Reklama

Budzisz się w nocy, aby iść do toalety? Nie zapominaj o tej zasadzie

Czasami zdarza się, że w nocy budzimy się z potrzebą oddania moczu. Zdarza się tak zwłaszcza, gdy przed snem wypijemy dużo wody. Okazuje się jednak, że w czasie tej czynności możemy popełnić błąd, który nie pozostanie bez wpływu dla jakości naszego snu. O co dokładnie chodzi?

Czasem w ciągu nocy potrafimy przebudzić się, żeby iść do toalety. Jeśli powtarza się to często, mowa o nykturii - w przebiegu tej choroby oddaje się mocz dwa razy w ciągu nocy. 

Niektórzy traktują to jako błahostkę, jednak jeśli problem się powtarza, może to być objaw poważniejszych kłopotów zdrowotnych. Jeśli nawet zdarza się to okazjonalnie, należy pamiętać o jednej rzeczy.

Zobacz także: Problemy ze snem podczas pełni nie są ludową bujdą. Badania potwierdzają wpływ fazy księżyca na sen

Reklama

Oddajesz mocz w nocy? Pamiętaj o jednej rzeczy

Gdy w ciągu nocy budzimy się, aby oddać mocz, ma to wpływ na jakość naszego snu. Po pierwsze, po kilku godzinach od zaśnięcia zdarza się, że ciężko nam ponownie usnąć, bo samo wstanie z łóżka jest już rozbudzające. Okazuje się jednak, że jeszcze jeden czynnik może mieć wpływ na zaburzony sen spowodowany nocną wizytą w toalecie. 

Chodzi o kontakt z jasnym światłem, które hamuje wydzielanie melatoniny zwanej potocznie "hormonem snu". Z tego powodu tak ciężko jest nam ponownie zasnąć. 

Zobacz także: Pozycja, w jakiej śpicie, wiele mówi o waszym zdrowiu. Lekarze przestrzegają przed jedną

Jak zapobiec hamowaniu produkcji melatoniny w nocy?

Aby temu zapobiec, warto zrezygnować z zapalania górnego światła w sypialni, przedpokoju czy łazience w trakcie nocnej wycieczki. Warto zatem zadbać o zamontowanie nocnego światełka o delikatnym natężeniu lub po prostu skorzystać z latarki w telefonie, która oświetli nam drogę do łazienki. 

Dzięki temu nie dopuścimy do sytuacji, w której produkcja melatoniny nie zostanie zaburzona, dzięki czemu będzie nam łatwiej ponownie zasnąć.

***

Czytaj także:

Unikaj cukru, czytaj etykiety. 5 zasad diety o niskim indeksie glikemicznym

Lampka wina dziennie dobra dla zdrowia? To mit!

Niedoceniane części jaj. Przynosi ulgę na chore stawy, poprawia pracę serca

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sen | oddawanie moczu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy