Tą miksturą smarowała się królowa węgierska. Wyglądała o 30 lat młodziej

Młody wygląd skóry to marzenie wielu kobiet. Nie inaczej było w średniowieczu, gdy kobiety miały dostęp wyłącznie do naturalnych i domowych kosmetyków. Wówczas popularnością cieszyła się "woda królowej węgierskiej", dzięki której ówczesna monarchini Węgier wyglądała o 30 lat młodziej. Czym jest ten specyfik i jak go przygotować?

Larendogra — czym jest ten naturalny kosmetyk i czy naprawdę odmładza skórę?
Larendogra — czym jest ten naturalny kosmetyk i czy naprawdę odmładza skórę? 123RF/PICSEL

Larendogra zwana "wodą królowej węgierskiej". Czym jest ten tradycyjny specyfik?

Larendogra, znana także jako "woda królowej węgierskiej", była sekretem dawnych kobiet pragnących zachować młody wygląd i zdrową cerę. Specyfik tworzy się z olejku rozmarynowego, olejku tymiankowego i spirytusu. Niegdyś kobiety stosowały go zarówno zewnętrznie na skórę, jak i wewnętrznie.

Eliksir ten ma królewskie korzenie. Historia larendogry

Larendogra, wyjątkowy kosmetyk znany ze swoich cudownych właściwości, ma korzenie sięgające średniowiecza. Powstanie tego eliksiru przypisuje się królowej Elżbiecie, córce Władysława Łokietka i żonie Karola Roberta, króla węgierskiego.

Źródła donoszą, że to właśnie dzięki regularnemu stosowaniu tego specyfiku, Elżbieta cieszyła się zdrowiem i urodą przez cały czas swego 59-letniego panowania. Kronikarze podają, że wyglądała o 20-30 lat młodziej niż wskazywał jej wiek.

Larendogra zawierająca olejek rozmarynowy ma właściwości odmładzające
Larendogra zawierająca olejek rozmarynowy ma właściwości odmładzające 123RF/PICSEL

Przepisów na larendogrę jest wiele. Oto niektóre z nich

Już od początku powstania tego kosmetyku krążyło wiele wersji przepisu na larendogrę. Oryginalny kosmetyk najprawdopodobniej wytwarzano z:

  • 60 ml olejku rozmarynowego,
  • 40 ml olejku zapachowego tymiankowego,
  • 1000 ml spirytusu 90%.

Z czasem zaczęto dodawać do receptury też inne zioła i przyprawy takie jak lawendę, cynamon czy też gałkę muszkatołową.

Jedną z przykładowych receptur opisał A. Piątkowski w swym podręczniku "Gorzelnik i piwowar doskonały" (Kraków 1809). Przepis, który opisał, ma pochodzenie francuskie.

Trzy funty liści rozmarynowych, 1/2 funta kwiatu lawendowego, ćwierć funta ziela tymianu, nalać 4 kwartami spirytusu, moczyć i oddestylować 3 1/2 kwarty
czytamy.

Dla wyjaśnienia funt to jednostka masy, która zwykle wynosiła pomiędzy 0,4 a 0,5 kilograma.

Właściwości i zastosowanie "wody królowej węgierskiej"

Przez wieki larendogra była ceniona za swoje właściwości odmładzające i odświeżające cerę. Wykorzystywana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, była uważana za eliksir młodości.

Rozcieńczona w wodzie, działała jako tonik do twarzy, wygładzając skórę i przyspieszając gojenie zmian trądzikowych. To działanie wynika z obecności licznych pigmentów flawonoidowych w rozmarynie, w tym diosminy, która zmniejsza przepuszczalność i łamliwość naczyń krwionośnych.

Aplikowanie larendogry na skórę twarzy poprawi jej sprężystość, a także zniweluje zmarszczki
Aplikowanie larendogry na skórę twarzy poprawi jej sprężystość, a także zniweluje zmarszczki 123RF/PICSEL

Spożywanie specyfiku poprawi koncentrację i wspomoże trawienie

Larendogrę możemy stosować również wewnętrznie, pijąc ją jak nalewkę.

Dzięki swoim składnikom, takim jak lawenda i rozmaryn, eliksir ten stymuluje przepływ krwi do mózgu, poprawiając koncentrację i redukując objawy nerwowości oraz napięcia nerwowego. Jest szczególnie polecana dla osób starszych, cierpiących na niestrawność, problemy trawienne, bóle stawów i mięśni, migreny, a także w profilaktyce przeziębień. Napary z kwiatów lawendy łagodzą bóle menstruacyjne i brzucha, co czyni Larendogrę wszechstronnym środkiem leczniczym.

Chociaż Larendogra była popularna przez wieki, z czasem została wyparta przez inne perfumy i kosmetyki, takie jak woda lawendowa i woda kolońska. Obecnie jednak coraz chętniej wracamy do sprawdzonych i naturalnych receptur na domowe kosmetyki, które możemy przygotować zupełnie sami. Co ciekawe obecnie "wodę królowej węgierskiej" kupimy też w niektórych sklepach z naturalnymi kosmetykami.

Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas