Reklama

Reklama

Alergia na słońce – jak przeżyć z nią lato?

Naszym babciom mogłoby się to wydawać niedorzeczne, a jednak z alergią na słońce boryka się coraz więcej osób. Specjaliści twierdzą, że dotyczy już 2,5 mln Polaków. Skąd się bierze i jak z nią żyć, gdy ostrego słońca nie przysłania nawet jedna chmurka?

Czym jest alergia słoneczna?

Alergenem jest w tym przypadku czynnik fizyczny: promieniowanie słoneczne, które wywołuje uczulenie. W wyniku nadwrażliwości pojawiają się objawy typowe dla alergii skórnych. Najczęściej występuje wysypka, swędząca pokrzywka, zaczerwienienie, plamy na skórze, jednak jeśli będziemy ignorować alergię, mogą pojawić się nawet pęcherze. Zmiany skórne widać w odsłoniętych partiach skóry, najczęściej na tułowiu, przedramionach i nogach. Nierzadko towarzyszą im również objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, dreszcze i ogólne złe samopoczucie.  

Przyczyny alergii

Reklama

Przyczyny alergii słonecznej są różne. Uczulenie może wystąpić samoistnie - osoby o jasnej karnacji są na nią zdecydowanie bardziej podatne. Alergia może też pojawić się jako skutek spożycia lub zastosowania substancji uwrażliwiających na promieniowanie słoneczne. Przyjmowanie szeregu leków, między innymi tych na nadciśnienie, moczopędnych, hormonalnych, antydepresyjnych, może skutkować nadwrażliwością na słońce. Taka informacja jest wpisana w ulotce przylekowej, z którą warto się zapoznać.

Lekarze alarmują, by zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych i długotrwałych terapii farmakologicznych, zachować umiar w korzystaniu z kąpieli słonecznych i ograniczyć ekspozycję na słońce. Jednak nawet krótkotrwała terapia nie jest wolna od ryzyka. Zażywanie antybiotyku z grupy tetracyklin istotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia alergii słonecznej, toteż w trakcie antybiotykoterapii należy szczególnie unikać ekspozycji na słońce.

Podobnie jest w przypadku popularnej aspiryny. Kwas acetylosalicylowy, przyjmowany zarówno doraźnie: przeciwbólowo lub przy przeziębieniu, jak i na stałe (w mniejszych dawkach): jako profilaktyka przeciwzawałowa, może być przyczyną wysypki po ekspozycji na słońce. Również dziurawiec, popularne zioło, pity przy problemach trawiennych lub przyjmowany jako antidotum na depresję, znacznie zwiększa wrażliwość na słońce i zwiększa ryzyko wystąpienia alergii.  

Dowiedz się więcej na temat: alergia na słońce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje