Tak zahamujesz utratę kolagenu w organizmie. To ważny składnik dla ciała

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Kolagen odgrywa kluczową rolę w budowie skóry i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jego włókna tworzą trójwymiarową sieć, która pełni funkcję „rusztowania” dla tkanek, zapewniając przy tym skórze elastyczność i sprężystość. Po 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna spadać, co wiąże się m.in. z osłabieniem kości, mięśni i wiązadeł oraz wiotczeniem skóry. Istnieją na szczęście proste codzienne nawyki, dzięki którym skutecznie zapobiegniemy utracie tego cennego białka.

Kolagen ważny jest w procesie przeciwdziałania powstawania zmarszczek
Kolagen ważny jest w procesie przeciwdziałania powstawania zmarszczek123RF/PICSEL

Kolagenowe złoto dla ciała. Czego potrzeba naszej skórze?

Kolagen jest podstawowym budulcem wielu struktur w organizmie. Stanowi on ważny składnik tkanek - skóry, kości, zębów, naczyń krwionośnych oraz chrząstek i ścięgien.

Choć postępujący w miarę starzenia spadek produkcji kolagenu to nieunikniony proces, jesteśmy w stanie go spowolnić, dbając m.in. o zbilansowaną dietę i pielęgnację.

Nakładanie kremu z filtrem jest niezwykle ważnym, ale często pomijanym krokiem w pielęgnacji skóry
Nakładanie kremu z filtrem jest niezwykle ważnym, ale często pomijanym krokiem w pielęgnacji skóry 123RF/PICSEL

"Wiek to niejedyny czynnik determinujący tempo produkcji lub utraty kolagenu. Dobre nawyki mogą okazać się niezwykle pomocne" - dodaje dr Mira.

Jednym z takowych nawyków jest ograniczenie ekspozycji na słońce i używanie kremu z filtrem.

"Promieniowanie ultrafioletowe powoduje szybsze niszczenie kolagenu i zmniejsza jego wytwarzanie. Dlatego tak ważne jest, aby stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną" - wskazuje ekspertka.

Jedzenie sekretem zdrowej i odżywionej skóry. Nie pomijaj tego kroku

Ogromne znaczenie w tym kontekście ma także nasz jadłospis. Dr Mira poleca włączyć do diety produkty bogate w białko kolagenowe: bulion kostny, nabiał, orzechy i ryby, takie jak tuńczyk czy łosoś. Jako że produkcję kolagenu stymulują pokarmy bogate w witaminę C, w swoim menu warto uwzględnić też paprykę, brokuły, brukselkę, truskawki, owoce cytrusowe oraz kiszonki.

Świetnym uzupełnieniem codziennej diety są napary z zielonej herbaty i imbiru, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Zawarte w nich przeciwutleniacze zapobiegają powstawaniu w komórkach uszkodzeń oksydacyjnych. Należy również pamiętać o regularnym nawadnianiu się.

"Nasze komórki potrzebują wody, aby się regenerować i eliminować toksyny" - zauważa specjalistka.

Te produkty wykreśl z jadłospisu, jeśli nie chcesz zmarszczek

Z jadłospisu warto natomiast wyeliminować żywność wysoko przetworzoną.

"Dostarczanie organizmowi niskiej jakości protein wpływa na zmniejszenie produkcji elastyny i kolagenu" - wskazuje dr Mira.

I dodaje, że doskonałe rezultaty przyniesie również rezygnacja z używek. Palenie papierosów i regularne sięganie po napoje wyskokowe prowadzą bowiem do przyspieszonego rozkładu kolagenu.

"Tytoń i alkohol niszczą włókna kolagenowe, a także powodują zatrzymywanie płynów w organizmie oraz hamują dotlenienie i odżywienie komórek" - podkreśla ekspertka.

Trzydniowa dieta na płaski brzuch to mitNewseria Lifestyle
INTERIA.PL/ PAP Life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas