Chora dusza, cierpi ciało

Nie zawsze jedynym źródłem naszych dolegliwości jest ciało. Często zdarza się, że aby w pełni odzyskać zdrowie, trzeba leczyć swoją duszę!

Chodzisz od lekarza do lekarza. I wciąż słyszysz tę samą diagnozę: wyniki badań są w porządku, jest pani zdrowa. Jednak wciąż czujesz się źle. To charakterystyczne dla osób cierpiących na chorobę psychosomatyczną. Przyczyną nie jest chore ciało, ale psychika. Stres, lęk, trudne przeżycia, tłumione emocje, gdy trwają długo, poważnie zakłócają pracę układu nerwowego. Wówczas najbardziej unerwione organy, jak np. żołądek, jelita, serce, zaczynają w różny sposób reagować np. dolegliwościami bólowymi itp. Choć są zdrowe, nie pracują prawidłowo. Dolegliwości mogą pojawić się nagle, niekoniecznie tuż po stresującej sytuacji, ale nawet po długim czasie od napięcia emocjonalnego. Dlatego często trudno dostrzec związek między nimi a stresem.

Nie pomagają leki

Reklama

Aby całkiem wrócić do zdrowia, musisz usunąć przyczynę - uspokoić się, wyciszyć, przestać przejmować drobiazgami. Możesz sama nauczyć się panować nad stresem i emocjami. Jeśli jednak sobie z tym nie radzisz, idź do psychologa. Praca z nim to zwykle cykl spotkań, na których będziesz się uczyć np., jak zaakceptować siebie i stan, w jakim się znajdujesz. Czasem jednak pomoc psychologa to za mało.

Wówczas dobrze jest zgłosić się do terapeuty. Będzie starał się uświadomić ci pewne zachowania, które negatywnie na ciebie działają, a w konsekwencji doprowadzają do choroby. Pomoże w zrozumieniu i wyrażaniu potrzeb oraz pragnień za pomocą słów. Wtedy przestaną przekładać się one na objawy fizyczne.

Jeżeli terapia nie pomaga, a objawy nasilają się, wtedy warto wspomóc psychoterapię farmakoterapią. Dostaniesz np.leki przeciwdepresyjne, które ułatwią leczenie choroby psychosomatycznej.

Kołacze serce

Zdarza się, że nagle odczuwasz kłujący ból w klatce piersiowej. Serce zaczyna bić szybciej. Po kilku minutach wszystko mija. Ale objawy wracają. Lekarz skieruje cię na ekg spoczynkowe, wysiłkowe oraz echo serca. Jeśli badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości, przyczyny dolegliwości szukaj w swojej psychice.

Powracający ból w klatce piersiowej czy kołatanie mogą oznaczać nerwicę serca. Silny stres, niepokój wywołuje czasem objawy przypominające zawał.

Jak łagodzić objawy: Atak kołatania serca pomoże przerwać np. wypicie szklanki chłodnego napoju lub zanurzenie twarzy w zimnej wodzie.

Sposób na emocje: Ćwicz wyciszające oddychanie. Połóż się wygodnie, rozluźnij. Zamknij oczy i ułóż dłoń na brzuchu, nad przeponą. Powoli wdychaj powietrze nosem, a wypuszczaj ustami. Wydech powinien trwać dwa razy dłużej niż wdech. Oddychaj tak przez kilka minut. Powtarzaj ćwiczenie codziennie.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | choroby | leki | lekarz | serce | stres | emocje | objawy | ciało

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje