Reklama

Babciny patent wygładza zmarszczki niczym botoks. Stosuj regularnie

Właściwości mniszka lekarskiego od pokoleń doceniane są w medycynie naturalnej. Choć bywa postrzegany jako zwykły chwast, wykazuje zbawienne działanie na wątrobę i poziom cukru we krwi. Okazuje się przydatny również w domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jak działa mniszek lekarski na skórę i jak przygotować domowe preparaty na jego bazie. Drogeryjne specyfiki przestaną wydawać się bezkonkurencyjne.

Sezon na mniszka wykorzystaj w pełni

Mniszka lekarskiego w pełnej okazałości podziwiać można w maju. Właśnie teraz jest najlepszy czas na zaopatrzenie się w ten naturalny surowiec. O jakiej porze zbierać kwiaty mniszka lekarskiego? Najbardziej wartościowe są w godzinach przedpołudniowych w słoneczne dni.

Właściwości lecznicze ma jednak cała roślina — zarówno kwiaty, jak i liście. Pod względem korzystnego wpływu mniszka na skórę, najcenniejsze w jego składzie są witaminy: A, B2, B6, C, E oraz K. W spisie cennych substancji nie może zabraknąć także miedzi, magnezu, cynku, wapnia, żelaza, potasu i fosforu.

Reklama

Naturalny lek na odporność z domowej apteczki. Jak przygotować syrop z mniszka lekarskiego?

Jak działa mniszek lekarski na skórę?

Lista dobroczynnych składników jest długa. Jeszcze bardziej imponująco roślina prezentuje się, gdy dokładnie przeanalizujemy to, w jaki sposób bogaty skład przekłada się na działanie. Wpływa zbawiennie na każdy typ cery. Dlaczego warto stosować domowe kosmetyki z mniszkiem lekarskim?

  • Są doskonałym uzupełnieniem kuracji podczas leczenia trądziku oraz zmniejszają widoczność blizn potrądzikowych.
  • Pomagają wyrównać koloryt cery, usunąć przebarwienia, a także sprawić, by była bardziej promienna.
  • Przyspieszają proces gojenia się skóry.
  • Mają działanie nawilżające, ujędrniające i wygładzające, więc wykazują dużą skuteczność w walce ze zmarszczkami i hamowaniu procesów starzenia.

Tonik z mniszka lekarskiego do codziennej pielęgnacji

Tonizowanie skóry jest ważnym elementem codziennej pielęgnacji, lecz nadal nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. To etap, którego nie powinno brakować między usunięciem ze skóry zanieczyszczeń a nałożeniem kremu. Tonik uspokaja cerę, przywracając jej odpowiedni odczyn pH. Naturalny kosmetyk przygotujesz z powodzeniem na bazie mniszka lekarskiego.

  • Garść świeżych kwiatów umyj pod chłodną bieżącą wodą.
  • Przełóż do rondelka i zalej wodą w taki sposób, aby całkowicie przykryła kwiaty.
  • Ustaw małą moc palnika, doprowadź do wrzenia i gotuj przez 20 minut.
  • Po ostudzeniu przecedź i usuń kwiaty.

Toniku z mniszka lekarskiego używaj rano i wieczorem. Miksturę przechowuj w szklanej butelce i przechowuj w lodówce. Nie przygotowuj dużych zapasów — domowy tonik należy zużyć w ciągu kilku dni.

Mniszek lekarski dla spowolnienia starzenia

Z niepokojem obserwujesz, że na twojej twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek? Nie musisz od razu decydować się na skalpel i poddanie się inwazyjnym zabiegom. Skorzystaj z potęgi natury, zwłaszcza że mniszek lekarski to pospolita roślina, którą na łąkach znaleźć można bez trudu. Wykorzystaj ją do zrobienia regenerującego serum na zmarszczki.

  • Na jedną porcję potrzebujesz sześciu kwiatów razem z liśćmi. Wypłucz je podobnie, jak w przypadku przygotowania toniku. Możesz odłożyć je na godzinę lub dwie, aby wyschły.
  • Liście i kwiaty mniszka lekarskiego wrzuć do blendera i zmiksuj razem z połową szklanki żelu aloesowego. Odstaw na trzy kwadranse.
  • Odcedź, następnie dodaj jedną porcję witaminy E w płynie. Znajdziesz ją w aptece.

Wymieszaj i przelej do butelki z ciemnego szkła. Specyfik nadaje się do przechowywania w lodówce przez sześć tygodni. Stosuj codziennie, aplikując na oczyszczoną skórę twarzy. Gdy poczujesz, że cera wchłonęła serum, pielęgnację zakończ kremem, którego używasz na co dzień.

Apteczna maść jak kosmetyk z drogerii. Pomoże nawet na głębokie zmarszczki

Gdzie zbierać mniszek lekarski?

Spontaniczne zbiory podczas spaceru nie zawsze są wskazane. Na właściwości mniszka lekarskiego ogromny wpływ ma lokalizacja, w której rośnie. Jeśli chcemy wykorzystać go do samodzielnego zrobienia kosmetyków, udajmy się w miejsce oddalone od dróg i zakładów przemysłowych. Rośliny chłoną zanieczyszczenia, które oddałyby naszej skórze. Pożytku z tego nie będzie, wręcz możemy sobie tylko zaszkodzić.

Polecamy:

Paznokcie przestaną się łamać i rozdwajać. Ten patent masz pod ręką

Dodaj do wody i przepłucz tym włosy. Zapomnisz o przetłuszczaniu i siwieniu

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama