Reklama

5 typów leków, które powodują otyłość

Każdy lek ma swoje skutki uboczne. Często nie są one zbyt poważne dla naszego zdrowia. Lecz są też leki, których spożywanie powoduje zwiększenie masy ciała. Wówczas dieta i godziny spędzone na siłowni nie będą miały większego sensu. Dowiedz się, jakie leki mogą powodować przybieranie jak i zatrzymanie wagi na stałym poziomie.

Leki przeciwdepresyjne

Udowodniono, że leki przeciwdepresyjne tzw. SSRI przyczyniają się do tycia pacjentów. Leki te poprawiają nastrój, ale także zwiększają w efekcie apetyt. Co robić? Porozmawiaj z lekarzem o zmianie leków na takie bez skutków ubocznych .

Leki antykoncepcyjne

Doustne środki antykoncepcyjne często powodują przybieranie na wadze. Dawka progesteronu zawarta w tabletce sprawia, że czujemy zwiększony apetyt. Co zrobić? Wypróbuj inne tabletki.

Beta-blokery

Beta blokery zalicza się do grupy leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca, bólów migrenowych i głowy. Przeciętnie, ludzie którzy przyjmują tego typu leki przybierają na wadze 2-3 kg. Problem polega na tym, że spowalniają one metabolizm. Co robić? Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym czy możesz zniwelować przybieranie na wadze. Prowadź bardziej aktywny tryb życia, wystarczająco dużo śpij i odżywiaj się prawidłowo. Pozwoli to zachować procesy metaboliczne na odpowiednim poziomie.

Reklama

Sterydy

Skutki uboczne przyjmowania sterydów to bezsenność, zwiększony apetyt oraz zatrzymywanie wody w organizmie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że przybierasz na wadze. Aż 75% osób przyjmujących sterydy zwiększa swoją masę ciała. Co robić? Poproś lekarza o zmniejszenie dawki, o ile to możliwe. A biorąc leki, trzymaj się prostej zasady: unikaj siedzenie przed ekranem na kilka godzin przed snem, by uniknąć bezsenności.

Leki przeciwhistaminowe

Leki antyhistaminowe są stosowane w alergii i reakcjach alergicznych. Nim je weźmiesz pomyśl dwa razy. Leki te wywołują przyrost masy ciała, zwłaszcza u kobiet. Powodem jest to, że te leki blokują produkcję histaminy, a tym samym zaostrzają głód. Co robić? Spróbuj alternatywnych metod radzenia sobie z alergią np. płukanie nosa roztworem soli. Istnieją również tradycyjne receptury na radzenie sobie z alergiami, które z powodzeniem mogą zastąpić leki przeciwhistaminowe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nadwaga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama