Choroba, którą wszyscy znamy
Katar. Dobrze wiemy, jak bardzo potrafi uprzykrzyć życie. Chyba nie ma w naszej strefie klimatycznej osoby, która nigdy go nie doświadczyła. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Katar to ostry nieżyt błony śluzowej nosa, w wyniku zakażenia górnych dróg oddechowych. Blokuje drożność nosa i powoduje zwiększenie wydzieliny. Najczęściej mamy go z powodu zakażenia wirusowego, rzadziej bakteryjnego, często jest wynikiem alergii.
Katar w zależności od charakteru zakażenia może mieć postać wydzieliny wodnisto-śluzowej albo śluzowo-ropnej. Poza tym objawia się zatkanym nosem, obrzękiem błon śluzowych, drapaniem w gardle. Może mu towarzyszyć kaszel, a czasem gorączka, bóle głowy i ogólne rozbicie.
Przeziębienie i katar mogą nam skutecznie utrudnić, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Do tego może także dojść zmęczenie, bo zatkany nos nie sprzyja dobremu wypoczynkowi w nocy.
Jak go leczyć?
Ważnym elementem leczenia, poza lekami ogólnoustrojowymi np. obniżającymi gorączkę lub przeciwzapalnymi, jest jak najszybsze udrożnienie nosa. Zalegająca wydzielina może bowiem przyczynić się do rozszerzenia zakażenia na całe górne drogi oddechowe i spowodować inne powikłania.
W fazie początkowej, kiedy zapalenie ogranicza się do okolic nosa, najbardziej wskazane są preparaty miejscowo obkurczające naczynia krwionośne, uszczelniające je i blokujące wydzielanie komórkowe - aerozole czy krople dostępne bez recepty. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiedni sposób ich aplikowania - na leżąco lub na siedząco, ale koniecznie po odchyleniu głowy do tylu. Ze względu na anatomię nosa, preparaty stosowane w inny sposób, spłyną nam po prostu do gardła, nie osadzając się w najbardziej potrzebnych miejscach.
W przypadku rozwoju infekcji i konieczności zastosowania silniejszych leków, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem.
Czasem pomagają także domowe metody, jak choćby stosowanie inhalacji sodowych z dodatkiem ziół - rumianku, mięty, lipy, ziołowe kąpiele. A także sposoby paramedyczne jak np. wdychanie czosnku, chrzanu, kropli miętowych, czy nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Najlepiej zapobiegać
Powinniśmy unikać kontaktu z osobami zakatarzonymi. W przypadku zakażenia, możemy nosić maseczkę na twarzy, aby nie przekazywać wirusów innym osobom. Należy także dbać o higienę - często myć ręce, bo na nich nieświadomie przenosimy mnóstwo zarazków. Warto czasem robić płukanie nosa specjalnymi preparatami dostępnymi w aptece.
Ola Aniekwe