6 zalet i wad GMO
Organizmy modyfikowane organicznie lub GMO, są produktami, które były ostatnio gorącym tematem zarówno etycznego jak i praktycznego punktu widzenia. W latach 90 XX wieku były one reklamowane jako rozwiązanie głodu na świecie. Genetycznie modyfikowane zbiory miały być odporne na pestycydy, co oznaczało większą wydajność dla farmerów. Pierwszy produkt GMO to pomidory Flavr Savr, które były zaakceptowane przez FDA w 1994 roku. W ślad za nimi poszły inne produkty. Jednak po drodze pojawiły się problemy i nie wszystko poszło zgodnie z planem. Oto 6 zalet i wad GMO...
Jedna z największych zalet genetycznie modyfikowanych produktów została osłabiona, ponieważ natura znalazła sposób, aby obejść pestycydy stosowane na zbiorach GMO, co oznacza, że aby uzyskać oczekiwane efekty trzeba użyć większej ilości środków chemicznych (co również zwiększa koszty).
Ponad 90% produktów GMO jest zaprojektowanych przez firmy chemiczne, tak aby przetrwały duże ilości produktów zabijających chwasty. Te same firmy, które sprzedają nasiona GMO są najwyraźniej tymi samymi, które opatentowują i sprzedają „toksyczne” pestycydy.
GMO może być wzmocnione witaminami
Produkty GMO są łączone z innymi produktami, dlatego też mogą one zawierać więcej witamin i składników odżywczych niż regularne pożywienie.
Dobrym przykładem jest ryż, który według Światowej Organizacji Zdrowia jest podstawowym produktem dla ponad połowy mieszkańców świata. Na rynku nie ma w tym momencie żadnego ryżu, który byłby modyfikowany genetycznie i produkowany na skalę masową (jednak niektóre z jego rodzajów mogą być uprawiane). Jednak The Golden Rice Project (ryż z witaminą A) wygrał w 2015 roku nagrodę U. S. Patents for Humanity Awards, a czołowi liderzy chcą poszerzyć jego produkcję.
Produkty GMO mogą wywoływać alergię, szczególnie u dzieci. Jedzenie i skórne objawy alergii u dzieci w wieku 0-17 wzrosły w latach 1997-2001.
Co prawda nie ma bezpośrednich dowodów na związek między wzrostem ilości produktów GMO w sklepie a alergiami. Aby znaleźć takie dowody, o ile one istnieją, potrzeba przeprowadzić więcej badań.
Zwierzęta modyfikowane genetycznie są bardziej „wydajne”
GMO to rośliny lub zwierzęta – dzięki temu naukowcy chcą stworzyć żywy inwentarz, z którego powstawały by ulepszone produkty (lepsze mleko i jajka) oraz byłby on bardziej odporny na choroby oraz lepiej pożytkował składniki odżywcze.
Ta zaleta odnosi się także do roślin. Jak można dowiedzieć się z artykułu z 2013 roku w teorii genetycznie modyfikowane rośliny i zwierzęta byłyby bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ oszczędzałyby wodę, glebę oraz energię.
Niektórzy eksperci mają obawy dotyczące poziomów transferu genów w przypadku GMO, szczególnie jeśli chodzi o to czy modyfikowane produkty mogą być odporne na antybiotyki po przejściu tego naturalnego (choć rzadkiego) procesu.
Z artykułu z 2015 roku wynika, że poruszanie się wokół genów różnych gatunków jest nieetyczne oraz potencjalnie szkodliwe. Jednak zauważono także, że ludzie również zaadoptowali nowe geny od innych gatunków poprzez poziomy transfer genów.
Produkty GMO mogą mieć dłuższy termin ważności
Eksperci uważają, że produkty GMO mogą być dłużej zdatne do spożycia, co będzie dobre nie tylko dla konsumentów, lecz także wtedy, kiedy produkty te będą transportowane do potrzebujących regionów.
Genetycznie modyfikowane pomidory mogą zachować świeżość nawet do 45 dni. Może być to dokonane poprzez zahamowanie dwóch enzymów (alpha-Man i beta-Hex), które są odpowiedzialne za gnicie. Wyobraź sobie, że nie musisz się martwić o to, że produkt zepsuje się po tygodniu!