Reklama

Reklama

Boli cię w krzyżu, czy w kolanie? Nie obwiniaj pogody

Bóle w plecach, czy w kolanie nie mają związku z pogodą - przekonują australijscy naukowcy. Opublikowane przez nich wyniki badań wskazują, że dostrzegamy związki między cierpieniem a niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi tylko dlatego, że... powszechnie w istnienie takich związków wierzymy. Właśnie dlatego często wspominamy przypadki, gdy ból towarzyszył złej pogodzie, nie pamiętamy o tych, kiedy dawał nam w kość, gdy pogoda była ładna.

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców George Institute for Global Health przy Uniwersytecie w Sydney wskazują, że zmiany pogody nie wpływają na objawy bólu pleców, czy ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. W artykułach opublikowanych w czasopiśmie "Pain Medicine" i przyjętych do druku w czasopiśmie "Osteoarthritis and Cartilage" twierdzą, że nie da się potwierdzić związku między takimi objawami a zmianami pogodowymi, dotyczącymi temperatury, ciśnienia, wilgotności powietrza, czy siły i kierunku wiatru.

"Przekonanie o tym, że ból i zła pogoda idą w parze datuje się jeszcze z czasów rzymskich. Nasze badania wskazują jednak, że takie przekonanie bierze się stąd, że ludzie przywołują raczej te wspomnienia, które potwierdzają to, w co wierzą" - mówi prof. Chris Maher z George Institute for Global Health. "Ludzie są podatni na tego typu opinie i łatwo nam zrozumieć dlaczego zwracają szczególną uwagę na objawy pojawiające się w zimne i deszczowe dni, a nie pamiętają dni, kiedy ból pojawiał się przy ładnej i słonecznej pogodzie".

Reklama

W badaniach uczestniczyło blisko 1000 osób skarżących się na bóle pleców i około 350 cierpiących na zwyrodnieniowe bóle w stawie kolanowym. Naukowcy porównywali dane na temat odczuwanych przez nich objawów z danymi pogodowymi przygotowywanymi przez Australian Bureau of Meteorology. Wyniki pokazały, że ból praktycznie nie ma związku ze zmianami temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza, kierunkiem wiatru, czy opadami. W wyższej temperaturze obserwowano nieco wyższe prawdopodobieństwo odczuwania bólu w dole pleców, ale nie była to różnica klinicznie znacząca.

Nowe dane potwierdzają wnioski z wcześniejszego badania, przeprowadzonego również przez naukowców George Institute i bardzo krytycznie przyjętego przez opinię publiczną, miedzy innymi w mediach społecznościowych. "Ludzie są absolutnie pewni, że złą pogoda pogarsza ich objawy, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić dodatkowe badania, w oparciu o nowe dane dotyczące bólu pleców i zwyrodnieniowej choroby stawów" - tłumaczy prof. Maher. "Nowe wyniki są praktycznie identyczne, jak poprzednie - między objawami bólu i niekorzystną pogodą nie ma absolutnie żadnego związku". 

Jak dodaje prof. Manuela Ferreira, która kierowała badaniami dotyczącymi bólu stawów, osoby cierpiące z powodu tych dolegliwości nie powinny brać pod uwagę zmian pogodowych, zamiast tego koncentrować się na innych czynnikach, które mogą mieć znaczenie dla pojawienia się tych objawów.

Informacja własna

RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy