4 mity o zdrowiu zębów
Lubimy myśleć, że wiemy, co jest dla nich dobre. Sprawdź, jak często się mylimy.
Białe, mocne, bez próchnicy i paradontozy... Każdemu z nas zależy na dobrym stanie uzębienia. Ale czasem w osiągnięciu tego celu przeszkadzają nam... nasze własne przekonania i nawyki. Co pewien czas warto więc dopytać lekarza stomatologa, czy troszcząc się o zęby, mimowolnie im nie szkodzimy!
Brak dolegliwości, widocznych ubytków czy zmian w obrębie dziąseł nie jest dowodem na to, że mamy zdrowe zęby! Wiele chorób np. przyzębia przebiega bezboleśnie. Każdy powinien co pół roku zgłaszać się na kontrolę!
Jest całkiem odwrotnie! Częsta i staranna higiena jamy ustnej może pomóc w zdrowieniu dziąseł. Pomaga zlikwidować osad i zapobiega tworzeniu się nowego. W takim wypadku koniecznie też należy odwiedzić stomatologa.
Ostrożnie! Najpierw trzeba wypłukać usta wodą, a ze szczotkowaniem poczekać ok. pół godziny (bo szkliwo jest rozmiękczone przez kwasy zawarte w sokach owocowych, więc szczotkowanie mogłoby uszkodzić powierzchnię zębów).
Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie jest szkodliwy dla struktury zęba ani go nie osłabia. Może być stosowany nawet u osób z nadwrażliwością zębów. Po wybielaniu można stosować specjalne pasty łagodzące.