Reklama

Problemy ze snem podczas pełni nie są ludową bujdą. Badania potwierdzają wpływ fazy księżyca na sen

5 lutego 2023 r. na niebo wzejdzie księżyc w pełni. Wiele osób będzie miało lub już doświadcza problemów ze snem. To nie ludowe podanie, czy siła autosugestii. Naukowcy udowodnili związek pomiędzy pełnią a jakością snu.

Jak księżyc wpływa na sen?

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei. Przez 3 lata obserwowali i monitorowali oni sen 30 uczestników w różnym wieku i płci. Badano jakość snu oraz zależność między nim a fazami księżyca. Okazało się, że bez względu na wiek, wszyscy badani spali podczas pełni gorzej. Dłużej zasypiali, ich sen był średnio o 20 minut krótszy, a odczyt bioelektrycznej czynności mózgu wskazał również, że mieli płytszy sen niż w czasie innych faz luny. Eksperyment wykazał również, że nie tylko podczas pełni księżyca, ale także kilku poprzedzających ją i następujących po niej nocy ludzie miewają problemy ze snem. 

Reklama

Zobacz również: Rola snu w życiu człowieka. Bezsenność zagraża zdrowiu

Luna nie chce tańczyć z Somnią

Somnia to rzymski bóg marzeń sennych (odpowiednik greckiego Morfeusza), Luna to bogini księżyca. Zazwyczaj idą oni w parze, ale nie podczas pełni. Dlaczego? Naukowcom do tej pory nie udało się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Istnieje natomiast kilka hipotez: 

  • Księżyc w pełni powoduje zmianę promieniowania elektromagnetycznego, która zaburza produkcję hormonów w ludzkim organizmie. 
  • W innej teorii to oddziaływanie grawitacyjne księżyca miałoby powodować zaburzenia hormonalne. Obie hipotezy zwracają uwagę na zmiany w gospodarce hormonalnej, gdyż podczas szwajcarskiego eksperymentu naukowcy odkryli, że podczas pełni organizmy badanych produkowały mniej melatoniny — hormonu odpowiedzialnego za regulację dobowego cyklu snu. 
  • Księżyc zaburza gospodarkę wodną organizmu, tak samo, jak wpływa na przypływy i odpływy. Jednak przeciwnicy tej teorii podkreślają, że w ciele ludzkim jest o wiele mniej wody niż w morzu czy ocenie, dlatego księżyc nie powinien wywierać na nas tak silnego wpływu. 

Zobacz również: Śpisz w ten sposób? To może prowadzić do cukrzycy i nadciśnienia

Domowe sposoby na zasypianie podczas pełni

Jeśli masz kłopoty z zasypianiem podczas pełni, warto wykorzystać kilka domowych metod: 

  • Wypij szklankę soku wiśniowego przed snem — potwierdzono, że skraca on czas zasypiania o 17 minut, pogłębia i wydłuża sen. 
  • Wypij szklankę mleka przed snem — zawiera ono magnez, który wpływa na nas uspokajająco. 
  • Jeśli długo leżysz, nie mogąc zasnąć — wstań, poruszaj się, zrób kilka przysiadów i wróć do łóżka. 
  • Nie korzystaj z komputera nie telefonu przed snem. Naukowo potwierdzono, że niebieskie światło utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu.

Zobacz również: Jak poprawić jakość snu?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sen | problemy ze snem | pełnia | pełnia księżyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy