Atakują pogrążonych we śnie ludzi. Jak rozpoznać i leczyć ugryzienia pluskiew?
Krew ludzi oraz niewielkich ssaków to ich ogromny przysmak. Symetryczne ułożenie ugryzień na ciele nazywa się bufetowym, a świąd i pieczenie na długo nie pozwala zapomnieć o nieproszonej wizycie. Likwidacja pluskiew to bojowe zadanie, do którego należy podejść z pełną starannością. Jak radzić sobie ze śladami po ugryzieniu oraz skutecznie wyeliminować intruzów z prywatnej przestrzeni? Sprawdź już teraz.
- Plamki krwi na pościeli lub w pobliżu łóżka mogą świadczyć o tym, że gdzieś w pobliżu znajduje się gniazdo pluskiew.
- Profesjonalna eliminacja pluskiew z domu polega na użyciu ciekłego azotu, który skutecznie wymraża wnętrza pomieszczeń.
- Pluskwy szczególnie upodobały sobie wszystkie szczeliny, zakamarki, zagłębienia oraz puste i ciasne przestrzenie.
Słaby wzrok, wzmożona aktywność nocą i ochota na ludzką krew to cechy, które wyróżniają pluskwy domowe. Ten niemalże mikroskopijny owad należy do rodziny pluskwowatych. Gniazda zakłada zazwyczaj w zakamarkach pomieszczeń, m.in. za boazerią, tapetami oraz listwami. Szkodniki są wyjątkowo trudne do wytępienia, gdyż samice potrafią składać jednocześnie nawet do kilkuset jaj.
Co ważne, przez pierwszych kilka miesięcy są w stanie przeżyć bez żywiciela, choć standardowo potrzebują dostępu do krwi co kilka dni. Pluskwy łatwo rozpoznać po czerwonobrunatnym kolorze pancerza oraz spłaszczonym i nieco owalnym odwłoku. Swoje ofiary namierzają za pomocą czułek, które wykrywają zapach oraz ciepłotę ciała. Wprowadzone w stan zaniepokojenia wydzielają charakterystyczny aromat, który przypomina nieco zgniłe maliny oraz kolendrę. Owady najczęściej przynosimy do domu na ubraniach, w bagażu podróżnym oraz zakupionych na targu używanych meblach.
Sprawdź: Pluskwy łóżkowe: Jak rozpoznać? Jak się ich pozbyć?
W dzień ukryte tam, gdzie ludzki wzrok nie sięga, nocą wyruszają na polowanie. Najbardziej narażeni na ugryzienie pluskiew jesteśmy w godzinach tradycyjnie przeznaczonych na sen. Intruzi obierają sobie za cel wszystkie odsłonięte obszary ciała. Najczęściej ślady ich obecności znajdziemy na dłoniach, stopach, przedramionach, brzuchu, klatce piersiowej oraz okolicach twarzy. Żerowanie powtarza się co 3-7 dni, dlatego nowe ugryzienia nie muszą pojawiać się codziennie.
Sprawdź: Jak pozbyć się pluskiew z mieszkania?
Zaczerwienione plamki z wyraźną kropką pośrodku, ułożone w rzędach lub skupiskach. Ugryzienia pluskiew przypominają niewielkie ukłucia, którym często towarzyszą nieprzyjemne skutki uboczne. Najczęściej mamy do czynienia z bolesnym rumieniem i niewielkim obrzękiem. Kontakt aparatu gębowego pluskwy z ciałem człowieka wywołuje silną aktywację receptorów histaminowych.
Osoby wyjątkowo wrażliwe na działanie toksyn obecnych w jadzie owadów mogą doświadczyć także gorączki. Czy odpowiednie ubranie jest w stanie uchronić nas przed ugryzieniem pluskwy? Sam owad nie będzie w stanie przegryźć się przez materiał, jednak jego niewielki rozmiar pozwoli mu bez trudu dostać się do skóry. Odnóża pluskiew wyposażone są w miniaturowej wielkości haczyki, przez co trudno go strzepnąć z elementu garderoby.
Sprawdź: Jak zwalczyć pluskwy domowe?
Pluskwy, podobnie jak inne pasożyty żerujące przede wszystkim na krwi, mogą przenosić liczne czynniki chorobotwórcze. Choć fakt ten został potwierdzony przez część źródeł, nie ma jednak stuprocentowej pewności, że patogeny te są zaraźliwe dla ludzi.
W przypadku zadomowienia się pluskiew w domu oraz regularnym pojawianiu się śladów ich bytności na skórze, warto rozważyć stosowanie środków doraźnych. Nasiloną odpowiedź organizmu wyciszymy lekami antyhistaminowymi lub glikokortykosteroidami. Osoby pogryzione powinny powstrzymać się od drapania swędzących miejsc, by zapobiec roznoszeniu się infekcji.
Sprawdź: 9 naturalnych środków odstraszających owady
Sprzymierzeńcem w walce z pluskwami jest temperatura. Owady są szczególnie wrażliwe na wyjątkowe ciepło oraz przejmujący chłód. By skutecznie wytępić je z pościeli oraz ubrań, należy prać je przez ok. 2 godziny w temperaturze minimum 50 st. C. Do całkowitego wytępienia jajek potrzeba skrajnych mrozów, czyli temperatury ok. -26 st. C, a dorosłe osobniki wymierają już przy -5 st. C. Pozbycie się niechcianych lokatorów ułatwiają także olejki eteryczne. Szczególną skutecznością wyróżniają się eukaliptusowy oraz miętowy.
Polecamy:
Żerują w nocy, żywiąc się krwią człowieka. Jak nie przywieźć ich z wakacji?
Sprawdź również:
Czym pryskać ogórki od zarazy? Sprawdzone domowe sposoby na ochronę ogórków gruntowych
Czarna plamistość atakuje róże. Czym pryskać róże i dlaczego trzeba spalić chore liście?