Spokój, harmonia, zatrzymanie w biegu
Jogę uprawiają między innymi Grażyna Wolszczak, Agnieszka Maciąg, Marzena Rogalska, Grażyna Olbrych i wszystkie twierdzą, że nie ma lepszej drogi do osiągnięcia harmonii ciała i umysłu oraz poprawienia relacji ze światem...
Dzięki ćwiczeniom jogi człowiek rozwija się nie tylko na poziomie fizycznym - poprzez konfrontację z matą, ze swoim ciałem i słabościami rozwija się i wzmacnia jego wnętrze, jest to więc gimnastyka dla ciała i ducha.
Na każdych zajęciach jest element relaksacji, żeby poświęcić trochę uwagi sobie samemu, zatrzymać się na chwili obecnej, bo tylko wtedy możemy odczuć, że naprawdę żyjemy. Już po pierwszym takim spotkaniu z jogą od razu człowiek czuje się lepiej i szybko zauważa u siebie pozytywne zmiany - więc to jest chyba klucz do popularności jogi na całym świecie.
Po prostu daje nam to, czego w dzisiejszych czasach brakuje: spokój, harmonię i zatrzymanie w biegu... Zajęcia zaczynają się od nauki głębokiego, powolnego i rozgrzewającego oddechu, przy którym powstaje charakterystyczny "szumiący" dźwięk. Jest on podstawową techniką Ashtanga Vinyasa Jogi. To dynamiczna odmiana jogi, co znaczy, że zatrzymanie w pozycjach jest krótkie, do ośmiu oddechów, a przejścia pomiędzy nimi są płynne.
Praktykę rozpoczyna się bardzo dynamicznym ćwiczeniem, tak zwanym powitaniem słońca - sekwencją kilku lub kilkunastu asan (pozycji) połączonych ze sobą, gdzie oddech zsynchronizowany jest z ruchem. Podczas ćwiczeń ciało bardzo mocno się rozgrzewa i wraz z potem oczyszcza z toksyn.
Po nauczeniu się oddychania dochodzą pozycje w określonej kolejności po to, by ciało zdążyło się do nich przyzwyczaić i nie musiało się później nad tym zastanawiać, tylko już płynnym ruchem z odpowiednim oddechem powtarzało sekwencję, aż stanie się ona medytacją w ruchu.
Zajęcia są często poprzedzane rozgrzewką, bo ciało nie od razu jest przygotowane na wykonanie wszystkich asan. Po rozgrzewce następuje skierowanie uwagi na oddech, potem powitanie słońca i pozycje stojące, fragment albo cała Pierwsza Seria - czyli pozycje siedzące, połączone dynamicznymi przejściami i sekwencja wychładzająca: to są skłony do tyłu i odwrócone pozycje, czyli takie, gdzie mamy nogi wyżej niż serce. Na koniec głęboka relaksacja, która trwa przynajmniej kwadrans.
Cała sesja to 90 minut. Zajęcia są prowadzone w formie "grupy otwartej", to znaczy że w każdym dowolnym momencie można do niej dołączyć. Sekwencje asan w Ashtanga Jodze są powtarzane i szybko można się ich nauczyć.
Choć pozycje wydają się trudne i nie każdy początkowo potrafi je wykonać, to każda z nich ma wiele wariacji i można je tak dopasować, żeby nawet początkujący umiał potrafił wykonać ćwiczenie. Zaawansowanie w jodze wyraża się nie w tym, że wykonuje się automatycznie po kolei wszystkie pozycje, ale w tym, że ćwiczy się w większym skupieniu i z uwagą skierowaną do wnętrza.
el