Reklama

8 naturalnych sposobów na zmniejszenie poziomu kortyzolu

Czym jest kortyzol? To główny hormon stresu wydzielany w odpowiedzi na stres przez 2 gruczoły znajdujące się w górnej części nerek. Nazywany jest on adrenaliną „niższego szczebla”. Kortyzol towarzyszy sytuacjom „uciekaj albo walcz”. Jego zadaniem jest szybkie przetworzenie magazynowanej w organizmie energii w energię gotową do wykorzystania. Dziś stres wywołują w nas rachunki, praca, związki, zła dieta, odwodnienie, przetrenowanie czy brak odpowiedniej ilości snu. Za każdym razem, gdy nasz organizm czuje się zestresowany, uwalniany jest kortyzol. Chronicznie podniesiony poziom kortyzolu jest niezwykle szkodliwy dla naszego zdrowia. Ma on związek na przykład z niewydolnością kory nadnerczy, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami serca, podniesionym poziomem cukru we krwi, jak również podniesionym poziomem cholesterolu we krwi. Jak w naturalny sposób zmniejszyć poziom kortyzolu w naszym organizmie?

Stosuj suplementy zmniejszające poziom kortyzolu: bazylię, złoty korzeń, magnolię, witaminę C, fosfatydyloserynę, glutaminę czy różeniec górski. Witamina B5 oraz kwas foliowy mogą również pomóc w obniżeniu poziomu kortyzolu. Znajdziemy je w produktach takich jak ryby, fasola, pełne ziarna zbóż czy nasiona słonecznika.

Jedz regularne posiłki w ciągu dnia. Nie omijaj posiłków, ponieważ wywołuje to uwalnianie kortyzolu.

Jedz zdrowo, nie zapominaj o warzywach i owocach. Produkty o niskim indeksie glikemicznym takie jak jajka pomagają obniżyć poziom kortyzolu we krwi, natomiast produkty z pełnego ziarna regulują produkcję kortyzolu w organizmie. Nadmierne spożywanie węglowodanów wywołuje wydzielanie kortyzolu w odpowiedzi na stale podwyższony poziom insuliny we krwi.

Reklama

Stosuj techniki relaksacyjne, kiedy czujesz się przytłoczona: medytacja, autohipnoza lub nawet leżenie na podłodze przez 20 minut i koncentrowanie się na oddechu. Wyjdź na zewnątrz, jeśli to tylko możliwe.

Unikaj stymulantów: nie pij napojów energetyzujących, które zawierają składniki takie jak efedryna czy kofeina. Stymulanty pobudzają układ współczulny i przygotowują organizm do walki („walka lub ucieczka”). Mogą również zakłócić rytm snu. Jeśli musisz wypić kawę, nie pij jej po południu.

Ćwicz nie dłużej niż przez 1 godzinę. Po tym czasie poziom testosteronu zaczyna spadać, a poziom kortyzolu wzrastać. Jeszcze lepsze są treningi czterdziestopięciominutowe.

Nie przetrenuj się: trenowanie dwa dni pod rząd przeciąża układ hormonalny i powoduje wzrost poziomu kortyzolu. Jeśli nie czujesz się zregenerowana po wcześniejszym treningu, zrób sobie dzień przerwy lub zmniejsz ilość treningów.

Chodź spać o stałych porach. Jeśli pracujesz na zmiany lub w nieregularnych godzinach, zainwestuj w zaciemniające zasłony i spróbuj sobie zorganizować podobny schemat snu, jaki miałabyś, gdybyś pracowała w dzień.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stres | kortyzol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy