Włosy szybciej rosną, są zdrowsze i lśniące. Wprowadź do diety, a zobaczysz efekty
Jeśli marzysz o długich włosach, musisz uzbroić się w cierpliwość. Szacuje się bowiem, że tempo ich wzrostu to od 1 do 1,5 cm miesięcznie. Są jednak sposoby, aby przyspieszyć wzrost włosów i szybciej osiągnąć wymarzoną długość. Jak więc pobudzić ich porost? Co suplementować i co pić na szybki wzrost włosów?
Spis treści:
Co spowalnia porost włosów, czyli najczęściej popełniane błędy
Gęstość naszych włosów oraz to, jak szybko rosną jest cechą dziedziczną. I chociaż nie możemy zmienić tego co mamy zapisane w genach, to mamy ogromny wpływ na to, jak będziemy dbać o włosy, jaki tryb życia będziemy prowadzić i jak będzie wyglądała nasza dieta. Wszystkie te czynniki bowiem mają ogromny wpływ na kondycję naszych włosów i tempo ich wzrostu. Zanim jednak zdradzimy kilka prostych trików, aby nasze pasma urosły długie i gęste, sprawdźmy jakie czynniki hamują ich wzrost.
Spowolnienie wzrostu włosów może być spowodowane przez:
- zaburzenia hormonalne
- problemy ze skórą głowy, takie jak nadmierne przetłuszczanie, łupież suchy, łupież tłusty, podrażnienia
- stres i przemęczenie
- niewłaściwa dieta (niedobory witamin)
- używki (tytoń i alkohol)
- poddawanie włosów inwazyjnym zabiegom fryzjerskim oraz zbyt częste korzystanie z narzędzi do stylizacji takich jak prostownica czy lokówka
Czytaj również: Poproś fryzjerkę o ten kolor. Optycznie odejmiesz sobie 10 lat
Co zrobić, aby przyspieszyć wzrost włosów?
Zobacz również:
Zrezygnuj z peelingów mechanicznych, które zawierają w sobie kryształki cukru lub zmielone pestki owoców. Takie składniki tylko podrażnioną skórę głowy, która w rezultacie może zacząć się bardziej przetłuszczać. Postaw na peelingi enzymatyczne, które dokładnie, lecz skutecznie usuwają brud, dzięki czemu cebulki będą lepiej dotlenione i łatwiej przyjmą składniki odżywcze.
Doskonałym sposobem, by przyśpieszyć porost włosów, jest również stosowanie wcierki do skóry głowy. Jej systematyczne stosowanie wzmacnia i odżywia cebulki włosów, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne oraz hamuje wypadanie włosów.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wcierkę należy stosować regularnie - najlepiej codziennie, nakładając ją przed lub po myciu włosów. Po trzech tygodniach kuracji konieczne jest zrobienie tygodniowej przerwy, a następnie można ją kontynuować. W drogeriach dostępnych jest wiele gotowych produktów tego typu, ale przepisy na proste i skuteczne domowe wcierki znajdziesz również w internecie.
Podstawy pielęgnacji, czyli mycie i odżywianie
Długie i mocne włosy wymagają starannej pielęgnacji. Poświęć chwilę, aby dobrać odpowiedni szampon i odżywkę. Szampon nie powinien być zbyt delikatny, ponieważ nie usunie dokładnie znajdującego się na skórze sebum, kurzu i resztek kosmetyków do stylizacji, a jednocześnie nie może zawierać zbyt agresywnych składników myjących, gdyż podrażnią one skórę i doprowadzą do jej szybszego przetłuszczania.
Włosy zawsze myj dwukrotnie, dzieląc je na trzy partie - przód, środek i tył. Na każdą nanieś porcję szamponu wielkości orzecha włoskiego i dokładnie masuj przez 3-5 minut. Taki masaż nie tylko sprawi, że skóra będzie idealnie czysta, ale i pobudzone zostanie mikrokrążenie. Aby długie włosy były mocne i zdrowe zadbaj również o nie na ich długości. Nakładaj odżywkę lub maskę po każdym myciu głowy na odciśnięte z nadmiaru wody włosy i pozostaw na czas podany na opakowaniu.
Dieta na szybki porost włosów
Naturalnym sposobem na to, aby przyspieszyć wzrost włosów, jest zadbanie o zdrową, pełnowartościową dietę, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych.
Co najbardziej potrzebne jest naszym włosom aby rosły długie i gęste?
- Witamina A - znajdziesz ją w pomarańczach, pomidorach, morelach, owocach dzikiej róży oraz w tłuszczach, m.in. w maśle
- Witaminy z grupy B, które znajdziesz w jajkach, serach, roślinach strączkowych, grzybach, rybach i mięsie
- Witamina C, w którą bogate są porzeczki, owoce cytrusowe, papryka i pietruszka
- Witamina E, która znajduje się w pieczywie pełnoziarnistym, nasionach roślin oleistych oraz orzechach
- Kwasy omega-3, których bogactwo zawierają tłuste ryby, owoce morza, siemię lniane i olej lniany
Suplementy i zioła, które przyspieszają porost włosów
Pomocne podczas procesu zapuszczania włosów mogą okazać się też suplementy. W aptekach znajdziesz szeroki wybór tabletek z dużą zawartością biotyny, wyciągiem ze skrzypu polnego i pokrzywy. Zioła te możesz również spożywać w formie naparu, a w upalne dni warto gasić pragnienie wodą z dodatkiem natki pietruszki. Możesz również pić napój z drożdży, jeśli nie przeszkadza ci jego specyficzny zapach i smak, które nie należą do najprzyjemniejszych.
Chcesz mieć długie włosy? Unikaj tych błędów
Stosowanie się do powyższych rad powinno sprawić, że nasze włosy zaczną rosnąć szybciej. Pamiętaj jednak, aby dbać o nie na całej długości. Jeśli skupimy się jedynie na skórze głowy, zapominając o końcówkach, wkrótce zaczną się rozdwajać lub łamać i konieczne będzie ich podcięcie.
Czego nie robić jeśli chcesz zapuścić zdrowe i piękne włosy?
- Nie przetrzymuj mokrych włosów zawiniętych w ręcznik i nie chodź spać z mokrymi włosami - ciepłe, wilgotne i ciemne środowisko to idealne warunki do rozwoju grzybów.
- Nie pocieraj mokrych włosów ręcznikiem w celu ich osuszenia. Mokre włosy są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne.
- Przed rozpoczęciem rozczesywania mokrych włosów, zabezpiecz je od połowy ich długości odżywką bez spłukiwania lub nałóż na nie serum
- Rozczesywanie zawsze zaczynaj od dołu, przesuwając się do czubka głowy. Staraj się nie szarpać włosów i rozczesywać je małymi partiami.
- Używaj suszarki po każdym myciu włosów. Chodzenie kilka godzin z mokrymi włosami naraża je na uszkodzenia oraz może prowadzić do powstawania łupieżu. Badania wykazały, że suszenie włosów przy użyciu chłodnego nawiewu, mniej niszczy włosy, niż pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia.