Reklama

6 problemów związanych z menstruacją, których nie należy ignorować

Menstruacja to jedna z tych rzeczy, z którymi my kobiety musimy żyć, ale nie oznacza to, że musimy biernie cierpieć. Jeśli twoje miesiączki w jakikolwiek sposób odbiegają od normy, może to wskazywać na poważniejszy problem. Uważaj na opisane poniżej objawy sugerujące, że coś jest nie tak.

Nie dostałaś miesiączki.

Brak miesiączki nosi nazwę amenorrhea. Jeśli kobieta nie dostanie pierwszej miesiączki do czasu ukończenia 16 roku życia, mamy do czynienia z pierwotnym brakiem miesiączki. Jeśli u kobiety nie wystąpią kolejno minimum 3 miesiączki, to tak zwany wtórny brak miesiączki.

Pierwotny brak miesiączki może być spowodowany przez rozmaite czynniki. Należą do nich różnego rodzaju zespoły genetyczne, uwarunkowania międzypłciowe oraz rozmaite zaburzenia hormonalne. Powinnaś mieć tego świadomość, aby móc otrzymać właściwą pomoc medyczną. Jeśli ty, twoja córka lub jakakolwiek dziewczyna, którą znasz nie dostała pierwszej miesiączki przed ukończeniem 16 roku życia, powinna skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Wtórny brak miesiączki może być spowodowany ciążą, menopauzą lub zaburzeniami hormonalnymi. To również stany, których powinnaś mieć świadomość zwłaszcza, jeśli chodzi o ciążę. Jeśli wystąpił u ciebie wtórny brak miesiączki zrób test ciążowy, a następnie umów się na wizytę u lekarza.

Twoje skurcze miesiączkowe są nie do zniesienia.

Dysmenorrhea to medyczna nazwa szczególnie ostrego bólu menstruacyjnego. Bólowi mogą towarzyszyć nudności, wymioty, problemy trawienne, zawroty głowy oraz bóle głowy. Jeśli twoje miesiączki są wyjątkowo bolesne, może to być oznaka schorzeń takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, gruczolistość macicy czy torbiele jajnika.

Wymienione stany mogą prowadzić do komplikacji, włączając niepłodność, przedwczesny poród, jeśli zajdziesz w ciążę oraz anemię. Niektóre z nich, na przykład torbiele jajnika, mogą wymagać interwencji chirurgicznej w przypadku zaostrzenia się objawów. Dlatego też powinnaś porozmawiać z lekarzem, jeśli skurcze miesiączkowe są dla ciebie trudne do zniesienia.

Tracisz DUŻO krwi.

Jeśli musisz zmieniać podpaskę lub tampon częściej, niż co 2 godziny, to krwawienie jest zbyt obfite. To objaw stanu o nazwie menorrhagia. Menorrhagia jest często spowodowana zmianami w macicy, takimi jak mięśniak, polip czy nowotwór. Mimo iż wspomniane zmiany często są niegroźne, potencjalnie mogą zagrażać życiu. Dlatego tak ważne jest, aby skonsultować z lekarzem nadmierne krwawienie miesiączkowe.

Twoja miesiączka wydaje się nie mieć końca.

Jeśli twoja miesiączka trwa dłużej niż 10 dni, to również jest to objaw menorrhagii. Ponieważ stan ten może oznaczać powstanie zmian w obrębie macicy, skonsultuj z lekarzem przeciągające się miesiączki.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego doprowadza cię do szaleństwa. Około 80% kobiet odczuwa objawy zbliżającej się miesiączki, takie jak trądzik, wzdęcia, zmęczenie, wrażliwe piersi i wahania nastroju. W skrócie określa się ten stan, jako PMS (ang. premenstrual syndrome). Około 30% kobiet doświadcza medycznej definicji PMS używanej przez lekarzy, która bezpośrednio odnosi się do objawów emocjonalnych, które są tak nasilone, że zakłócają normalne funkcjonowanie (np. niekontrolowane wybuchy płaczu lub rozdrażnienie, które wprawia w niezadowolenie twojego szefa). Jednakże, około 5% kobiet doświadcza ostrej formy zespołu napięcia przedmiesiączkowego znanej pod nazwą przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne. Jeśli masz nasilone objawy PMS, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne potrafią zamienić twoje życie w piekło i należy je leczyć przy pomocy leków oraz terapii.

NIENAWIDZISZ mieć miesiączki.

Czy z jakiegoś powodu nienawidzisz dni, kiedy nadchodzi miesiączka? Może chodzi o niedogodności, może o ból, a może o wahania nastroju. Jeśli pojawienie się miesiączki sprawia, że z jakiegoś powodu jesteś nieszczęśliwa, powinnaś poszukać sposobów, aby to zmienić. Jeśli chodzi o ból, możesz znaleźć nowe metody radzenia sobie z nim, a także wypróbować różne środki przeciwbólowe. Jeśli stosowanie podpasek i tamponów jest dla ciebie niewygodne, wypróbuj kubeczek menstruacyjny. Jeśli marzysz, aby pożegnać się z miesiączką raz na zawsze, istnieją środki antykoncepcyjne, które mogą wyeliminować miesiączkowanie do roku czasu. Nie musisz miesiączkować, jeśli szczerze tego nienawidzisz!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: menstruacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy