Wymieszaj ziarenka z wodą i stosuj raz w tygodniu. Spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych
Tworzenie domowych maseczek stało się ostatnio niezwykle popularne. Samodzielnie robione kosmetyki prócz tego, że nie zawierają w swoim składzie barwników, konserwantów i substancji zapachowych, mają jeszcze jedną zaletę. Podczas ich przygotowywania na nowo odkrywamy składniki, o których niezwykłym działaniu zapomnieliśmy lub nie wiedzieliśmy. Jednym z takich składników jest bez wątpienia siemię lniane.
Spis treści:
Siemię lniane - zapomniany superfoods
Panująca od kilku lat moda na zdrowy styl życia i dietę bogatą w tzw. “superfoods" sprawiła, że na półkach sklepowych i naszych stołach zagościły takie produkty jak nasiona chia, jagody goji, surowe kakao czy spirulina. Ich dobroczynne i prozdrowotne działanie na nasz organizm jest niezaprzeczalne, jednak i wśród naszych rodzimych produktów znajdziemy takie, które wcale nie ustępują im pod względem zawartości witamin, minerałów i fitozwiązków. Jednym z takich produktów jest siemię lniane. Te niepozornie wyglądające małe ziarenka są jednym z najbogatszych źródeł kwasów tłuszczowych Omega-3, lignanów, błonnika i substancji śluzowych, a także prawdziwą bombą witaminową.
Warto włączyć je do swojej codziennej diety, ponieważ pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, ma właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Jest pomocne przy refluksie żołądkowym, stanach zapalnych przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, reguluje i usprawnia pracę układu pokarmowego, zapobiega zaparciom.
Siemię lniane szczególnie zalecane jest w diecie kobiet, gdyż pomaga przy problemach hormonalnych, ogranicza objawy spowodowane zbyt wysokim lub niskim stężeniem estrogenów, hamuje osteoporozę.
Siemię lniane jako składnik kosmetyczny
Zobacz również:
Siemię lniane jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, omega-9 i cynk, dzięki czemu pomaga w leczeniu łuszczycy, trądziku czy egzemy. Zawarta w nim również witamina C rozjaśnia skórę, likwiduje przebarwienia, pomaga wyrównać koloryt skóry oraz sprawia, że staje się ona promienna, gładsza i wygląda na bardziej wypoczętą.
Czy siemię lniane działa na zmarszczki?
Jeśli na twojej twarzy pojawiły się zmarszczki, to maseczka z siemienia lnianego jest czymś, co powinnaś włączyć na stałe do swojej pielęgnacji. Zawarta w nim witamina E chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia się skóry. Witaminy z grupy B zapewniają cerze jędrność i gładkość oraz dbają o odpowiednie nawilżenie.
Charakterystyczny dla siemienia lnianego “glutek", który powstaje po zalaniu go wodą, zawiera w sobie lignany, które działają antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo.
Jak stosować siemię lniane na twarz
Siemię lniane, bogate w witaminy i minerały możemy włączyć do naszej codziennej pielęgnacji, jako dodatkowy składnik nawilżający o działaniu przeciwstarzeniowym.
Najprostszym domowym sposobem na jego użycie jest gotowanie ziaren lub zalanie zmielonego lnu wodą i odczekanie kilkunastu minut, aż osiągnie konsystencję przypominającą kisiel. Wystarczy go wówczas nałożyć na wacik i przecierać nim oczyszczoną skórę twarzy raz lub dwa razy dziennie. Siemię lniane możemy stosować również w formie maseczki.
Co daje maseczka z siemienia lnianego na twarz?
Przede wszystkim działa nawilżająco, odżywiając i regenerująco. Ma właściwości ujędrniające, spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Sprawia, że cera jest promienna, odzyskuje naturalny blask równocześnie zapobiegając problemom skórnym takim jak trądzik czy stany zapalne oraz odblokowuje pory.
Jak zrobić maseczkę na twarz z siemienia lnianego - przepisy
Przepisów na domowe maseczki z użyciem siemienia lnianego jest wiele. Spośród nich wybraliśmy te najpopularniejsze. Są łatwe i szybkie w wykonaniu, a składniki do nich z pewnością znajdziesz w swoim domu.
W podanych przepisach uwzględniono jak często stosować maseczkę z siemienia lnianego. Pamiętaj, aby przed nałożeniem jakiejkolwiek maseczki wykonać w pierwszej kolejności próbę uczuleniową, szczególnie jeśli twoja cera jest wrażliwa i skłonna do podrażnień.
Nawilżająca maseczka z siemienia lnianego
Składniki:
- 1 łyżka siemienia lnianego (zmielonego lub w ziarnach)
- pół szklanki wody
- łyżeczka miodu
Przygotowanie:
- Siemię lniane zalać wodą i odstawić na 10 minut. Jeśli używamy ziaren należy je ugotować w ilości wody podanej w przepisie i odstawić do wystudzenia.
- Kiedy ostygnie, dodajemy miód i wszystko razem mieszamy.
- Nakładamy na oczyszczoną i suchą skórę twarzy na około 20 minut. Po tym czasie zmywamy letnią wodą.
Maseczka przeznaczona jest dla posiadaczek cery suchej i wrażliwej. Dodatek miodu sprawia, że będzie ona miała właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosować dwa razy w tygodniu.
Maseczka z siemienia lnianego i jogurtu dla cery trądzikowej
Składniki:
- 1 łyżka siemienia lnianego zmielonego lub 2 łyżeczki ziaren
- 125 ml wody
- 1 łyżka jogurtu naturalnego
- odrobina soku z cytryny
Przygotowanie:
- Siemię lniane zalać wodą i odstawić na 10 minut. Jeśli używamy ziaren należy je ugotować w ilości wody podanej w przepisie i odstawić do wystudzenia.
- Do przestudzonej bazy maseczki dodajemy łyżkę jogurtu naturalnego i odrobinę soku z cytryny.
- Dokładnie mieszamy, a następnie nakładamy na twarz i pozostawiamy na maksymalnie 15 minut.
Dodanie do maseczki jogurtu naturalnego, który jest bogaty w wapń, cynk, kwas mlekowy i witaminy z grupy B sprawi, że będzie ona regulować wydzielanie sebum oraz łagodzić trądzik i stany zapalne. Cytryna natomiast rozjaśni skórę i zredukuje przebarwienia.
Maseczka świetnie sprawdzi się u osób ze skórą tłustą, mieszaną i trądzikową. Stosować raz w tygodniu.