Żel aloesowy: Jak zrobić? Jak wykorzystać?

Aloes i jego pielęgnacyjne właściwości znane były już w starożytności. Do dziś słynie jako skarb natury, którego nie powinno brakować w żadnej kosmetyczce i domowej apteczce. Jak go stosować? Proponujemy samodzielne przygotowanie żelu aloesowego. Spokojnie, nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy z zakresu kosmetologii. Przede wszystkim potrzebne będą liście rośliny oraz mikser. Zobacz, jak zrobić żel aloesowy domowym sposobem.

Naturalny żel z aloesu
Naturalny żel z aloesu123RF/PICSEL

Co warto wiedzieć przed zrobieniem żelu aloesowego?

Korzystając z rośliny doniczkowej, nie trzeba obawiać się, że odcięcie kilku liści wyrządzi jej dużą krzywdę - odrosną! Najlepiej jednak wstrzymać się ze zrobieniem domowego kosmetyku z bardzo młodej rośliny. Poleca się korzystać z co najmniej trzyletnich egzemplarzy, które po takim czasie stają się najbardziej wartościowe pod względem zawartości składników odżywczych. Do zrobienia żelu poleca się wykorzystywać liście rosnące u nasady.

Jak zrobić żel aloesowy?

Możliwości stosowania żelu aloesowego są bardzo szerokie, a z jego przygotowaniem poradzi sobie każdy, więc nie ma potrzeby opierać swojej pielęgnacji na produktach z drogerii. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

Odetnij trzy lub cztery liście aloesu i zanurz je w szklance z wodą na dobę. Co cztery godziny wymieniaj ją na świeżą. Dlaczego to tak ważne? W ten sposób pozbędziesz się aloiny, która odpowiada nie tylko za gorzkawy smak liści aloesu, ale ma też działanie toksyczne.

Rozetnij liście z jednej strony i łyżeczką wydobądź cenny miąższ. Przełóż go do miseczki, następnie dodaj jedną łyżkę soku z cytryny. Zmiksuj na jednolitą i gładką masę.

Żel z aloesu działa łagodząco i nawilżająco
Żel z aloesu działa łagodząco i nawilżająco123RF/PICSEL

Wszechstronny kosmetyk jest już gotowy do użycia. Jak przechowywać żel aloesowy? Przełóż go do szczelnego pojemnika (może być to szklany słoik) i schowaj do lodówki. Jeśli przygotowujesz większą ilość i nie chcesz, by się zmarnowała, żel możesz wstawić do zamrażarki. Przydatne okażą się foremki na lód, dzięki którym przygotujesz porcje do jednorazowego zużycia.

Warto wiedzieć: By jeszcze bardziej wzmocnić działanie żelu, zamiast soku z cytryny możesz użyć witamin C oraz E, dostępnych w aptekach w formie kapsułek.

Jak stosować żel aloesowy?

Samo użytkowanie jest niezwykle proste: podczas domowych zabiegów pielęgnacyjnych wystarczy sięgnąć po odpowiednią ilość i wmasować w wybraną część ciała. Jakich efektów możesz się spodziewać?

Żel aloesowy na włosy: Warto stosować go, gdy włosy potrzebują nawilżenia. Zbawiennie działa na podrażnioną skórę głowy, pomaga w walce z łupieżem. Wzmacnia włosy i pobudza ich wzrost.

Żel aloesowy do twarzy: Z przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości aloesu powinny korzystać osoby, które zmagają się z trądzikiem i stanami zapalnymi. Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj cery skorzysta na kontakcie z aloesem, który nawilża, oczyszcza pory i pomaga hamować procesy starzenia.

Żel aloesowy do ciała: Niweluje rozstępy i ujędrnia skórę. Poleca się nakładać go na suche i popękane pięty. Złagodzi podrażnienia po goleniu i depilacji.

Żel aloesowy na poparzenia: Zbyt długie opalanie się bez dostatecznej ochrony w postaci kremów z filtrem zwykle kończy się bolesnymi poparzeniami i zaczerwienioną skórą. W tej sytuacji żel przyniesie upragnioną ulgę.

Żel aloesowy do picia: Naturalny produkt ma działanie oczyszczające, wspomaga trawienie i przyda się każdemu, kto chce zrzucić nadprogramowe kilogramy. Doskonale wspiera odporność, wpływa także na obniżenie poziomu glukozy we krwi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas