Reklama

7 przerażających faktów o dietetycznej coli i aspartamie

Wielu ludzi ciągle wierzy, że dietetyczny napój gazowany to zdrowsza alternatywa dla zwykłego napoju gazowanego. Wszyscy wiemy, że zwykły napój gazowany zawiera o wiele za dużo cukru, więc coś, co ma w swojej nazwie słowo “dietetyczny” musi być lepszą opcją, prawda? Najnowsze badania pokazują, że pomimo iż dietetyczny napój gazowany może i nie zawiera zbyt wiele kalorii, ale skrywa w sobie mnóstwo innych rzeczy, które powinny nas martwić. W związku z tym eksperci uświadamiają teraz ludzi w zakresie prawdziwego niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą picie zbyt dużych ilości napojów dietetycznych. Jeden ze składników tego typu trunków, aspartam może wywoływać ponad 90 potencjalnie szkodliwych efektów ubocznych w ludzkim organizmie. Oto dziesięć niepokojących faktów mówiących o tym, co znajduje się w twoim dietetycznym napoju gazowanym i jakie skutki dla twojego ciała mogą mieć składniki takie jak aspartame.

Dietetyczny napój gazowany może sprawić, że przybierzesz na wadze

Dietetyczna Cola i inne dietetyczne napoje gazowane są przeznaczone dla ludzi, którzy zwracają uwagę na swoją wagę, a brak lub niska zawartość kalorii są mocno akcentowane przez specjalistów od sprzedaży. Prawda wygląda jednak tak, że pomimo braku zawartości cukru, dietetyczne napoje gazowane powodują wzrost wagi. Badania pokazały, że osoby pijące dwa lub więcej takich napojów dziennie zauważyły zwiększenie obwodu w talii średnio o 500% w porównaniu z tymi, którzy nie piją wcale dietetycznych napojów gazowanych.

Napój ten zwiększa twoją ochotę na spożycie cukru

Jednym z powodów przybierania na wadzę przez osoby, które piją dietetyczne napoje gazowane jest obecność w tego typu trunkach sztucznych słodzików, które powodują silne pobudzenie receptorów smaku słodkiego, a to zwiększa chęć spożycia cukru. Regularne picie dietetycznych napojów gazowanych może spowodować potrzebę dodatkowego słodzenia jedzenia, aby w ogóle poczuć jego słodki smak.

Reklama

Aspartam ma wiele drobnych efektów ubocznych

Aspartam może wywoływać wiele poważnych efektów ubocznych, ale niesie ze sobą ryzyko występowania również drobnych objawów, których nigdy nie skojarzylibyśmy ze spożyciem dietetycznych napojów gazowanych. Możemy do nich zaliczyć bóle głowy, wahania nastroju, szwankowanie pamięci czy nudności. Czyli nasze ogólne złe samopoczucie może być wynikiem spożywania dietetycznych napojów gazowanych.

Dietetyczne napoje gazowane mogą powodować osteoporozę.

Kwas fosforowy dodawany do dietetycznej Coli w celu nadania kwasowego, orzeźwiającego smaku, pozbawia kości wapnia, dlatego osoby spożywające duże ilości tego kwasu są narażone na wysokie ryzyko obniżonej gęstości kości. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, że kofeina wchodząca również w skład dietetycznej Coli zmniejsza możliwości przyswajania wapnia przez kości. Brzmi jak recepta na osteoporozę.

Aspartam ma wpływ na twój nastrój

Aspartam został rozpoznany, jako potencjalnie niebezpieczny związek chemiczny, wywołujący neurotyczne, wpływające na zmianę nastroju efekty uboczne. Może to prowadzić do wahania nastroju i rozdrażnienia. Są również dowody na to, że aspartam może pogłębić objawy zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak na przykład lęki, depresja czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Aspartam jest źródłem dwóch kancerogenów

Kiedy aspartam rozpada się w naszym organizmie daje początek dwóm kancerogenom – ich nazwy to diketopiperazyna i formaldehyd. Formaldehyd jest nie tylko kancerogenem, ale również substancją silnie trującą. Przy regularnym spożywaniu dietetycznych napojów gazowanych poziom formaldehydu w organizmie może wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu.

Picie dietetycznych napojów gazowanych zwiększa ryzyko ataku serca i udaru

Udowodniono również, że istnieje związek pomiędzy piciem dietetycznych napojów gazowanych a ryzykiem wystąpienia ataku serca i udaru. The Journal of General Internal Medicine opublikował badanie, z którego wynika, że u osób codziennie spożywających dietetyczne napoje gazowane istnieje wyższe ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aspartam | napoje gazowane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy