4 produkty, które sprawiają, że szybciej się starzejesz!
Czy to, co jemy, może wpłynąć na to, jak szybko zobaczymy u siebie zmarszczki? Niektóre produkty nie tylko poszerzają twoją talię, ale również przyspieszają starzenie się ciała. Jeśli regularnie jesz pokarmy wywołujące stan zapalny, mogą one spowodować w twoim organizmie prawdziwe spustoszenie, prowadząc do chorób, uszkodzenia komórek i... powstania zmarszczek. Oto 4 produkty, których należy unikać, jeśli nie chcemy doświadczyć przedwczesnego starzenia się na poziomie komórkowym.
Częściowo uwodornione oleje, które często znajdujemy w produktach wysoko przetworzonych, przyczyniają się do rozprzestrzeniania się stanu zapalnego w organizmie, którego przyczyną jest działalność wolnych rodników. Wolne rodniki niszczą DNA, powodując wadliwe funkcjonowanie komórek prowadzące do choroby, a nawet śmierci. Chociaż napis „tłuszcze trans” pojawia się jedynie na 2% etykiet przetworzonych produktów, ten potencjalnie rakotwórczy tłuszcz jest stosowany w 37% takich produktów. Dzieje się tak dlatego, że tłuszcze trans nie muszą być ujęte w tabeli informującej o składzie produktu, jeżeli jego porcja zawiera mniej niż pół grama.
Oprócz częściowo uwodornionych olejów, tłuszcze trans znaleźć można również w olejach rafinowanych, emulgatorach, tłuszczach utwardzanych oraz niektórych aromatach i barwnikach. Jak więc można ich uniknąć, by zapobiec przedwczesnym oznakom starzenia się? Najlepszym sposobem jest spożywanie produktów nieprzetworzonych i bogatych w w składniki odżywcze.
Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia i spożywa zbyt wiele cukru. Tak więc, jeśli regularnie spożywamy go zbyt dużo, krąży w naszym organizmie, powodując szkody. Nadmiar cukru we krwi prowadzi do utraty kolagenu w skórze, uszkadza mitochondria komórek i jest przyczyną powstawania zmarszczek. Uszkodzenia magazynu energii w naszych komórkach prowadzą do pogorszenia pamięci i wzroku, a także utraty energii.
Nadmiar cukru nie tylko prowadzi do przedwczesnego starzenia się, ale również przyczynia się do powstawania chorób takich jak cukrzyca typu II, choroby serca czy choroba Alzheimera. Zaleca się unikanie przetworzonej żywności i używanie niewielkiej ilości naturalnych cukrów – nieprzetworzonego miodu, syropu klonowego, cukru kokosowego czy daktyli.
Węglowodany pozbawione swoich naturalnych wartości odżywczych, jak biała mąka, wykazują w organizmie działanie podobne do cukru. Ponieważ zawierają niewielką ilość włókien, które mogłyby zmniejszyć ich absorpcję w krwiobiegu, są przyczyną skoków poziomu insuliny i z czasem przyczyniają się do powstania oporności insulinowej. Znacznie korzystniejszą energię uzyskamy z węglowodanów zawartych na przykład w owocach, roślinach strączkowych oraz pełnych ziarnach komosy czy brązowego ryżu.
Smażenie pokarmów w wysokich temperaturach zwiększa ilość składników powodujących stany zapalne, nazywanych „zaawansowanymi produktami glikacji” (AGE). Składniki te przyspieszają również starzenie się organizmu. Wywołują stres oksydacyjny i stan zapalny.
O ile niektóre AGE występują naturalnie w organizmie, ich zbytnie nagromadzenie może być szkodliwe. Aby uniknąć takiej sytuacji, dobrze jest piec większość potraw w niskich temperaturach.