywidualna, niezbędna pielęgnacja domowa. W przypadku głębokich ran zabieg powtarza się po 3-4 dniach, aż pęknięcia całkowicie się zasklepią.

Specjalistka od manicure i pedicure z warszawskiego Instytutu Zdrowia i Urody Sharley

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas