Reklama

5 popularnych chorób, które najczęściej są błędnie zdiagnozowane

Bóle, kłucia, zawroty głowy i zmęczenie. Przytrafiają się nam wszystkim. Zwykle je ignorujemy. Z resztą nie tylko my. Powszechność tych symptomów może sprawić, że nawet badający cię lekarz przeoczy pierwsze objawy poważnej choroby. Poniżej znajdziesz listę 5. przypadłości, które bardzo często są nieprawidłowo diagnozowane.

Borelioza

Borelioza jest chorobą, która powstaje i rozwija się w konsekwencji ugryzienia przez kleszcza, jej najczęstszym objawem jest opuchlizna i wysypka. Z tak wyraźnym wskaźnikiem choroby, wydawać by się mogło, że diagnoza nie powinna stanowić problemu. Jednak wysypka nie występuje u wszystkich. Dlatego borelioza często bywa diagnozowana jako fibromialgia, choroba o podobnych objawach. Symptomy obydwu chorób to ból, zmęczenie, bóle stawów i głowy.

W aptekach dostępny jest test na obecność przeciwciał boreliozy, należy być jednak ostrożnym w ocenie wyników, bo przeciwciała pojawiają się we krwi kilka tygodni po zarażeniu. Podejmij działania zapobiegawcze poprzez gruntowne zbadanie się, szczególnie, jeśli mieszkasz w okolicy znanej z dużej obecności kleszczy.

Reklama

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Pewnie większość kobiet miało w życiu do czynienia z nieregularnym cyklem miesiączkowym. To powszechne zjawisko - często efekt uboczny stresu.

Jednak nieregularne miesiączki to także objaw zaburzeń hormonalnych zwanych zespołem policystycznych jajników. Wraz z nim następuje przyrost wagi. Jeśli zauważyłaś u siebie te objawy, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Istnieje szereg testów medycznych, które można wykonać, aby wykluczyć rozwijanie się w organizmie tej choroby.

Udar mózgu

Bóle głowy są rzeczą ludzką. Bez względu na to, co je wywołuje - napięcie, stres, odwodnienie czy jaskrawe światło, od czasu do czasu doświadczamy go wszyscy.

Pewnie ostatnią rzeczą, o której pomyślisz, kiedy boli cię głowa, to udar mózgu. Ale… jest to właśnie pierwszy symptom tej bardzo poważnej dolegliwości.

Udar mózgu może być nieprawidłowo zdiagnozowany jako migrena, ze względu na towarzyszące jej potężny ból, zawroty głowy i rozmyte widzenie. Badacze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa twierdzą, że najprawdopodobniej od 15 do 165 tysięcy przypadków udaru mózgu jest źle diagnozowanych w USA.

Zwracaj baczną uwagę na swoje samopoczucie. Jeśli masz podejrzenia, że to, co dzieje się z twoim ciałem to coś więcej niż tylko ból głowy, odwiedź lekarza i poproś, aby zajął się tobą natychmiast.

Rak jajników

Amerykańska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Jajników (NOCC) przeprowadziła badania pośród kobiet cierpiących na tę chorobę. Wyniki są zdumiewające. Ponad 65% otrzymało złą diagnozę, kiedy zgłaszały pierwsze dolegliwości.

Objawy raka jajnika to: bóle podbrzusza, wzdęcia i skurcze – często diagnozowane jako syndrom wrażliwego jelita, lub infekcje dróg moczowych.

Poziom złego diagnozowania jest o tyle niepokojący, że dostępne są stosunkowo niedrogie testy, które mogą dać podstawy do solidnej i rzetelnej diagnozy rzeczywistego problemu. Ważne jest też regularne przeprowadzanie USG narządu rodnego.

Zatorowość płucna

Oświadczyłeś kiedykolwiek ataku paniki? Jeśli tak, to wiesz, że łączy się to ze skróconym oddechem, walącym sercem i bólem w klatce piersiowej. Takie same objawy może mieć choroba zwana zatorowością płucną i stąd bywa ona często przedmiotem nieprawidłowej diagnozy lekarskiej.

Zatorowość płuc jest chorobą, w której zakrzep z krwi przemieszcza się w układem krwionośnym z nóg do płuc i może być bardzo groźny dla zdrowia i życia.

Prawdopodobieństwo jego wystąpienia wzrasta, jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne, doświadczasz długiego okresu bezruchu wywołanego zabiegiem chirurgicznym lub ciążą oraz jeśli palisz papierosy. Atakom paniki zwykle towarzyszy drżenie, mrowienie i pocenie się dłoni oraz intensywne poczucie strachu. Zatorowość płucna natomiast ma podobne oznaki, lecz nieco bardziej subtelne i łagodne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama