Reklama

8 sposobów na przywrócenie równowagi hormonalnej

Na organizm kobiety mają wpływ trzy hormony. Estrogen – jego poziom często zmienia się w okresie dojrzewania i jest odpowiedzialny za rozwój płciowy, i ostatecznie, reprodukcję. Jest również ważny w utrzymaniu zdrowia kości i układu krążenia. Progesteron - utrzymuje estrogen w ryzach. Podnosi się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego i jest pomocny w okresie ciąży. Często wytwarza przykre "przedmiesiączkowe" objawy, takie jak wzdęcia, tkliwość piersi i trądzik. Testosteron - nienormalnie wysoki poziom testosteronu może być oznaką złego stanu zdrowia na przykład zespołu policystycznych jajników (PCOS) lub nowotworów jajnika. Jeśli masz wątpliwości co do swojego poziomu hormonów, porozmawiaj z lekarzem. W większości przypadków, proste badanie krwi pomoże ustalić, czy hormony są zbilansowane. Ponadto, istnieje wiele naturalnych środków na przywrócenie równowagi hormonalnej, które mogą być niezwykle pomocne. Oto one:

Niepokalanek pospolity

Jest pomocny w łagodzeniu objawów emocjonalnych, takich jak drażliwość, a także ból lub tkliwość piersi, zaparcia, wypryski skórne oraz bóle głowy.

Pluskwica groniasta

Jest doskonałym ziołem na naturalne leczenie uderzeń gorąca i inne objawy menopauzy. Pomaga również regulować miesiączki, a w połączeniu z imbirem może również złagodzić bóle miesiączkowe.

Lukrecja

Zwiększa poziom kortyzolu i estrogenów oraz zmniejsza poziom testosteronu. Szczególnie przydatna w przypadku zespołu policystycznych jajników, który ma miejsce na skutek nadmiaru testosteronu w organizmie. Może to dawać takie objawy jak niepłodność, przyrost masy ciała, owłosienie i trądzik.

Reklama

Zyskaj więcej snu

Najnowsze dane wskazują, że nawet jedna nieprzespana noc może mieć wpływ na poziom hormonów w organizmie. Kortyzol i leptyna to dwa hormony, których zaburzony poziom może podwyższyć ryzyko wystąpienia takich chorób jak otyłość i cukrzyca.

Ogranicz kofeinę

Faktem jest, że picie zbyt dużej ilości kofeiny jest prawie tak złe, jak dostarczanie sobie niewystarczająco dużej ilości snu. Podnosi to poziom kortyzolu, obniża poziom hormonw tarczycy i zasadniczo tworzy spustoszenie w całym organizmie.

Jeśli potrzebujesz trochę się pobudzić, wypij raczej filiżankę zielonej herbaty. Będziesz trzymać w ryzach hormony i cieszyć się utratą wagi.

Probiotyczne suplementy

Probiotyki pomagają zarządzać poziomem hormonów przez ograniczenie odkładania się złego cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu może być związany z nadmiernym wytwarzaniem w organizmie estrogenu,co może zwiększać ryzyko raka piersi.

Ćwiczenia

Ćwiczenia są tutaj niezbędne. Pomagają zmniejszyć poziom stresu, wzmocnić układ odpornościowy, regulować funkcje metaboliczne i utrzymać masę ciała na odpowiednim poziome. Wpływają także na poziom endorfiny, testosteronu, hormonu wzrostu i insuliny.

Stres

Nawet jeśli robisz wszystko inne dobrze, a jesteś zestresowana, wysoki poziom kortyzolu sprawi, że poziom hormonów zostanie zaburzony. Nawet szczupli ludzie muszą się martwić o poziom kortyzolu. Naukowcy z Uniwersytetu Yale dowiedli, że szczupłe kobiety, które miały wysoki poziom kortyzolu, miały również więcej tłuszczu w okolicy brzucha.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy