3 wieczorne zwyczaje, które mogą mieć wpływ na twoje zdrowie
Sekret dobrego dnia? Dobra noc. I nie mówimy tu o odrywaniu się od oglądania filmów, aby mieć wystarczającą ilość snu. Ostatnie badania wskazały na kilka powszechnych wieczornych zwyczajów, które mogą mieć zły wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dowiedz się, jaki wpływ mają na ciebie stres w pracy, nocne podjadanie i inne.
Znamy to: budzimy się w środku nocy, idziemy do kuchni i szukamy przekąsek. Istnieje powód, dla którego lodówka kusi nas w czasie, w którym powinniśmy spać. Naukowcy odkryli, że podczas gdy obrazy produktów wysokokalorycznych wywołują wysoką aktywność mózgu rano, odpowiedź neuronów jest mniejsza wieczorem. Produkty takie nie są dla nas tak nagradzające wizualnie wieczorem, przez co jesteśmy bardziej skłonni zjeść ich więcej, aby zaspokoić nasze potrzeby.
Jednak jedzenie w czasie, gdy powinniśmy spać, może nie być dobre dla naszego mózgu.
Badaniu zostały poddane dwie grupy myszy – które są zwierzętami nocnymi i zwykle jedzą w nocy. Jedna z grup była karmiona między 21.00 a 3.00, a druga między 9.00 a 15.00. Myszy, które jadły, kiedy normalnie powinny spać (w ciągu dnia) miały krótsze okresy snu i gorsze wyniki w badaniach pamięci. Jest o wiele za wcześnie wyrokować, czy ludzie, nie myszy, doświadczają takich samych negatywnych efektów jedzenia w czasie, gdy powinni spać, jednak niektóre badania już potwierdzają tę tezę.
Nocne jedzenie, według jednego z badań z 2008 roku, sprzyja nadwadze. Inne z kolei badanie, opublikowane w 2013 roku, wykazało, że osoby otyłe i z nadwagą, które jadły swój główny posiłek po 15.00 tracą na wadze mniej niż osoby, które jadły go przed 15.00 – chociaż wszystkie te osoby jadły i ćwiczyły tyle samo.
Fakt, że aktywnie nie pracujesz nad żadnym projektem po godzinach nie oznacza, że praca nie stresuje cię jeszcze długo po opuszczeniu biura. Przyczyna? Twoja skrzynka pocztowa. Używanie powiadomień, pozostawianie skrzynki otwartej 24/7 i sprawdzanie jej przed pracą i po niej zwiększało presję badanych osób związaną z otrzymywaniem maili, prowadząc do niepokoju i wywołując negatywny wpływ na życie rodzinne.
Martwisz się wieczorem swoją listą rzeczy do zrobienia? Badanie opublikowane w 2015 roku mówi, iż planowanie, jak rozwiązać zadania może pomóc nam w wyłączeniu się. Jeśli na przykład mamy ważny ostateczny termin na horyzoncie, nasz mózg będzie wciąż przypominał nam o tym, co z kolei utrudni nam oderwanie się od wymagań pracy.
Niech podniosą rękę ci, dla których ten scenariusz brzmi znajomo. Zaplanowałaś spotkać się z przyjacielem na spinningu przed pracą. Ale wtedy przyjaciel odwołuje spotkanie. Albo zaspałaś. Albo opiekunka do dzieci odwołuje swoje przyjście, więc spędzasz poranek na przeorganizowaniu dnia. Nie ma problemu – pójdziesz na spinning po pracy. A twój dzień pracy, jak zwykle, wypełniony jest spotkaniami i zadaniami do wykonania. I nawet jeśli siedzisz przez cały dzień w swojej kabinie, czujesz się wykończona, kiedy opuszczasz biuro... i nie masz ochoty iść na spinning.