Reklama

A może to są wrzody?

Powtarzające się bóle brzucha mogą mieć wiele przyczyn. Odpowiedź na nasze pytania naprowadzi cię na właściwy trop.

Gdzie, kiedy i w jaki sposób boli?

1. Czy ból jest piekący, zlokalizowany w górnej części brzucha nad pępkiem, promieniujący czasami aż za mostek? 

2. Czy dolegliwości pojawiają się zwykle na czczo lub po ok. 3 godzinach od posiłku, gdy żołądek jest już pusty, a po zjedzeniu twarożku lub wypiciu mleka stają się lżejsze? 

3. Czy często zdarza się, że dokucza ci zgaga, kwaśne i gorzkie odbijania, nudności, a po zwymiotowaniu odczuwasz zdecydowaną ulgę? 

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na powyższe pytania, jest spore prawdopodobieństwo, że powodem dolegliwości są wrzody żołądka. 

Reklama

Ryzyko choroby rośnie, jeśli...

...kiedykolwiek miałaś stwierdzone zakażenie bakterią Helicobacter pylori (na podstawie testu oddechowego, testów z krwi lub kału) albo też osoba, z którą mieszkasz, miała taką diagnozę. Dzisiaj już wiadomo, że to Helicobacter jest przyczyną niemal 90 proc. przypadków choroby wrzodowej. Ryzyko zwiększa też nadużywanie leków przeciwbólowych, długotrwała terapia sterydami i palenie papierosów. 

Nasz test nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Badaniem koniecznym do rozpoznania choroby wrzodowej jest gastroskopia. Pozwala ono też na wykrycie obecności Helicobacter pylori i pobranie wycinków do dalszej analizy pod mikroskopem.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy