Te osoby powinny unikać lakierów do paznokci jak ognia. Skutki mogą być fatalne

Paznokcie to bez wątpienia wizytówka każdej kobiety. Zadbane, wypielęgnowane, o ładnym kształcie świadczą o poczuciu estetyki. Wiele pań nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania z niepomalowanymi paznokciami Jak się okazuje lakier hybrydowy, czy nawet ten klasyczny może fatalnie działać na niektóre osoby. Kto powinien z nich zrezygnować?

Niektórym osobom kategoryczne odradza się kontaktu z lampami UV
Niektórym osobom kategoryczne odradza się kontaktu z lampami UV123RF/PICSEL

Lakiery do paznokci - czy są bezpieczne?

Tradycyjne lakiery do paznokci - niewymagające utwardzania w lampie UV są stosunkowo bezpiecznie. Ważne jednak, aby robić przerwy między wykonywaniem kolejnych stylizacji. Te o ciemniejszej barwie zmywają się gorzej i wymagają użycia acetonu, który wysusza i uszkadza paznokcie. Co więcej, substancja ta przy dłuższym stosowaniu może przenikać przez płytkę do łożyska paznokci.

Eksperci przestrzegają przed używaniem lakierów zarówno hybrydowych, żelowych, jak i klasycznych. Wyniki badań wykazały bowiem, że związki chemiczne w nich zawarte mogą w mniejszym lub większym stopniu przenikać do ludzkiego organizmu. Dodatkowo podgrzewanie ich w lampach UV przy wcześniejszym spiłowaniu starej, osłabionej warstwy może jeszcze bardziej wzmacniać ich toksyczny efekt.

Specjaliście są zdania, że lakiery hybrydowe są w pełni bezpieczne, jeśli stosuje się je sporadycznie. Dla pewnych osób jednak stosowanie zarówno tradycyjnych lakierów, jak i tych bardziej nowoczesnych może mieć fatalne skutki zdrowotne. Kto nie powinien ich używać?

Tradycyjne lakiery do paznokci jak i te trwałe, mogą fatalnie wpływać na nasze zdrowie
Tradycyjne lakiery do paznokci jak i te trwałe, mogą fatalnie wpływać na nasze zdrowie123RF/PICSEL

Kto nie powinien malować paznokci?

  • Osoby udające się na operację

Osoby, które mają zaplanowaną operację powinny pamiętać o tym, że przed udaniem do szpitala muszą zmyć lakier z paznokci. Podczas znieczulania z palców sprawdza się nasycenie krwi tlenem mierzone przez płytkę paznokciową. Bezbarwny nie powinien stanowić problemu, jednak gruba warstwa trwałego lakieru będzie zaburzać przepływ fal świetlnych używanych podczas pomiarów.

  • Osoby borykające się z grzybicą czy drożdżycą

Grzybica i drożdżyca paznokci jest jedne z przeciwskazań do wykonywania manicure. Te przewlekłe, nawracające schorzenia mogą obejmować nawet kilka płytek jednocześnie. Osoby, u których występuje powinny unikać przede wszystkim lakierów hybrydowych, bowiem utrudniają one leczenie. Zwykłe z kolei mogą być przyczyną gromadzenia się wilgoci wokół paznokci i stwarzać środowisko idealne do rozwoju mikroorganizmów. Malowania paznokci powinny równie unikać osoby mające stany zapalne w okolicy opuszków.

Osoby chorujące na grzybicę nie powinny malować paznokci
Osoby chorujące na grzybicę nie powinny malować paznokci123RF/PICSEL

Używania lakierów hybrydowych, akrylowych czy żelowych nie zaleca się również:

  • Kobietom w ostatnim trymestrze ciąży  - szczególnie tych na bazie akrylu
  • Osobom z onycholizą - czyli rozwarstwianiem się płytki paznokcia
  • Osobom z bielactwem - dla których niewskazany jest kontakt ze światłem lamp UV
  • Dzieciom - badania wykazały, że nawet tradycyjne lakiery do paznokci nie są bezpieczne dla dzieci
  • Osobom uczulonym na lakiery hybrydowe czy żelowe
„Zdrowie na widelcu”. Ciemne owoce chronią przed rakiemPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas