Reklama

10 powodów, dla których warto polubić lubczyk

Lubczyk ogrodowy ceniony jest ze względu na swe liczne właściwości, które czynią z niego zarówno aromatyczną przyprawę kulinarną, jak i roślinę o imponujących walorach zdrowotnych. Według wierzeń ludowych lubczyk jest też wspaniałym afrodyzjakiem, który wzmacnia pożądanie i gwarantuje szczęście w miłości. Suszone liście rośliny są doskonałym dodatkiem do zup, sałatek i sosów, mogą być też wykorzystywane do przygotowania leczniczych nalewek. Właściwości lecznicze posiada przede wszystkim korzeń rośliny, w którym znajduje się wysokie stężenie kumaryny, kamfory, eugenolu oraz limonenu. Oto najważniejsze korzyści, jakie da nam regularne stosowanie tej rośliny:

Działa antyalergicznie i poprawia wygląd skóry

Lubczyk jest obfitym źródłem kwercetyny, która należy do grupy flawonoidów. Jest szczególnie ceniona ze względu na swe właściwości antyalergiczne. Minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii i łagodzi objawy tych już istniejących, m.in. swędzenie oczu czy katar.

Przeciwutleniacze zawarte w liściach rośliny przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry. Spowalniają proces starzenia się, poprawiają jej ukrwienie i redukują zmarszczki. Stosowanie maści z lubczyku skutecznie zmniejsza objawy łuszczycy i łagodzi zmiany trądzikowe.

Pozytywnie wpływa na układ oddechowy:

Lubczyk to naturalny lek na kaszel i katar. Działa jak środek wykrztuśny i pomaga pozbyć się nadmiaru zalegającego śluzu w górnych drogach oddechowych. Ponadto eukaliptol, jeden z podstawowych czynników kojących zawartych w lubczyku, wspomaga leczenie chorób płuc.

Reklama

Działa antybakteryjnie:

Badania potwierdzają, że spożywanie lubczyku pomaga zwalczyć infekcje i chroni organizm przed szkodliwym działaniem bakterii i wirusów. Chociaż badania są w toku, to wstępne ich wyniki pokazują skuteczne działanie lubczyku w walce z bakteriami salmonelli i E.coli.

Reguluje proces trawienia:

Ból brzucha, wzdęcia, zgaga – na wszelkie dolegliwości układu pokarmowego lubczyk jest doskonałym lekarstwem. Działa rozkurczowo, zmniejsza ból i pomaga uregulować cały proces trawienia. Liście lubczyku warto dodawać do potraw, szczególnie tych ciężkostrawnych, by zapobiec nieprzyjemnym problemom po spożyciu posiłku.

Łagodzi bóle menstruacyjne:

Wiele kobiet podczas miesiączki cierpi z powodu uciążliwych bólów menstruacyjnych. Zamiast sięgać po tabletki, lepiej pić napar z lubczyku. Działa on rozkurczowo, dzięki czemu szybko łagodzi ból i likwiduje skurcze. Działa też pobudzająco, dlatego nawet podczas tych trudnych dni można cieszyć się dobrym samopoczuciem i energią.

Działa przeciwzapalnie:

Lubczyk przynosi ogromną ulgę w przypadku bólu stawów, szczególnie wtedy gdy jest on spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów lub obrzękiem na skutek urazu.

Leczy choroby nerek:

Lubczyk wykazuje silne działanie moczopędne, co pomaga oczyścić drogi moczowe i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, a organizm nie traci przy tym cennych elektrolitów.

Uwaga!

* Lubczyk jest silnym czynnikiem uwrażliwiającym skórę na działanie promieni słonecznych, dlatego u niektórych osób po spożyciu lubczyku i ekspozycji na słońce może wystąpić wysypka.

* Spożywania lubczyku powinny unikać kobiety w ciąży.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy