Reklama

10 powodów, żeby być na diecie wysokotłuszczowej

Przez dziesięciolecia uczono nas, że tłuszcz jest zły i żeby być zdrowym i szczupłym musimy być na diecie niskotłuszczowej. Jednak w ostatnich latach, coraz większa liczba ekspertów medycznych i specjalistów zajmujących się dziedzinami zdrowia podważa tę tezę, udowadniając przy tym, że nie tłuszcz jest zły lecz węglowodany, a zwłaszcza cukry. Mówiąc szczerze dieta wysokotłuszczowa może być najlepszą rzeczą, która cie do tej pory spotkała, ale musi to być połączone z niskim spożyciem węglowodanów. Oto dziesięć powodów dlaczego.

Zmniejsza stan zapalny

Pierwszą rzeczą którą musimy sobie uświadomić w diecie wysoko tłuszczowej to fakt, że tłuszcze nie są sobie równe. Tłuszcze są nam niezbędne do utrzymania zdrowego organizmu, jednak są tłuszcze które nam szkodzą - zwłaszcza tłuszcze uwodornione i częściowo uwodornione, które można znaleźć w przetworzonej żywności oraz tłuszcze trans i większości olei roślinnych (olej z oliwek jest jednym z tych dobrych).

Sekretem jest, że niezdrowe tłuszcze są bogate w kwasy tłuszczowe omega-6, które mogą powodować zapalenia. To kwasy tłuszczowe omega-3 są zdrowe i zmniejszają stany zapalny.

Reklama

Zwiększa poziom energii

Często, ludzie z nadwagą stają się zmęczeni i ospali. Jedną z potwierdzonych korzyści płynących z diety wysoko tłuszczowej i nisko węglowodanowej jest to, że zaczniesz czuć się tak jak wtedy gdy byłeś zdrowym dzieckiem - jeśli byłeś dzieckiem nie chorującym na nadwagę.

Sztuką jest jedzenie prawidłowych rodzajów tłuszczy, takich które twoje ciało będzie w stanie zamienić w energię. A kiedy twój organizm "nauczy się" jak zamieniać tłuszcz w energię, stanie się "urządzeniem" które będzie w stanie pracować znacznie lepiej i wydajniej.

Myśl szybciej

Czy wiesz, że całe nasze ciało, narządy i komórki mózgowe wykonane są z tłuszczu, i że wszystko, czego potrzebują by funkcjonować na pełnych obrotach to wysokiej jakości tłuszcze? Jest to jeden z powodów, dlaczego nisko węglowodanowa dieta powoduje wzrosła skupienia.

Tłuszcz stanowi również podstawę naszych przewodów nerwowych - mielin - mówi się, że im więcej mielin masz, tym szybciej myślisz. Oby to dało ci do myślenia.

Poprawa umiejętności sportowych

Jeśli chodzi o umiejętności sportowe, w ostatnich latach musieliśmy zweryfikować sporo informacji zwłaszcza głęboko zakorzenione przekonanie, że dieta wysoko węglowodanowa jest dobra dla sportowców. Jednak pomysł, że sportowcy powinni korzystać z tłuszczu jako paliwa nie jest niczym nowym. Tłuszczu, mimo wszystko, był paliwem dla aktywnych ludzi od wieków, a dokładniej od czasów łowców-zbieraczy.

Kluczem według współczesnej nauki jest to by sportowcy przestrzegali diety wysoko tłuszczowej, lecz o niskiej zawartości węglowodanów, dzięki temu organizm tworzy ketony, a ciało spala je jako paliwo. W dodatku taka dieta pomaga zmniejszyć stany zapalne, a to jest najważniejsze w sporcie.

Lepszy sen

Jedno jest pewne, jeśli jesteś napompowany cukrem to na pewno nie będziesz mógł zasnąć spokojnie. Podobny efekt występuje jeśli kładziesz się głodnym. Ale jeśli wypełnisz swoją dietę dobrymi tłuszczami, to będziesz miał stały dostęp do energii, a dzięki temu zapobiegniesz wahaniom cukru i pozbędziesz się uczucia wiecznego głodu.

Niektóre z dobrych tłuszczy, wspomagają lepszy sen, wliczając w to masło produkowane z mleka krów karmionych trawą, tłuszczu zwierzęcego, a także oleju kokosowego. Można je spożywać na koniec dnia, jednak trzeba zachować wymaganą równowagę.

Zwalcza raka

Jest wiele badań, które głoszą tą tezę. Badania dowodzą, że dieta wysoko tłuszczowa może walczyć z rakiem. Kolejne badania, zajmują się złośliwością form raka mózgu. Chociaż niewiele z tych badań należy do głównego nurtu, istnieje wiele innych, które zostały podjęte, aby spróbować udowodnić, jak dieta ketogeniczna wysoko tłuszczowa może powstrzymać raka.

Jednym z problemów jest to, że naukowcy nie chcę dawać zbyt wiele nadziei. Powodem jest to, że stosuje się ją u pacjentów w momencie, gdy nie ma innej możliwości leczenia i próbują tego w nadziei, że będzie to ich "lekarstwem" i przez to jest już za późno.

Więcej mięśni

Dieta o wysokiej zawartości tłuszczu może dodać masy mięśniowej, co jest dobre dla tych, którzy konkurują w sporcie. Powodem tego jest wspieranie przez dietę równowagi hormonalnej, a także ułatwianie powrotu do formy po intensywnym treningu.

Tak więc, gdy w diecie jest większa zawartość tłuszczu, w połączeniu z mniejszą ilością węglowodanów, hormon wzrostu, który normalnie odpowiada za masę mięśniową jest podwyższony. Jest to jednak obszar, który wymaga znacznie większej ilości badań.

Schudnąć bez głodu

Mimo, że wiele diet promuje częste podjadanie, które zmniejsza napady głodu, dieta o wysokiej zawartości tłuszczu, a obniżonej ilości węglowodanów utrzyma u ciebie uczucie nasycenia 24:7. Wielu ludzi, którzy przyjmują ten sposób jedzenia odczuwają głód tylko kilka razy dziennie.

Gdy ciało jest przystosowane do zmniejszenia ilości węglowodanów, napady głodu stają się przeszłością, dzięki czemu chudniesz! Jakie to oczywiste!

Unikać otyłości

Jednym z głównych powodów, aby spróbować diety wysoko tłuszczowej jest chudnięcie i unikanie możliwości otyłości. Oczywiście, jeśli masz już nadwagę, motywacja będzie jeszcze większa.

Coraz więcej i więcej osób próbujące diet wysoko tłuszczowych, głównie nisko węglowodanowych, ale również wysokobiałkowych, niesamowite są ich wyniki. Jeśli masz nadwagę, a chcesz uniknąć otyłości, dieta wysoko tłuszczowa i nisko węglowodanowa może być twoim ratunkiem.

Uleczyć cukrzyce

Węglowodany podnoszą stężeni glukozy we krwi, a insulina je obniża. Ponadto, diabetycy i osoby z insulinoopornością nie trawią węglowodanów w normalny sposób i kończy się to przechowywaniem ich pod postacią tłuszczu. Ale oczywiście nie można po prostu "nie jeść" węglowodanów.

Każdy potrzebuje zrównoważonego rodzaju diety i niskie spożycie węglowodanów w połączeniu z dietą wysokotłuszczową nie tylko przyśpieszy utratę wagi, ale również może cofnąć cukrzycę. Nigdy nie jest za późno żeby spróbować!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe tłuszcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy