Algi morskie i ich cenne właściwości
Algi morskie pochodzą z Dalekiego Wschodu, gdzie znane i stosowane są od wieków. Ich cenne właściwości pokochał jednak cały świat, a szczególnie Amerykanki i Europejki, które doceniły ich dobroczynne działanie na urodę. Algi chętnie stosuje się również w dietetyce i farmacji. Nic dziwnego, że są tak popularne. Znajdziemy w nich praktycznie wszystkie wartości, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Z pewnością nie zawiedziesz się na ich działaniu. Poniżej znajdziesz powody, dla których warto stosować algi morskie.
Algi morskie, które popularnie nazywane są glonami, zaliczane są do jednokomórkowych, prostych roślin i występują praktycznie w we wszystkich strefach geograficznych. Najczęściej spotkamy je w wodzie – morzach, oceanach czy jeziorach, choć obrastają również tereny lądowe. Dzieli się je zazwyczaj na algi morskie i słodkowodne. To wyjątkowo zdrowe rośliny. W ich składzie znajdziemy praktycznie wszystkie wartości odżywcze, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Algi spotkamy w różnych kolorach, te najpopularniejsze to: zielony, brunatny, czerwony, brązowy i fioletowy. Występują w wielu rodzajach, oto te najpopularniejsze:
• Agar-agar – występuje również pod nazwą „agarofity”, jest bogatym źródłem żelaza i wapnia;
• Dulse – charakteryzuje się czerwono-niebieskim zabarwienie, zawiera bardzo duże stężenie jodu;
• Hijiki – rośnie na skałach na dnie morza, doskonale oczyszcza organizm z toksyn;
• Arame – żółto-brązowy glon, który korzystnie wpływa na pracę tarczycy;
• Kombu – należy do rodziny glonów Laminaria, reguluje gospodarkę hormonalną, wzmacnia kości i zapobiega reumatyzmowi;
• Nori – jest bardzo delikatny, zawiera ogromne ilości białka oraz witamin A i B;
• Wakame – rośnie w płytkiej wodzie, jest bogaty w niacynę i tiaminę, hamuje powstanie narośli i guzów oraz wpływa pozytywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci.
Algi morskie to bogactwo minerałów, witamin oraz cennych dla naszego zdrowia mikro i makroelementów. Co konkretnie znajdziemy w aldze morskiej?
• spore ilości cennych minerałów: sód, wapń, potas, chlor, siarkę, fosfor, jod, żelazo, fluor, miedź, selen, mangan, a także nikiel;
• witaminy: C, B, E i beta-karoten;
• wysokiej jakości białko;
• dużą ilość błonnika i protein;
• kwas alfa-linolenowy (występuje głównie w zielonych wodorostach);
• kwas eikozapentaenowy (występuje głównie w czerwonych algach).
Dzięki wszystkim wyżej wymienionym wartościom odżywczym algi morskie działają pozytywnie na nasze zdrowie i urodę. Według naukowców algi posiadają do 20 razy więcej minerałów niż większość roślin lądowych. Oto najcenniejsze właściwości alg morskich:
Pozytywnie działają na skórę
Algi bezpośrednio aplikowane na skórę wykazują zdolność szybkiego pokonywania jej warstw ochronnych, a ponadto pozytywnie działają na metabolizm naskórka i skóry właściwej. Dzięki temu nie tylko wzmacniają odporność skóry, ale potrafią również leczyć rany, zakażenia i infekcje bakteryjne.
Można śmiało stwierdzić, że algi morskie również odmładzają skórę. To dlatego, że doskonale zatrzymują wilgoć w naskórku, jednocześnie opóźniając proces starzenia się skóry. Ponadto, regularne okłady z alg morskich na skórę zapewnią jej blask i promienny wygląd, a także zmniejszą wydzielanie nadmiernej ilości sebum.
Regulują ciśnienie krwi
Badania japońskich naukowców dowiodły, że algi morskie są bogatym źródłem bioaktywnych peptydów, które regulują ciśnienie krwi i działają jak leki na nadciśnienie. Co więcej, naukowcy udowodnili, że algi morskie mogłyby zastąpić tradycyjne leki w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w okresie ciąży.
Oczyszczają organizm z toksyn
Specyficzna budowa algi morskiej gwarantuje roślinie zdolność wiązania i usuwania z organizmu toksyn, a w szczególności tych, które pochodzą z zewnątrz. Dzięki tej właściwości algi chronią również organizm przed infekcjami i chorobami.
Wspomagają odchudzanie
Dzięki sporej zawartości błonnika algi morskie uznawane są również za rośliny wspomagające odchudzanie. Po pierwsze na długo zapewniają uczucie sytości, po drugie usprawniają pracę układu trawiennego, a po trzecie przyspieszają przemianę materii i spalanie tłuszczu. Odchudzające właściwości alg morskich potwierdziły badania przeprowadzone na mężczyznach w Holandii, którzy szybciej tracili na wadze po wprowadzeniu do swojej diety alg morskich.
Algi morskie – zastosowanie w kuchni
Poza kosmetyką, dietetyką, medycyną naturalną i farmacją algi morskie chętnie wykorzystywane są również w kuchni. Są doskonałym dodatkiem do potraw rybnych, sushi i białego mięsa. Świetnie sprawdzą się również w zupach, sałatkach, makaronach i pizzach. Można jeść je w dowolnej formie – surowe, ugotowane, a także smażone – w zależności od naszego gustu.