5 właściwości zdrowotnych rabarbaru
Rabarbar to warzywo o czerwonych łodygach, które uświetnia wiele wiosennych przepisów kulinarnych. Jest ceniony nie tylko dla swojego wspaniałego smaku, ale również licznych właściwości zdrowotnych. Jest bowiem doskonałym źródłem witamin A, B, C i K. Zawiera też przeciwutleniacze, błonnik pokarmowy oraz minerały. Warto się dowiedzieć, jak może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Rabarbar zawiera witaminę K, która jest rozpuszczalna w tłuszczach. Jedna szklanka świeżego rabarbaru zawiera niemal 35,7 mg tej witaminy. Nazywana jest ona często „witaminą pamięci” i odgrywa decydującą rolę w zwalczaniu chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera.
Chrupiące, kwaśne łodygi rabarbaru są bogatym źródłem błonnika pokarmowego. W 100 gramach ugotowanego rabarbaru znajdziemy niemal 1,8 g błonnika pokarmowego (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego). Rabarbar zawiera również dużą ilość wody (niemal 95%). Zarówno zawartość błonnika, jak i wody wpływa na regulację metabolizmu i przeciwdziała zaparciom.
Rabarbar dostarcza niemal 45% codziennej zalecanej dawki witaminy K. Gra ona dużą rolę w metabolizmie kości. Ta rozpuszczalna w tłuszczach witamina zapewnia świetną ochronę przeciwko chorobom zwyrodnieniowym kości, na przykład osteoporozie. Jedna szklanka rabarbaru zawiera niemal 17,1 mg fosforu i 105 mg wapnia. Fosfor łączy się z wapniem w organizmie, tworząc fosforan wapniowy – materiał, który nadaje siłę kościom.
To odżywcze warzywo jest doskonałym źródłem witaminy C. W 100 g rabarbaru znajduje się niemal 8 mg witaminy C. Silny utleniacz, jakim jest witamina C, odgrywa ważną rolę w produkcji kolagenu w organizmie – głównego białka budulcowego, nadającego skórze elastyczność i jędrność.
Zwalcza raka
Jedno z nowych badań wykazało, że spożywanie pieczonego rabarbaru może pomóc w walce z rakiem. Zawiera on dużą ilość antrachinonu o nazwie emodin, który pełni ważną rolę w zatrzymywaniu proliferacji komórek, jak również w przeciwdziałaniu przerzutom. Silnie działające polifenole znajdujące się w rabarbarze również mogą przeciwdziałać rozrostowi komórek rakowych.