10 powodów, by rozsmakować się w białej rzodkwi
Kuzynka popularnych rzodkiewek – biała rzodkiew – często mylona jest z białą rzepą. Charakteryzuje ją ostrzejszy smak i mocniejszy aromat. Jej część jadalna - korzeń, jest znacznie większy od zwykłej rzodkiewki i ma podłużny kształt.
W Polsce biała rzodkiew jest wciąż mało popularna, a warto się nią zainteresować, gdyż jest prawdziwą bombą wartości odżywczych.
Wartości odżywcze
Biała rzodkiew zawiera szereg cennych składników odżywczy. Znajdziemy w niej witaminy, między innymi C, PP oraz witaminy z grupy B. Trzeba wiedzieć, że witaminy C zawiera dwukrotnie więcej niż tradycyjna rzodkiewka. Warzywo obfituje też w sole mineralne, takie jak potas, sód, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, molibden. Jest źródłem białek, węglowodanów, błonnika, kwasu foliowego oraz olejków eterycznych, którym zawdzięcza mocny zapach i intensywny smak.
Korzyści dla zdrowia
Różne odmiany białej rzodkwi można uprawiać i spożywać niemal w trakcie całego roku kalendarzowego. Warto wprowadzić ją na stałe do jadłospisu. Rzodkiew przyniesie szereg korzyści dla zdrowia:
- Jest pomocna dla osób ze spowolnionym metabolizmem i tendencją do zaparć - stymuluje procesy trawienne, łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, sprzyja leczeniu infekcji jelitowych.
- Rekomendowana jest w trakcie diety odchudzającej. Z uwagi na zawartość błonnika daje uczucie sytości i pomaga racjonalnie ograniczyć wielkość spożywanych porcji, dodatkowo ma niski indeks glikemiczny i jest polecana diabetykom.
- Pomaga oczyścić krew i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.
- Sok z rzodkwi jest wskazany przy infekcjach dróg moczowych, łagodzi uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.
- Z uwagi na zawartość antocyjanów (rodzaj flawonoidów) ma działanie przeciwzapalne i antynowotworowe
- Obfituje w potas i pomaga obniżyć poziom ciśnienia tętniczego krwi.
- Jest doskonałym wsparciem dla systemu immunologicznego (głównie z uwagi na zawartość witaminy C).
- Jest rekomendowana dla łagodzenia bólu gardła i oczyszczenia zatok.
- Ma działanie alkaliczne, sprzyja równowadze kwasowo-zasadowej i odświeża oddech.
- Warzywo w dużej mierze składa się z wody, co w połączeniu z obecnymi w nim witaminami - C i B - oraz fosforem i cynkiem ma korzystny wpływ na kondycję skóry.
Jak serwować białą rzodkiew?
Warzywo jest wdzięcznym składnikiem sałatek i surówek. Dobrze komponuje się z marchwią i selerem. Możemy serwować ją również solo, starte warzywo wystarczy skropić sokiem z cytryny, ewentualnie dodać odrobinę jogurtu naturalnego. Ciekawe połączenia uzyskać możemy podając rzodkiew z dodatkiem suszonych lub świeżych owoców, mogą to być na przykład winogrona lub rodzynki. Najwięcej wartości odżywczych zyskamy zjadając surowe warzywo. Trudno nie docenić jednak walorów smakowych pieczonej, grillowanej i gotowanej rzodkwi.
Ewa Koza, mamsmak.com