Reklama

5 objawów na nogach, które mówią o chorobach organów wewnętrznych

Stare powiedzenie mówiące, że wnętrze człowieka jest ważniejsze niż jego wygląd jest na pewno prawdziwe, jeśli chodzi o miłość. Jednak jeśli mowa o zdrowiu, okazuje się, że wygląd zewnętrzny wiele może nam powiedzieć o tym, co dzieje się wewnątrz naszego ciała. Aby poznać stan naszych naczyń czy nerwów, musimy poddawać się skomplikowanym badaniom. Dlatego też obserwacja swojego ciała może odgrywać ważną rolę w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia potencjalnych chorób. Wiele z nich można rozpoznać po wyglądzie nóg.

Rozmiar ma znaczenie; długość nóg

W niektórych dyscyplinach sportu krótsze nogi i dłuższy tułów mogą stanowić o przewadze zawodnika, ponieważ środek masy będzie w tym przypadku położony niżej. Jednak krótsze nogi mogą także zwiększać ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych.

Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia chorób serca jest większe u osób, które mają proporcjonalnie do tułowia krótsze nogi. Z kolei u kobiet z krótszymi, masywnymi nogami zaobserwowano zwiększony poziom enzymów takich jak fosfataza zasadowa czy aminotransferaza alaninowa, które mają związek z chorobami wątroby.

Reklama

Grube łydki

Objętość łydek może świadczyć o tym, w jakim stopniu nasz organizm metabolizuje toksyny. Badanie przeprowadzone w 2009 roku wykazało, że kobiety, których objętość łydek wynosiła mniej niż 30 centymetrów mogą być narażone na większe ryzyko wystąpienia niedrożności żyły szyjnej, która ma bezpośredni związek z zawałem serca. Teoria ta powstała w oparciu o fakt, iż szersze objętościowo łydki zwykle świadczą o większej ilości podściółki tłuszczowej, która bierze udział w usuwaniu szkodliwych substancji z najważniejszych organów naszego ciała.

Jeśli więc zdarzało ci się z zazdrością patrzeć na modelki na wybiegu, możesz teraz się cieszyć, że nie masz tak chudych łydek, gdyż ich większa objętość zwiększa szansę na dłuższe życie.

Stopy

Wygląd stóp może świadczyć o stanie naszego zdrowia. Ludzie zwykle nie poświęcają zbyt dużo uwagi ich wyglądowi, a stale utrzymująca się, łuszcząca się i sucha skóra na stopach może świadczyć o problemach z tarczycą. Tarczyca kontroluje wiele ważnych dla zdrowia procesów zachodzących w organizmie, takich jak metabolizm czy wzrost tkanek, dlatego warto zwracać uwagę na stan skóry na stopach.

Inną nieprawidłowością, jaka może się pojawić, jest pałeczkowatość palców. Może ona wskazywać na choroby serca. Natomiast utrata włosów na palcach u stóp to prawdopodobny objaw nowotworu naczyń wieńcowych.

Obrzęki

Obrzęki świadczą o nadmiernym zastoju płynów w organizmie. Niekoniecznie muszą one świadczyć o stanie chorobowym, zwłaszcza jeśli pojawiają się w związku z cyklem menstruacyjnym. Często zdarza się, że kobiety w tygodniu przed spodziewaną miesiączką przybierają na wadze nawet 5 kilogramów, a stanowi je zatrzymana w organizmie woda.

Jednakże dłużej utrzymujące się obrzęki na nogach mogą świadczyć o toczącej się chorobie. Woda zwykle zatrzymuje się poniżej łydek i wokół kostek. Takie obrzęki, zwłaszcza jeśli przy ich ucisku tworzy się dołek, mogą być objawem odwodnienia, zakrzepów, zapalenia tkanki łącznej, chorób wątroby, a nawet zastoinowej niewydolności serca. W razie obrzęków w dolnych partiach nóg należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Sposób chodzenia

Badanie sposobu chodzenia człowieka może przynieść więcej korzyści niż można by się spodziewać. Naukowcy badający chorobę Parkinsona sugerują, że zmiana w sposobie chodzenia może świadczyć o zaburzeniach poznawczych. Choroba Parkinsona najczęściej jest związana z utratą funkcji poznawczych, zaburzeniami pamięci, koordynacją i spowolnieniem procesów myślowych. Dlatego też, zauważalne zmiany w sposobie chodzenia mogą sugerować istnienie zaburzeń nerwowych.

Sposób chodzenia może być również związany z przetwarzaniem informacji przez mózg. Najnowsze badania wykazały, że osoby skłonne do niepokoju będą chodzić nieco na lewą stronę. Lekarze mają nadzieję, że w przyszłości badania sposobu chodzenia pozwolą na szybsze postawienie diagnozy chorób związanych z zaburzeniami procesów myślowych i funkcji ruchowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nogi | stopy | chodzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy