Proste ćwiczenie na poprawę wyglądu. Zmarszczki ulegają spłyceniu

Gładka i jędrna skóra to marzenie wielu z nas. Niestety upływający czas sprawia, że prędzej czy później na naszej twarzy pojawiają się zmarszczki. Zdarza się, że stosowanie kosmetyków nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, a z zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne, część z nas nie chce lub nie może skorzystać. W walce z upływającym czasem warto więc sięgnąć po łatwą, ale niezwykle skuteczną metodą, jaką jest joga twarzy.

Praktykowanie jogi twarzy można zacząć właściwie od razu
Praktykowanie jogi twarzy można zacząć właściwie od razu123RF/PICSEL

Joga nie tylko dla ciała

Historia jogi sięgająca tysięcy lat wstecz, jest niezwykle ciekawa i obszerna. Trudno jednak dokładnie określić kiedy powstała joga i kiedy zaczęto ją uprawiać. Niektóre źródła podają, że praktykowanie tej filozofii w Indiach rozpoczęło się już w okresie 3300 - 1300 p.n.e. Za ojca jogi często uznaje się indyjskiego uczonego imieniem Patańdżali, który zebrał i podsumował jej najważniejsze mądrości. Jego 194 wersety (jogasutry) są do dziś podstawą znanego u nas systemu jogi. Zachód dowiedział się o jodze w XIV wieku kiedy to odkryto Indie. Podobnie jak wszelkie wierzenia hinduskie, tak samo i jogę uznano za “pogańską", a w czasach angielskiego kolonializmu, czyli do końca XIX wieku praktykowanie jej było zakazane.

Stopniowo jednak postrzeganie jogi zaczęło się zmieniać i dziś miliony ludzi praktykują ją nie tylko dla zdrowia, ale i równowagi, redukcji stresu oraz rozwoju duchowego. Podobnie jak klasyczna joga, joga twarzy wywodzi się z hinduizmu i buddyzmu, jednak jej historia nie jest do końca znana. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych XX wieku. Za jej twórczynię uznaje się Fumiko Takatsu, jednak osobą, która przyczyniła się do jej popularności jest Annelise Hagen.

Czytaj również: Joga dla początkujących

Czym jest joga twarzy?

Starzenie się skóry to proces, który dotyka każdego z nas. Wraz z wiekiem na twarzy pojawiają się zmarszczki, linie mimiczne pogłębiają się, a skóra traci jędrności i elastyczność. Zdarza się, że stosowanie samych kosmetyków nie wystarcza i szukamy dodatkowych sposobów na przywrócenie naszej cerze młodszego wyglądu. Dla wszystkich osób, które z różnych powodów nie chcą bądź nie mogą skorzystać z zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne i szukaj mniej inwazyjnych sposobów na walkę z upływającym czasem, idealnym rozwiązaniem będzie joga twarzy.

Promuje ona naturalne metody pielęgnacji skóry, a jej filozofia opiera się na założeniu, iż sztuczne substancje oraz zabiegi medycyny estetycznej nie są konieczne do tego, aby cieszyć się jędrną i gładką cerą.

Na czym polega joga twarzy? Podobnie jak w całym naszym ciele, również i na twarzy znajdują się mięśnie, które przy pomocy odpowiednich ćwiczeń możemy stymulować i wzmocnić. Dzięki temu elastyczność i sprężystość skóry ulegnie poprawie, a zmarszczki staną się mniej widoczne.  Systematycznie wykonywane ćwiczenia pomogą uporać się z takimi problemami jak utrata jędrności skóry, worki pod oczami, opadające powieki czy drugi podbródek, a ich efekty często są widoczne już po 2-3 tygodniach.

Jakie efekty przynosi joga twarzy?

Joga twarzy poprzez stosowanie właściwie dobranych do potrzeb twarzy ćwiczeń i automasaży, połączonych z technikami oddechowymi i systematyczną pielęgnacją, jest skutecznym sposobem na problemy związane ze starzeniem się skóry. Regularnie i właściwie wykonywana joga twarzy sprawia, że cera staje się lepiej odżywiona i dotleniona, zmarszczki ulegają spłyceniu, a twarz zyskuje młodszy i bardziej promienny wygląd. Dodatkowo ćwiczenia mają funkcję relaksacyjną, redukują stres i napięcie.

Jakie efekty przynosi joga twarzy?

  • poprawia owal twarzy
  • liftinguje policzki
  • spłyca zmarszczki i linie mimiczne
  • poprawia elastyczność skóry
  • wzmacnia krążenie krwi
  • redukuje drugi podbródek, opadające powieki i kąciki ust
  • zmniejsza worki pod oczami
  • usuwa opuchliznę twarzy
  • redukuje stres i działa odprężająco

Dla kogo polecana jest joga twarzy?

Jak zacząć ćwiczyć jogę twarzy?

Praktykowanie jogi twarzy można zacząć właściwie od razu, ponieważ nie wymaga to od nas żadnego specjalnego przygotowania. Chociaż ćwiczenia zaleca się wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej, pierwsze próby najlepiej wykonywać przed lustrem, by móc obserwować ruchy dłoni. Cały trening, składający się z sekwencji ruchów, można wykonywać zarówno rano jak i wieczorem. Każde ćwiczenie trwa około 10 sekund, a cały trening nie powinien zająć dłużej niż 10 minut. Przed rozpoczęciem jogi twarzy, należy nałożyć na skórę silnie nawilżający krem. Zapewni to odpowiedni poślizg, dzięki czemu ruchy będą płynne, a naskórek nie ulegnie podrażnieniu.

Joga twarzy polecana jest w każdym wieku
Joga twarzy polecana jest w każdym wiekuCanva ProINTERIA.PL

Ćwiczenia wykonywane są za pomocą rąk, ale trening możemy również wzbogacić o stosowanie akcesoriów do masażu. Do najpopularniejszych z nich zalicza się:

  • Wałeczek do masażu - chociaż wygląda niepozornie może znacząco poprawić kondycję naszej skóry. Regularnie stosowany poprawia mikrokrążenie, dotlenia, pomaga odzyskać elastyczność.
  • Bańka masująca do twarzy - jej stosowanie przynosi widoczne efekty w przypadku takich problemów jak drugi podbródek czy utrata owalu twarzy. Masaż przy pomocy bańki napina skórę oraz przywraca jej jędrność

Wskazówki jak ćwiczyć jogę twarzy znajdziesz w wielu publikacjach dostępnych w internecie. Często są one wzbogacone o filmy prezentujące, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia.

Domowe maseczki z witaminą C - jak je zrobić?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas