Reklama

Borówka amerykańska: Właściwości, zastosowania i uprawa

Borówka wysoka to krzew, który pochodzi z Ameryki Północnej. Jej jagody są łatwo dostępne w polskich sklepach i często są wykorzystywane jako zdrowa przekąska albo dodatek do deserów. Okazuje się, że Polska jest jednym z wiodących producentów tych owoców na świecie. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać ją samodzielnie w przydomowym ogródku. Nie ma zbyt wielu wymagań pielęgnacyjnych, stąd każdy powinien sobie z nią poradzić. Jakie wymagania ma ta roślina? Jak ją pielęgnować? Jakie właściwości mają jej owoce? Sprawdźmy.

Czym jest borówka amerykańska?

Borówka wysoka inaczej amerykańska jest krzewem, który jest spokrewniony z rodzimą borówką czarną. To roślina z rodziny wrzosowatych, która może obficie się rozrastać i osiągać nawet 2,5 m wysokości. Duże i białe kwiatostany kwitną od kwietnia do maja, by następnie wydawać owoce, które można zbierać aż do września. Jagody są większe niż te, które znamy z polskich lasów, aczkolwiek mają podobne walory smakowe, a na dodatek są pozbawione barwiącego soku.

Uprawa borówki amerykańskiej

Reklama

Wśród państw, w których borówkę amerykańską uprawia się najwięcej, prym wiodą Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk oraz Polska. Krzewy najlepiej rosną w nasłonecznionych i szybko nagrzewających się stanowiskach. Chcąc mieć udane plony, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki gleby: powinna być lekka, wilgotna oraz o kwaśnym odczynie. Dodatkowo podłoże powinno zawierać próchnicę. Kupując sadzonki musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Powinny pochodzić z pojemników, gdyż wtedy jest większa szansa, że korzenie są prawidłowo wytworzone; dolna część borówki powinna być zdrewniała, liście muszą być zielone, bez przebarwień i skarłowaceń. Do gruntu krzewy powinno się wysadzać między kwietniem a październikiem.

Pielęgnacja borówki amerykańskiej

Zasadzone w glebie rośliny potrzebują kilku nieskomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas intensywnego wzrostu należy stosować nawozy w postaci granulatu, które są dedykowane dla borówek. Takie zabiegi potrzebne są jedynie 2/3 razy w ciągu roku. W powodu warunków klimatycznych panujących w Polsce nie jest wymagane stałe podlewanie krzewu, chyba że mamy do czynienia z suszą, wtedy należy roślinę podlewać, zwłaszcza podczas owocowania, gdyż przesuszenie może spowodować jej obumarcie. Dodatkowo wymaga się, tzw. ściółkowania gleby, czyli zapewnienia dla podłoża warstwy kory bądź gałązek, które ochronią korzenie przez ujemnymi temperaturami.

Owoce borówki

Przy odpowiednich warunkach na roślinach pojawią się duże, fioletowe jagody borówki amerykańskiej. W zależności od odmiany roślina owoce wydaje od połowy lipca aż do września. Należy zbierać je regularnie oraz delikatnie, aby nie doszło do ich uszkodzenia; to spowoduje, że w warunkach chłodniczych będą miały odpowiednie warunki do długiego przechowywania.

Właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej

Samodzielna uprawa krzewu spowoduje, że będzie można delektować się pysznymi owocami. Prócz walorów smakowych jagody zawierają szereg witamin: m.in. A, K, E, C oraz te z grupy B; jak i związki mineralne takie jak: potas, fosfor, magnez, żelazo i wapń. Owoce tej rośliny świetnie wpływają na kondycję umysłową: poprawiają pamięć oraz zwiększają koncentrację; wszystko dzięki zawartym w nich flawonoidom. Dodatkowo udowodniono, że osoby, które regularnie spożywają borówkę amerykańską, rzadziej odczuwają dolegliwości związane z układem krążenia: poprawia ona pracę serca, reguluje poziom ciśnienia tętniczego, a tym samym zmniejsza ryzyko zawałów i nadciśnienia. Ponadto borówka bardzo zbawiennie działa na wzrok; dzięki zawartej w niej luteinie zmniejsza się ryzyko powstawania takich chorób, jak np. zaćma. Z kolei obecne w borówce amerykańskiej błonnik i antyoksydanty wspomagają walkę o szczupłą sylwetkę: pooprawiają perystaltykę jelit, przyspieszają metabolizm oraz umożliwiają sprawną detoksykację organizmu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: borówka amerykańska | borówka amerykańska uprawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy