Regeneracja po zimie: Jak zadbać o włosy na wiosnę?
Wiosna to czas wielkich zmian, a także zadbania o siebie. Warto zacząć od włosów, które po zimie wymagają odpowiedniej pielęgnacji i odżywienia. Ta pora roku jest o wiele bardziej łaskawa dla naszych kosmyków, ponieważ nie narażamy ich na niskie temperatury czy nadmierne wysuszenie przez słońce. Poniżej podpowiadamy, jak zadbać o włosy na wiosnę oraz co jest dla nich o tej porze roku bezcenne.
Spis treści:
Jak zadbać o włosy wiosną?
Na początku warto ocenić ogólny stan włosów i ich kondycję. Jeśli są one mocno przesuszone, to znak, że wymagają głębokiego nawilżenia. Po zimie końcówki mogą być rozdwojone i łamliwe, a to oznacza, że twoje włosy wymagają dogłębnej regeneracji.
Nawilżająca maska do włosów
Wiosną twoje włosy są łamliwe i pozbawione blasku? Stosując kosmetyki nawilżające, w tym maski, należy pamiętać o równowadze. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zbyt intensywnie nawilżysz czuprynę, będzie przypominać "gładką taflę", co nie jest pożądanym efektem. Równolegle z preparatami nawilżającymi nie zapomnij o dodaniu do codziennej pielęgnacji włosów np. mgiełek usztywniających oraz lekko natłuszczających. Wracając do kwestii maski nawilżającej, możesz wykonać ją samodzielnie w domu.
Składniki:
- 20g oleju kokosowego,
- 5ml oleju arganowego,
- 5ml oleju jojoba,
- kilka kropli oleju rycynowego,
- 20ml mleka kokosowego.
Sposób nakładania:
- Wymieszaj składniki w podanej wyżej kolejności, a następnie kosmetyk nałóż na suche i rozczesane włosy, pozostaw na kwadrans.
- Po upływie czasu umyj pasma delikatnym szamponem, a potem wysusz głowę - efekty zauważysz od razu. Włosy staną się błyszczące i miękkie w dotyku. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu.
Olejowanie kosmyków
Jak zostało już wcześniej wspomniane, równowaga między nawilżeniem a natłuszczaniem włosów, musi zostać zachowana. Dlatego też zabiegi tego typu są jak najbardziej pożądane: najlepszy jest olej z awokado, migdałowy czy słonecznikowy. Proces powtarzaj raz w tygodniu. Kosmetyk rozprowadź równomiernie na całej długości włosów i pozostaw na pół godziny. Na końcu spłucz obficie ciepłą wodą i umyj głowę szamponem.
Płukanki na włosy
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do płukania włosów. Możesz wykonać je również w domowym zaciszu: najlepiej sprawdzą się płukanki octowe i aloesowe. Ich główne zadanie to dogłębne odżywienie włosów oraz regeneracja po zimie.
Polecamy: Jak korzystać z sauny parowej?
Peeling do skóry głowy
Nie należy zapominać również o skórze głowy, która wymaga systematycznego oczyszczania. Po zimie warstwa zanieczyszczeń jest spora, szczególnie jeśli chodzisz na co dzień w czapce. Peeling skóry głowy zapobiega wypadaniu włosów oraz wzmacnia i pobudza cebulki do wzrostu. Do peelingu w wersji domowej możesz użyć cukru trzcinowego i wymieszać go z szamponem (w proporcjach 1:2). Nawilż lekko skórę głowy letnią wodą, a następnie okrężnymi ruchami rozprowadź wcześniej przygotowany peeling. Potem mieszankę spłucz dokładnie obfitym strumieniem wody i gotowe! Peeling skóry głowy warto wykonywać raz w tygodniu.
Wizyta u fryzjera
Jeśli widzisz, że twoje końcówki są rozdwojone, a żadna z w powyższych rad nie przynosi porządnych rezultatów, udaj się do fryzjera. Tym bardziej po zimie podcięcie włosów jest wręcz wskazane, gdyż zniszczone pasma nie będą w stanie same się zregenerować. Specjalista doradzi ci odpowiednią fryzurę, a także profesjonalne zabiegi fryzjerskie, które przywrócą twoim włosom dawny blask.
Odpowiednia dieta
Aby twoje włosy lśniły i wyglądały zjawiskowo, zadbaj o odpowiednią dietę. Zmiana nawyków żywieniowych z pewnością przyczyni się do znacznej poprawy kondycji pasm. W swojej diecie powinnaś uwzględnić przede wszystkim: witaminy A, E, C oraz te z grupy B, ponieważ wzmacniają i odżywiają pasma, a także miedź i cynk, gdyż są one elementami budulcowymi włosów. Istotne jest także żelazo, które bierze udział w produkcji keratyny: czyli białka dogłębnie nawilżającego pasma i stanowiącego ich barierę ochronną.
Zobacz też: