Reklama

Ból podczas miesiączki nie daje żyć? Usuń z diety kilka produktów

Model żywienia determinuje jakość naszego życia, zarówno wtedy, gdy jesteśmy w pełni sił, jak i w trakcie choroby, a także w okolicznościach szczególnych, do których należy miesiączka. Naukowcy nie mają złudzeń – to, co ląduje na talerzu, ma wpływ na samopoczucie kobiety w trakcie menstruacji. Są produkty, które mogą nasilać ból. Czego zatem unikać w czasie miesiączki, a co włączyć do diety, by redukować poziom odczuwanego bólu?

6 lat i 3 miesiące w życiu kobiety

Miesiączka była przez wieki tematem, który pomijano wymownym milczeniem. Trudno to zrozumieć, wszak dotyczy połowy populacji i, wbrew pozorom, zajmuje znaczną część życia kobiety. Miesiączka trwa od 3-7 dni i, jak wynika z nazwy, jeśli organizm działa bez zakłóceń, występuje raz w miesiącu.

Zobacz również: Bolesne miesiączki. Jakie są przyczyny i jak je leczyć?

Pierwsza miesiączka pojawia się między 10. a 14. rokiem życia, ostatnia pomiędzy 45. a 55. rokiem życia kobiety. Statystycznie, najczęściej zaczynają miesiączkować dziewczynki w wieku 12 lat, a ostatnia miesiączka występuje w okolicy 50-tych urodzin. To 38 lat z życia kobiety. Jeśli pomnożyć je przez 12 miesięcy i średnio 5 dni krwawienia menstruacyjnego, mamy 2280 dni (czyli 6 lat i 3 miesiące!), którym towarzyszy krwawienie z pochwy i szereg dolegliwości, które temu towarzyszą.

Reklama

Zobacz również: Pacjenci próbują radzić sobie sami. Jak ból doskwiera Polakom?

Dolegliwości około menstruacyjne

Nie każda kobieta ma tę samą intensywność krwawienia i nie każda odczuwa towarzyszące mu dolegliwości z tą samą intensywnością. U wielu pojawia się męczące napięcie przed menstruacją (popularny PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego), a w trakcie krwawienia bóle głowy, bolesne skurcze macicy i szereg innych nieprzyjemnych symptomów. Warto wiedzieć, że model żywienia ma wpływ na to, jak czujemy się w trakcie menstruacji. Najważniejsze, żeby wykluczyć z jadłospisu produkty, które mogą pogłębiać złe samopoczucie i nasilać ból.

Zobacz również: Szlachetne zdrowie, niech płeć się o nim dowie

Czego unikać w trakcie miesiączki?

Ból może okazać się najskuteczniejszym motywatorem do zmiany nawyków. Dieta wypełniona wysoko przetworzonymi produktami to gorsze zdrowie i gorsze samopoczucie, o czym można się dotkliwie przekonać w trakcie miesiączki. Nie jest sztuką jeść cokolwiek i a towarzyszący menstruacji ból zajadać lekami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Sztuką jest zrobić tyle, ile się da, żeby ten ból ograniczyć. Wbrew pozorom, wiele zależy od nas. Dlatego z jadłospisu warto usunąć:

  • żywność typu fast food,
  • słone przekąski,
  • słodycze i wyroby cukiernicze,
  • produkty instant.

W trakcie miesiączki dobrze jest ograniczyć spożycie kawy i mocnej czarnej herbaty, zrezygnować z alkoholu i używania soli.

Zwarte w wymienionych produktach: cukier, sól, tłuszcze trans, chemiczne dodatki do żywności, które ją konserwują i poprawiają wszystkie parametry organoleptyczne (smak, zapach, konsystencję), istotnie zwiększają ryzyko stanów zapalnych i nasilają intensywność bólów miesiączkowych. Po co eskalować ból?

Dieta może łagodzić lub zaostrzać stany zapalne

Wysokoprzetworzona dieta ma negatywny wpływ na zdrowie i przyczynia się do zaostrzania stanów zapalnych - ma odczuwalny wpływ na intensywność bólów menstruacyjnych. Jak podają naukowcy, niska wartość odżywcza spożywanych produktów pogarsza samopoczucie w trakcie miesiączki.

Szczególnie negatywny wpływ mają niedobory 4 składników, które mają zdolność zmniejszania intensywności skurczów i poziomu odczuwanego bólu. Są wśród nich:

  • słynąca z silnego potencjału  przeciwutleniającego i przeciwzapalnego witamina E,
  • kluczowa dla poprawy nastroju witamina D,
  • zmniejszający intensywność skurczów wapń,
  • redukujący poziom odczuwanego bólu magnez. 

Co włączyć do diety, by minimalizować ból?

Nie tylko na czas miesiączki, najlepiej na stałe, warto wypracować zdrowe nawyki i odżywiać się tak, by móc się cieszyć optymalnym zdrowiem i samopoczuciem. Produkty, które opłaca się wprowadzić do menu to:

  • węglowodany złożone (kasza, ryż naturalny, pełnoziarniste pieczywo i makarony z pełnego ziarna, naturalne płatki owsiane, otręby),
  • świeże warzywa i owoce, zimą kiszonki,
  • produkty mleczne o średniej zawartości tłuszczu (chude - ograbione z tłuszczu, czyli nośnika smaku - bywają wzbogacane chemicznymi dodatkami do żywności),
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, z naciskiem na kwasy omega-3 (tłuste ryby morskie, orzechy, migdały, pestki, nasiona, ziarna i tłoczone na zimno oleje roślinne).

Błonnik, witaminy, minerały, przeciwutleniacze i kwasy omega-3 mają działanie przeciwzapalne, dlatego warto wprowadzić je do diety na stałe. Profilaktyka przeciwbólowa ma sens. To, co jest źródłem cierpienia najlepiej gasić w zarodku, a kiedy się pojawia - maksymalnie ograniczyć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: menstruacja | miesiączka | okres
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy