Reklama

Unikaj cukru, czytaj etykiety. 5 zasad diety o niskim indeksie glikemicznym

Dieta o niskim indeksie glikemicznym zalecana jest między innymi osobom zmagającym się z nadwagą lub cukrzycą. Aby jednak terapia była skuteczna warto wziąć sobie do serca kilka konkretnych rad. Oto pięć kroków, na których powinna się ona opierać. Podstawą – czytanie etykiet.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym zalecana jest przede wszystkim osobom chorym na cukrzycę typu 2, z zaburzoną tolerancją glukozy hipertriglicerydemią lub hiperlipidemią mieszaną. Jest także alternatywą dla tradycyjnej diety niskoenergetycznej, której zadaniem jest redukcja nadmiernej masy ciała.

W diecie o niskim IG wskazane do spożycia są produkty, które posiadają niski indeks glikemiczny - naturalne, nieprzetworzone, bez dodatku cukru, a także surowe. Wśród nich znajdują się między innymi jabłka, truskawki, maliny, awokado, pomidory, czosnek, kalafior, ogórki, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, kasza gryczana oraz większość nasion roślin strączkowych.

Reklama

Zobacz również: Nawyki, które wykańczają tarczycę. Szybko się ich oducz

5 zasad diety o niskim indeksie glikemicznym

Podstawą diety o niskim indeksie glikemicznym jest komponowanie posiłków na bazie takich produktów, których IG nie przekracza wartości 55. Niezwykle ważnym w tym przypadku jest stopień oraz sposób obróbki kulinarnej. Jakie są najważniejsze zasady diety o niskim IG?

U jej podstaw znajduje się sięganie po produkty pełnoziarniste, które zawierają zdecydowanie więcej węglowodanów nieprzyswajalnych oraz błonnika pokarmowego. Ich spożycie korzystnie wpłynie na poziom glukozy we krwi. Warto sięgać więc po grube kasze, naturalne płatki oraz otręby, pełnoziarnisty makaron czy razowy chleb.

Należy także unikać cukru i to nie tylko tego w podstawowej postaci, ale również wszelkich jego naturalnych źródeł, jak miód. Co więcej warto wyrobić w sobie nawyk dokładnego czytania etykiet, w szczególności pozycji "cukry" w tabeli wartości odżywczej. Im mniej cukru, tym lepiej.

Surowe warzywa i owoce posiadają niższy IG niż te, które uprzednio poddamy obróbce termicznej. Gotowana marchewka posiada indeks wartości 85, zaś ta surowa ma IG 30. Niejednokrotnie warto więc zrezygnować z wszelkich zabiegów obróbki termicznej, a jeśli jest to konieczne postawić na gotowania al dente lub na parze.

Co więcej, warto komponować posiłki zmniejszając ich indeks lub ładunek glikemiczny. Poprawne będzie więc łącznie produktów ze średnim bądź wysokim IG z tymi o niskim IG, na przykład produktów zbożowych oraz surowych warzyw.

Zobacz również: Płukanie zatok i inhalacje. To przyniesie ulgę, gdy zalega wydzielina

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy